Senátoři podle očekávání zamítli první část zdravotní reformy. O vládní novele o veřejném zdravotním pojištění, která umožní stanovit základní a nadstandardní péči a zvyšuje poplatek za pobyt v nemocnici o 40 na 100 korun za den, nyní rozhodnou poslanci.
Hlasy koalice mohou veto horní komory zvrátit. Opozice ohlásila, že se kvůli obsahu novely obrátí na Ústavní soud. Podle nich novela rozdělí společnost, velká část lidí nebude na péči mít, navíc je zřejmě protiústavní.
"Navržená úprava je pro pojištěnce pozitivní," přesvědčoval senátory ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Rozdělením péče se podle něho její standard nesníží a předloha není v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Nejde o rozdělení péče na tu pro bohaté a na tu pro chudé, zdůraznil ministr.
Sociálnědemokratičtí senátoři jsou opačného názoru. "Největší jistotou pacienta bude, že po reformách bude platit jako mourovatý. Sníží se kvalita a dostupnost péče pro většinu občanů," uvedl například Vladimír Dryml. Miloš Janeček zase poukazoval na to, že šetřením na pacientech může stát jejich následná léčba mnohem více peněz.
Rozdíly mezi standardní a nadstandardní péčí?
Kdo stanoví kritéria?
Terčem jejich kritiky se stalo také to, že novela nestanoví, kdo a na základě jakých kritérií bude standardy určovat. "Jde o bianco šek," řekl Pavel Lebeda.
Ač má novela začít platit už za půl roku, seznamy standardů a nadstandardů zatím nikdo netvoří. "Víme obecně, že tu věc máme chystat. Zatím s námi ale nikdo z ministerstva nehovořil," uvedl předseda onkologické společnosti a ředitel Masarykova onkologického ústavu Jiří Vorlíček.
Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že to se v nejbližších dnech změní. "Společnostem teď rozešleme společný dopis, do konce roku to musí být hotové," řekl Jan Růžička, šéf kabinetu ministra zdravotnictví.
Za co by si lidé neváhali připlatit? Za kvalitní umělý kloub, ale i výběr operatéra - čtěte ZDE
Odboráři se prošli Prahou. Vypískali Hegera a trhali zuby kombinačkami - čtěte ZDE
Ani tak to nepůjde podle zjištění HN snadno. Řada odborných společností totiž rovnou říká, že rozdělit péči na základní a tu s doplatkem u nich nepůjde. Třeba právě v onkologii. Skeptičtí jsou k nadstandardu také hematologové, neurologové, neurochirurgové nebo kardiochirurgové.
Pacienti by měli podle předlohy také platit v lékárnách 30 korun za celý recept, nikoliv za položku na receptu. Léky do 50 korun by ale nebyly hrazeny z veřejného pojištění, lidé je budou platit ze svého. Další změny se týkají nákupu léků a zdravotních pojišťoven.
Další tři reformní zdravotnické zákony projednala sněmovna v prvním čtení začátkem července. Platit by měly od ledna 2012.
Výroky ze Senátu
Lebeda Pavel, ČSSDDryml Vladimír ,ČSSDŠkromach Zdeněk, ČSSD
Dryml Vladimír, ČSSD
Rozdíly mezi standardní a nadstandardní péčí?
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist