Poslanecká sněmovna v úterý schválila další část zdravotnické reformy z pera ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Diskusi provázela ostrá výměna názorů mezi poslanci vládní koalice a opozičními stranami.

Zástupci ČSSD a KSČM si stěžovali například na to, že jim kabinet nenechal dostatek času k prostudování příslušných návrhů, jindy zase zaznělo to, že ministr jen "přepisuje terminologii". Přečtěte si, co také ve sněmovně zaznělo.

Sobotka v. Nečas

Bohuslav SobotkaPředseda ČSSD Bohuslav Sobotka: "Chci se zeptat pana premiéra, jak je možné, že porušil své slovo, a jak se možné, že vláda schválila pokračování důchodové reformy zahrnující mimo jiné i opt-out, ačkoliv neproběhlo žádné jednání a žádná faktická komunikace s hlavní opoziční stranou, kterou je Česká sociální demokracie."

"Takovým způsobem, jakým jedná vláda o reformách, takovým způsobem se prostě v civilizované slušné zemi reformy neprosazují."

Petr NečasPremiér Petr Nečas (ODS): "I pan předseda Sobotka ví, že jsme se před více než týdnem domluvili na konkrétním termínu jednání na zítra (středu - pozn. ČTK) na 12. hodinu, tři zástupci vlády, předseda vlády, ministr financí, ministr práce a sociálních věcí, mimochodem moji kolegové s tím počítají, a tři zástupci České strany sociálně demokratické. Moc dobře víte, že toto jednání je svoláno a všichni víme, že ten klíčový prostor pro případné změny je v průběhu druhého čtení, čili tento příslib nebyl vůbec nijak narušen."

Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v reakci na Sobotkova slova: "Nikdo tady, pane předsedo, nenavrhuje, aby Poslanecká sněmovna jako stádo tupých oslů zvedla ruku v paragrafu 90 (ve zrychleném režimu - pozn. ČTK), tak, jako to u některých technických norem činíme, když opravdu není důvod k diskusi."

Rath vs. Heger

Poslanec David Rath komentuje zdravotnickou reformuDavid Rath (ČSSD): "Vy prostě nemáte na tom ministerstvu co dělat, a aby vás lidi neměli za darmožrouty a darmochleby, tak prostě úředníci přepsali stávající terminologii na terminologii jinou, asi s představou, že to bude velká legrace, až se to spustí, protože najednou si všichni přestanou rozumět. Je to asi tak, jako kdybychom si úředně odhlasovali, že přestává platit u nás čeština a budeme mluvit třeba polštinou, aby byla nějaká legrace."

Leos Heger ministrMinistr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09): "My jsme tady slyšeli dvě konstatování, která jsou zcela protichůdná - to jedno konstatování říká ve zkratce, když to zreplikuji: Heger je pošťák, neudělal nic jiného, než vyvětral šuplata po svých předchůdcích a přinesl sem z 95 procent to, co tam bylo. To druhé konstatování naopak říká: Nebyl čas na diskuse, nebylo diskutováno nic, připravil se soubor zákonů, který měří půl metru a byl sem přinesen, aniž by o něm cokoliv někdo věděl a mohl se na to připravovat."

"Odborářský slovník"

Jaromír DrábekMinistr práce Jaromír Drábek (TOP 09): "Pokud tady kolega Sobotka používá takové výrazy jako 'uloupit' v souvislosti s návrhem důchodové reformy, tak já musím jenom konstatovat, že za takových okolností, byť se o to snažíme, je jednání s opoziční sociální demokracií velmi obtížné. Protože přebírání odborářského slovníku nevytváří, tak jak vidíme z tripartity, příliš vhodné prostředí pro dosažení nějakého konsensu."

Pavel KováčikPředseda klubu KSČM Pavel Kováčik: "Nám nejvíce vadí, že těmito návrhy, které jsou nekonzultovány, alespoň dosud nekonzultovány nejen se sociální demokracií, ale slyšel jsem, že jste se dohodli, že budete konzultovat, ale ani s námi jako s KSČM, že těmito návrhy vytíráte zrak a utahujete obojky a opasky občanům a troufám si říci většině občanů."

Jiří KoskubaJiří Koskuba (ČSSD): "Mezi námi, lidé, kteří jsou opět v ulicích, a pro některé z vás je to lůza, svědčí o tom, že se lidem též nelíbí způsob, jak tyto zákony projednáváme. A po politickém školení mužstva, které jsem zde obdržel od pana ministra financí - a já chápu, že zvyky z Národní fronty se často hodně zakořeňují - mi nezbývá než si neodpustit i krátký úvod toho, proč se vůbec deru za tento pultík, abych zde naprosto zbytečně hovořil o tom, co jsme dostali na stůl."

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist