Britka již podruhé unesla své dítě z kojeneckého ústavu v Praze-Krči. Soud jí předběžným opatřením odebral dítě již začátkem července. Dva týdny nato dítě unesla a ve středu jej unesla znovu, řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Policie zahájila po obou pátrání.

Matka vzala dceru v době návštěv na zahradu a z areálu se s největší pravděpodobností dostala stejně jako minule - prostříhala díru v plotě.

"Nemohli jsme jí zabránit v návštěvách, jelikož je má soudem dovolené," řekla ČTK mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice Martina Štanclová. Dodala, že navštěvovat dcerku bez dozoru mohla žena dvakrát denně na tři hodiny.

Podle Štanclové nemocnice plot od minulého incidentu opravila. "Soud by musel vydat nové předběžné opatření, které by stanovilo, že může dceru navštěvovat pouze s dozorem," uvažovala mluvčí nad tím, jak by se dalo případnému dalšímu únosu zabránit.

Opatření před dalším únosem

Šestačtyřicetileté Britce Obvodní soud pro Prahu 3 předběžným opatřením začátkem července dceru odebral na návrh Orgánu sociálně právní ochrany dětí (OSPOD) a umístil ji do Dětského centra v pražské Krči, kde ji matka mohla navštěvovat. Před necelými dvěma týdny ji však unesla.

Policisté ji na základě oznámení po pár dnech dopadli i s dítětem v jednom z pražských kadeřnictví a dítě znovu umístili do kojeneckého ústavu. Britku kriminalisté po prvním únosu vyslechli a vzhledem k novým skutečnostem, které prý vypověděla a které prošetřují, ji neobvinili.

Britka podle soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 3 Marie Kříhové, která má její případ na starosti, nespolupracuje s britskými ani českými úřady, odmítá od nich jakoukoli pomoc a nekomunikuje. Naposledy si odmítla převzít i soudní obsílku od doručovatele.

"Pokud s někým jednala, přislíbila kontakt či součinnost, ale pak se již nedostavila. Nedostavila se ani na další návštěvu k dětské lékařce s nezletilou," popsala Kříhová její chování.

Žena utekla z Británie, kde jí dítě vzali

Podle dřívějšího předběžného opatření soudu svou výchovou matka dítě ohrožovala. Byly zanedbány výchovné i materiální podmínky pro život nezletilé dcery.

Matka se podle opatření nebyla schopna o dívku řádně starat. Nechodila s ní na pravidelné lékařské kontroly, nedala ji očkovat, neměla ani trvalé bydliště.

Britka nemá rodný list svůj ani dcery nebo jiné doklady, znám není ani biologický otec dívky. Žena utekla z Británie pravděpodobně kvůli tomu, že jí úřady odebraly kvůli špatné péči první dítě, které se nyní nachází v pěstounské péči, a bála se, že by se jí mohlo stát to samé i u druhého dítěte.

Policie po ženě pátrá

Policie proto žádá při pátrání o pomoc veřejnost. Žena je štíhlá, 160 centimetrů vysoká s delšími hnědými vlasy a vystouplými oči. Oblečená je do kalhot, trika s dlouhým rukávem a červené šály. U sebe má papírovou tašku a sluneční brýle, mluví pouze anglicky.

Její jedenadvacetiměsíční dcera je baculaté postavy, má delší blond vlasy a u levé lopatky na zádech má tmavé mateřské znamínko o velikosti jeden centimetr. Oblečena byla do růžových tepláků s bílým pruhem, růžové mikiny na zip, na nohou měla růžové páskové sandály.