Exprezident Václav Havel, který se jen pomalu zotavuje z březnového zánětu dýchacích cest, od pondělí odpočívá na své chalupě na Hrádečku.

Potvrdila to Havlova tajemnice Sabina Tančevová.

Havel je v poslední době vyčerpaný, zesláblý a pohublý, čas trávil doma a podstupoval rehabilitaci. Odjezd na Hrádeček nedaleko Trutnova plánoval. Odcestoval tam s manželkou Dagmar, která se o něj stará, a také s lékaři a zdravotními sestrami.

Tančevová uvedla, že zatím není jasné, jak dlouho v přírodě Havel bude. "Zůstane tam minimálně týden," uvedla. "Záležet bude také na počasí," dodala.

Doma Havel rehabilitoval pod dohledem renomovaného fyzioterapeuta Pavla Koláře. Jeho zdravotní stav se přitom nadále lepší, i když velmi pomalu, a zlepšovat by se měl do té doby, než přijde další plicní komplikace, řekl v pátek jeho osobní lékař Tomáš Bouzek.

Bývalá hlava státu podstupovala cílená dechová cvičení, chodila po domě, zahradě a schodech. Společnosti se však stranila.

Havel byl nedávno i v lázních, ty mu ale příliš nepomohly. Zotavování mu podle lékaře komplikují následky mnoha minulých plicních zánětů a věk. Havlovi, který v minulosti prodělal i rakovinu plic, bude letos 75 let.

Havlův respirační systém je znevýhodněn tím, že kvůli zhoubnému bujení mu byla před 15 lety odstraněna polovina pravého plicního laloku. Havlovi nyní vadily i letní výkyvy počasí a měnící se atmosférický tlak.

Po březnové nemoci se letos Havel několikrát objevil na veřejnosti. Stihl například premiéru filmu Odcházení, který režíroval podle své divadelní hry. Natáčení ho zaměstnávalo loni, hlavně celou druhou část roku.

Havla v minulosti trápily i jiné zdravotní potíže; kvůli rakovině plic a pak kvůli proděravění tlustého střeva byl již i v ohrožení života.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist