Zdravotní stav exprezidenta Václava Havla, který se dosud nezotavil ze zánětu dýchacích cest a je vyčerpaný, se v posledních dnech mírně zlepšil. ČTK to ve středu řekla Havlova tajemnice Sabina Tančevová.

Pokroky v rekonvalescenci potvrdil v České televizi i Havlův osobní lékař Tomáš Bouzek. Změny k lepšímu jsou však podle něho pomalé. Nynější potíže určitě exprezidenta neohrožují na životě, dodal lékař.

"V posledních dnech se exprezidentův zdravotní stav pomaličku zlepšuje, Václav Havel ale není s rychlostí zotavování spokojen," řekla Tančevová.

Havel pobývá doma a neúčastní se veřejných akcí. Docházejí za ním lékaři a sestry, kteří o něj pečují spolu s manželkou Dagmar Havlovou.

"Musí rehabilitovat, jinak dělá, co chce. Sleduje televizi, čte, píše. Jsou ty změny spíše k lepšímu. Sice pomalé, sice s výkyvy, ale určitě to není nic, co by ho aktuálně ohrožovalo na životě," řekl České televizi Bouzek.

Havel stále nabírá síly po březnovém zánětu dýchacích cest. Byl i v lázních, odkud nedávno přijel, pobyt ale nepřinesl očekávaný výsledek.

Kvůli současné slabosti svého manžela se herečka Havlová nezúčastnila mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Podle dnešního Blesku o Havla pečují také řádové sestry boromejky z petřínské nemocnice.

Ve druhé polovině července by měl exprezident z Prahy odjet na chalupu na Hrádečku.

Současné výkyvy počasí mohou Havla zatěžovat. V létě se s rychlými změnami počasí mění atmosférický tlak, což vadí hlavně lidem s nemocným srdcem, vysokým tlakem, epileptikům a astmatikům. Aktuální počasí, kdy se střídají horké a chladnější dny, zatěžuje také lidi s oslabenou imunitou. Havel má po operaci rakoviny plic jen půl pravého plicního laloku, je tudíž na dýchací infekce náchylnější.

Havlovi bude letos 75 let. V březnu se léčil na interní klinice Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Propuštěn byl po necelých dvou týdnech a mohl tak, i když oslaben, stihnout slavnost k uvedení filmu Odcházení, který režíroval podle své původní divadelní hry. V červnu v Praze sledoval divadelní premiéru hry Cyrano!! Cyrano!! Cyrano!!, kde hraje jeho manželka.

Velmi rizikové je pro Havla jakékoli respirační onemocnění. Část plíce mu lékaři odstranili před 15 lety kvůli rakovině. Oslabily ho i následné časté záněty. Kdysi též kouřil a nepřidal mu ani pobyt ve vězení za komunismu. Havla trápí také jiné zdravotní potíže.

Trpěl například arytmií, měl proděravělé tlusté střevo. Kvůli svým zdravotním potížím byl Havel v minulých letech již několikrát přímo ohrožen na životě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist