Sněmovní mandátový a imunitní výbor nezaujal v úterý stanovisko k vydání poslance VV a neformálního šéfa této strany Víta Bárty a nezařazeného poslance Jaroslava Škárky (původně zvoleného za VV) k trestnímu stíhání. Jednání přerušil.
Policie chce Bártu a Škárku stíhat kvůli podezření z korupce. Výbor by měl vydat sněmovně doporučení, zda má oba poslance vydat k trestnímu stíhání, či nikoli.
Předseda výboru Jeroným Tejc (ČSSD) chce, aby sněmovna o vydání rozhodla nejpozději na přelomu srpna a září.
"V případě, že nebude rozhodnutí vloženo do programu srpnové schůze, požádáme o svolání schůze mimořádné," uvedl v rozhovoru pro ČT. Sám podle prostudovaného spisu bude hlasovat o vydání obou poslanců k trestnímu stíhání.
Výbor si oba poslance pozval na úterý, Bárta se ale s ohledem na nepřítomnost svého advokáta omluvil. Dorazil pouze Škárka, který novinářům řekl, že výbor požádal o vydání. Za problematický také označil fakt, že do spisu mohla nahlížet místopředsedkyně výboru a poslankyně VV Jana Drastichová, přestože je ve spisu uváděná jako svědkyně.Členové výboru dále řešili, zda sněmovna bude o vydání rozhodovat na nynější mimořádné schůzi, nebo až na řádné koncem srpna. Pravděpodobnější je druhá verze, pokud by to však bylo nutné, výbor je schopen zasednout ještě dnes večer a stanovisko vydat.
Poslanci chtějí od policie spis o Bártovi a Škárkovi. Pak rozhodnou, zda je vydají - čtěte ZDE
Poslanci už znají utajovaný spis o Bártových obálkách. Policie mu nevěří - čtěte ZDE
Policie chce Bártu stíhat kvůli tomu, že se údajně snažil uplatit své tehdejší spolustraníky. V případě Kristýny Kočí šlo o půl milionu korun, ve Škárkově případě o 170 tisíc korun. Škárka zopakoval, že peníze dostal, aby prosazoval Bártovy zájmy v Plzeňském kraji a podporoval někdejšího primátora Pavla Rödla, to ale údajně odmítl. Policisté ho chtějí stíhat kvůli tomu, že úplatek oznámil pozdě a část peněz utratil. Bárta od počátku tvrdí, že šlo o půjčky, Škárka zase zdůrazňuje, že si peníze nechat nechtěl.
Humla sněmovna nevydala
Současná sněmovna zatím hlasovala o vydání svého člena k trestnímu stíhání jen jednou. Šlo o poslance zvoleného za VV Stanislava Humla. Policie Humla podezřívala ze zmanipulování posudku nehody, on tvrdil, že se ničeho nedopustil a poukazoval na údajně nestandardní postup policie. Mandátový a imunitní výbor nepřijal žádné usnesení.
Koncem března pak sněmovna Humla vydat odmítla, ačkoli o to poslanec v projevu ve sněmovně - po předchozím váhání - sám požádal.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist