Sněmovní imunitní výbor v pondělí nezaujal stanovisko k vydání poslance VV a neformálního šéfa této strany Víta Bárty nezařazeného poslance Jaroslava Škárky (původně zvoleného za VV) k trestnímu stíhání. Jednání přerušil. Novinářům to řekl předseda výboru Jeroným Tejc (ČSSD). Policie chce Bártu a Škárku stíhat kvůli podezření z korupce. Výbor by měl vydat sněmovně doporučení, zda má oba poslance vydat k trestnímu stíhání, či nikoli.

Výbor si oba poslance na pondělí pozval, Bárta  ale s ohledem na nepřítomnost svého advokáta omluvil. Dorazil pouze Škárka, který novinářům řekl, že výbor požádal o vydání.

Policie chce Bártu stíhat kvůli tomu, že se údajně snažil uplatit své tehdejší spolustraníky Škárku a poslankyni Kristýnu Kočí. Škárku chtějí policisté stíhat údajně kvůli tomu, že úplatek oznámil pozdě a část peněz utratil. Bárta od počátku tvrdí, že šlo o půjčky. Škárka zase zdůrazňuje, že si peníze nechat nechtěl.

Bárta šéfem poslanců VV

Poslanci Věcí veřejných v úterý zvolili nového předsedu své sněmovní frakce. O tuto funkci usiloval i neformální lídr VV Vít Bárta. Uspěl, takže šedá eminence véčkařů se opět dočkala politicky významného postu.

 

Nový šéf klubu nahradí Karolínu Peake, která se na začátku července stala vicepremiérkou a bude předsedkyní legislativní rady vlády.

Odpoledne reformy

Poslanci začnou projednávat reformy důchodů a zdravotnictví, které kritizuje opozice. Budou se zabývat také předlohou, která založí Generální inspekci bezpečnostních sborů. Mimořádná schůze sněmovny začne odpoledne. Reformní zákony sněmovna projedná v prvním čtení. Vládní reforma důchodů počítá s tím, že ve druhém pilíři si lidé budou moct na individuální účty u soukromých penzijních společností od roku 2013 převádět ze státního průběžného systému tři procentní body ze sociálního pojištění.

Podmínkou bude, že si k nim přidají ještě částku ve výši dvou procentních bodů ze svého. Podle sociálních demokratů zatíží vyvedení peněz státní průběžný pilíř, systém nebude spravedlivý.

Související