Díky speciálnímu přístroji a tenkým sondám, jež dokážou zlikvidovat nádor bez jakéhokoliv zasažení okolních tkání a struktur, mohou lékaři provést zákrok i u některých dosud neoperovatelných pacientů. Uvedl to přednosta chirurgické kliniky FN Plzeň Vladislav Třeška.

Metoda je unikátní v tom, že je takzvaně za studena. Zavedené sondy ničí pouze nádor v přesně vymezeném elektrickém poli. Na rozdíl od jiných podobných metod se ale za přísně vymezenou oblast nešíří do okolí žádná tepelná energie, jež by poškozovala okolní tkáně či cévy. "Je to takzvaný elektroporatizační princip, kdy elektrická energie o vysoké voltáži 3000 voltů v asi devadesáti mikrosekundových pulsech likviduje pouze membránu buňky a tato nádorová buňka se potom rozpadne a zemře," popsal Třeška.

Sondy je možné zavést pacientovi v narkóze do těla v naprosté většině případů jen pod rentgenovou kontrolou. Samotný zákrok trvá kolem deseti minut a pacient může domů odejít po jednom až dvou dnech. Nejlepší výsledky jsou při likvidací nádorů do průměru 2,5 centimetru, lze ale operovat i nádory o průměru pět a více centimetrů.

Není to šance pro všechny

Díky novému postupu mohou lékaři odstranit i nádory v blízkosti cév vyživujících rakovinou napadený orgán, což dosud nebylo známými metodami možné. Metoda by tak mohla pomoci pacientům s rakovinou jater, prostaty, plic, ledvin a zejména slinivky břišní, v budoucnu možná i mozku.

Třeška ale upozornil na to, že ani tento nový postup není vhodný pro všechny lidi s rakovinou. Plzeňská FN ročně provede na 80 operací rakoviny jater, což je nejvíce v ČR. Z diagnostikovaných pacientů s tímto typem rakoviny je ale možné operovat jen zhruba 20 procent lidí. Třeška odhadl, že novou metodou by bylo možné operovat ročně o dalších deset lidí s rakovinou jater navíc. Statistiky říkají, že po operaci rakoviny jater 40 až 50 procent pacientů přežívá normálně pět let, neoperovaní pacienti do roka umírají.

Přístroj, který je k zákroku třeba, nemocnice nemá. Stojí přes deset milionů korun. Pro potřeby českých nemocnic ho pořídila firma, jež se zabývá distribucí zdravotnického materiálu. Nemocnicím ho bude zdarma půjčovat. Na každou operaci je ale třeba zakoupit sadu sond. Nejběžněji se používají tři sondy, což přijde na 90 tisíc korun, které pojišťovna nezaplatí, upozornil Třeška. Plzeňští lékaři se proto snaží shánět sponzory a granty. Nemocnice také část nákladů na sondy platí sama.