Kvalita vody v přírodních koupalištích ve Středočeském kraji je podle hygieniků na většině míst stále dobrá.
Zhoršená kvalita vody na stupni tři přetrvává podle hygieniků v přírodní vodní nádrži v Bakově nad Jizerou v okrese Mladá Boleslav. Hygienici tam nedoporučují koupání lidem se sníženou imunitou, malým dětem a těhotným. Stejná situace se objevila na rybníku Jureček v okrese Praha - východ. Situace je způsobena nadměrným rozvojem sinic, které mohou způsobit zdravotní problémy, související s působením toxinů, jež některé druhy sinic obsahují.
Mírně zhoršená kvalita vody je v Tyršově koupališti v Rakovníku a rovněž na koupališti v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku. Voda má vlivem zvýšeného výskytu fytoplanktonu, převážně řas, sníženou průhlednost. Žádné omezení pro koupání to ale neznamená.
Koupat bez obav se lidé mohou například na Slapech, v Komárovském rybníku či v jezeře Lhota v okrese Praha-východ. V kraji je celkem 40 přírodních koupališť, rybníků a jezer, kde je v létě možné se koupat.
Nejčistší voda na koupání v Praze je stále v motolském rybníku. Letní dny mohou lidé strávit i na koupalištích Lhotka a Džbán. U koupaliště Džbán má ale pražská hygienická stanice výsledky odběrů naposledy z poloviny června, čeká na další výsledky z laboratoře. Kvůli nebezpečným sinicím i nadále trvá zákaz koupání v Šeberáku.
Nepřístupná i v letošní sezoně zůstane hostivařská nádrž, která se odbahňuje.
Čistou vodu si na Vysočině udrželo 14 oblíbených přírodních koupališť z 36, jejichž kvalitu pravidelně kontrolují hygienici. Nevhodné ke koupání jsou kvůli rozvoji sinic rybníky Pávov na Jihlavsku a Stráž na Pelhřimovsku.
Mezi rybníky, které stabilně nabízejí čistou vodu ke koupání, patří Velký Pařezitý nedaleko Telče na Jihlavsku.
Na Havlíčkobrodsku má aktuálně nejlepší kvalitu vody Břevnická nádrž u Chotěboře. Čistou vodu si dlouhodobě udržují rybníky Černý, Velký Pařezitý, Malý Pařezitý a Nadymač na Jihlavsku. Na Pelhřimovsku mohou rekreanti bez obav zamířit k vodní nádrži Trnávka a ke koupališti Moraveč.
V okrese Třebíč jsou na tom nejlépe Markovka a Pyšelák. Na Žďársku nabízí dobré podmínky pro koupání Velké Dářko, Sykovec, koupaliště v Sázavě, lom v Dolní Rožínce a přírodní biotop v Šiklově Mlýně.
Kvalita vody v přírodních koupalištích Zlínského kraje je na začátku letních prázdnin velmi dobrá. Podle posledních měření je voda ve všech sedmi sledovaných vodních plochách vhodná ke koupání. Hygienici tradičně kontrolují i vodu v luhačovické přehradě, která je však kvůli těžbě sedimentů nyní vypuštěná.
Zcela bez závad je voda v přírodním koupališti Albatros v Ostrožské Nové Vsi na Uherskohradišťsku, v retenční nádrži Všemina a v otrokovickém štěrkovišti Bahňák na Zlínsku i ve vodní nádrži Horní Bečva a v přehradě Bystřička na Vsetínsku.
Vhodná ke koupání je také voda ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel na Zlínsku, kde hygienici zjistili nižší průhlednost. Ve štěrkovišti v Novém Hrozenkově na Vsetínsku zase při minulé kontrole nalezli při vstupu do vody řasy. Riziko vzniku zdravotních problémů při rekreaci je ale u obou koupališť minimální.
Přírodní koupaliště v Pardubickém kraji jsou dosud čistá, výjimkou je rybník Hluboký na Pardubicku a rybník Rosnička na Svitavsku. Podle hygieniků ale ani tam není koupání zakázáno.
Sinice, řasy ani další organismy dosud neznečistily přehradu Seč na Chrudimsku, která jejich množením obvykle trpí.
Bez obav mohou lidé zamířit k písníkům u Mělic a Březhradu na Pardubicku nebo k nádrži Pastviny, rybníku Dlouhý či koupaliště v Jablonném nad Orlicí na Orlickoústecku. Na Svitavsku je ideální koupání v nádrži Březina. Sníženou průhlednost vody má jen rybník Hluboký podobně jako rybník Rosnička, kde se rovněž vyskytují zelené řasy.
Přírodní koupaliště v Karlovarském kraji mají až na výjimky zatím dobrou vodu ke koupání. Kvalitní vodu potvrdily odběry z přehrady Jesenice na Chebsku, naopak ve Velkém rybníce na Karlovarsku je už voda ke koupání nevhodná.
Voda se zhoršila také na Rolavě, kde má u mola i na pláži zhoršenou kvalitu. Hygienici proto doporučují se po koupání omýt čistou vodou.
Na Karlovarsku je voda vhodná ke koupání, i když mírně zakalená, v Nové Roli.
Na Sokolovsku je bezproblémové koupání na Michalu i v Tatrovicích. V Novém Sedle je voda jen mírně znečištěná.
Tradičně sinicemi zamořená bývala každoročně Skalka u Chebu, letos je ale kvůli úpravám hráze vypuštěná.
Všechna přírodní koupaliště v Ústeckém kraji mají vodu vhodnou ke koupání. Pouze ve třech z nich je podle výsledků měření hygieniků voda mírně znečištěná, ale stále se lze bez rizika koupat.
Mírně zhoršenou kvalitu vody mají koupaliště ve Varvažově a Chabařovicích na Ústecku. Podle měření se tam vyskytují sinice, ale je jich malé množství. Zatím nedosahuje hygienického limitu. Ve Varvažově je také zvýšené množství fytoplanktonu. Na jezeře Chmelař u Ústěka na Litoměřicku poslední měření hygieniků prokázala sníženou průhlednost vody a také zvýšený obsah fytoplanktonu.
Voda v přírodních jezerech Poděbrady nedaleko Olomouce má podle hygieniků nadále vysokou kvalitu. Lidé se v nádrži mohou koupat bez obav, riziko zdravotních potíží je minimální.
V minulosti hygienici v Olomouckém kraji kontrolovali i vodu v Plumlovské přehradě. Ta je ale stejně jako loni vypuštěná, a to kvůli úpravám, jež by měly zabránit přemnožení mikroorganismů.
Kvůli vodnímu květu a velkému množství sinic je ke koupání nevhodný rybník Hnačov na Klatovsku. V Hnačově v areálu Nad Rybníkem je však voda kvalitní.
Dobrá kvalita vody je zatím podle hygieniků i správců městských rybníků v plzeňské rybniční soustavě. Sinice jsou ve vodě jen v malém neškodném množství, na některých místech mohou rekreantům znepříjemňovat plavání vodní rostliny, které prorůstají až na hladinu.
Na Šídlovském rybníku je v uplynulých dnech správci městských lesů a rybníků pokosili, s regulací se počítá i na Velkém boleveckém či na Třemošenském rybníku. V největším rybníku soustavy - Boleváku - je podle správců voda průhledná do 2,5 metru, má teplotu kolem 22 stupňů a je pro koupání výborná.
Dobře se plave také na přehradě Hracholusky, zejména v oblasti kolem hráze.
Horší je to na přehradě České údolí u Plzně, kde panuje trvale zhoršená kvalita vody. Nejedná se zatím o sinice, ale o pestrou směs jiných druhů řas. Nádrž nelze ke koupání doporučit, ale nehrozí ani komplikace z případných toxických látek.
Podle hygieniků je zhoršená jakost vody také na koupališti Podhájí u Horšovského Týna či na Valše na Klatovsku.
Rozbory vody na koupališti Pecka a ve Dvoře Králové nad Labem prokázaly dobrou kvalitu vody.
Podle výsledků z minulého týdne byla voda na koupalištích a vodních nádržích v Královéhradeckém kraji v pořádku, na vodní nádrži Rozkoš nebylo možné kvůli nedostatku vody provést standardní odběr k určení jakosti vody.
V rekreační nádrži v Hamru na Jezeře a také na Máchově jezeře na Českolipsku musejí lidé při koupání i nadále počítat s tím, že jsou ve vodě toxické sinice. Ani pro jednu z oblíbených rekreačních vodních ploch však nyní zákaz koupání neplatí.
V Hamru na Jezeře hygienici kvůli sinicím koupání zakázali v polovině června. Před koncem školního roku se ale podmínky mírně zlepšily, zřejmě vlivem dešťů a ochlazení. Voda však ke koupání vhodná není. Ze stejného důvodu by měli být citliví lidé obezřetní i v Máchově jezeře, kde má voda zhoršenou jakost.
Na ostatních koupalištích a přírodních nádržích v Libereckém kraji zatím kontroly nedostatky neodhalily. Mimo provoz jsou letos v létě koupaliště v České Lípě - Dubici, Heřmanicích nebo v Horní Polici. Voda je v pořádku také v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně.
Vysokou kvalitu vody hlásí rybník Hejtman v Chlumu u Třeboně i nedaleký Staňkovský rybník. Vodu bez závad hygienici evidují také u a na plážích Radava nebo v Podolsku na Orlíku a v Černé v Pošumaví a v Horní Plané u Lipna.
Mírně zhoršené vlastnosti má voda v lipenské nádrži na pláži u Lipna nad Vltavou. Hygienici však stále nedoporučují koupání v areálu veřejného tábořiště Vojníkov ve vodní nádrži Orlík. Voda tam pro uživatele stále představuje zdravotní riziko.
Přírodní pláže a přehrady na jihu Moravy nabízejí na počátku prázdnin vodu vhodnou ke koupání. Na většině z nich zhodnotili hygienici při posledních rozborech kvalitu vody nejlepší známkou z pěti. Zhoršenou jakost má podle nich voda v Brněnské přehradě, koupat se tam však zatím lze.
Zhoršení kvality vody zaznamenaly i Vémyslice na Znojemsku. Kvalitu vody v tamním koupališti zhodnotila hygiena také stupněm tři, stejně jako v případě Brněnské přehrady. Dvojku dostal rybník Olšovec na Blanensku. Další nádrže včetně Nových Mlýnů na Břeclavsku a Vranovské přehrady na Znojemsku podle hygieniků nabízejí čistou vodu. Nejlepší možnou známku si drží také přírodní koupací biotopy a další sledované přírodní pláže.
Toxické a pro některé jedince i zdraví nebezpečné sinice dál znepříjemňují lidem koupání ve vodních nádržích v Bašce na Frýdecko-Místecku a Bohušově na Bruntálsku. Jinde v Severomoravském kraji zdraví neohrožují. Vyplývá to z informací Krajské hygienické stanice (KHS) v Ostravě.
Zelené řasy a rosivky mírně před časem zhoršily kvalitu vody v nádržích Údolí mladých v Bílovci na Novojičínsku a Olešná a Brušperk na Frýdecko-Místecku. Tam ale nehrozí vůbec žádné nebezpečí.