Území České republiky zasáhnou ve čtvrtek odpoledne silné bouře, které potrvají až do pátku. Na některých místech hrozí kroupy, silné nárazy větru a přívalové deště, které by mohly rozvodnit menší toky, varovali pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Výstraha před bouřemi platí od čtvrtečních 13:00, v Čechách se budou zřejmě vyskytovat do pátečních 3:00, na Moravě by mohly trvat až do pátečního poledne.
Počasí v Čechách začne ve čtvrtek ovlivňovat studená fronta, která postupuje ze západní do střední Evropy. Před ní k nám proudí teplý vzduch od jihozápadu, v němž se budou odpoledne na některých místech tvořit přeháňky a bouřky, studená fronta však v noci tyto jevy rozšíří na celé území, uvedl ČHMÚ.
Bouře mohou přinést kromě krup a silného větru také přívalové deště, při nichž by mohlo spadnout i více než 40 milimetrů srážek. Deště by mohly rozvodnit malé toky i jindy suchá koryta a voda z nich hrozí zatopením níže položených míst či sklepů.
Na Orlíku platí zákaz koupání
S rostoucími teplotami se zvyšují i možnosti odpočinku u vody. Kvalita vody ve většině přírodních koupališť je dobrá, i když místy se začínají objevovat sinice.
Dočasný zákaz koupání platí ve vodní nádrží Orlík u veřejného tábořiště Vojníkov. Ve vzorcích vody bylo zjištěno významné překročení prakticky všech sledovaných mikrobiologických ukazatelů, uvedl pro ČTK František Kotrba z krajské hygienické stanice.
Na Ústecku je voda čistá
V Ústeckém kraji je podle hygieniků čistá voda. Pouze ve Varvažově a Chabařovicích na Ústecku není úplně průhledná, zdraví lidí to ale neohrozí.
Voda v přírodních nádržích Zlínského kraje je vhodná ke koupání. Vlivem horkého počasí se pouze ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel zhoršily její vlastnosti, je tam například nižší průhlednost.
Pravděpodobnost vzniku zdravotních potíží při rekreaci je ale minimální, potvrdila Eva Javoříková z Krajské hygienické stanice Zlínského kraje.
Sinice na Máchově jezeře
Máchovo jezero a Hamerský rybník na Českolipsku už trápí sinice. Kvalita vody je tam zatím jen zhoršená, není ale vhodná pro alergiky, děti a těhotné ženy.
Nikde zatím znečištění nedosáhlo takového stupně, aby bylo nutné zakázat koupání. Lidé by se tam ale měli po koupání osprchovat čistou vodu, řekla mluvčí krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.
Středočeský kraj hlásí dobrou kvalitu vody
Kvalita vody v přírodních koupalištích ve Středočeském kraji je podle hygieniků stále velmi dobrá. Při rozborech vzorků nebyly objeveny žádné problémy.
Jen na Tyršově koupališti v Lišanech na Rakovnicku se vyskytl fytoplankton a sinice, ale zatím ve velmi malém měřítku. Zdraví plavců není ohroženo, řekl Luboš Mandík z příbramské pobočky krajské hygienické stanice.
Přírodní koupaliště Poděbrady u Olomouce má stále vysokou kvalitu vody. Riziko zdravotních potíží po koupání minimální, řekl Karel Freudmann z Krajské hygienické stanice v Olomouci.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist