Začátek prázdnin připomíná spíš začátek podzimu než léta. A nebude to lepší. Letní počasí má podle meteorologů přijít až poslední červencový týden.

Do té doby bude podle dlouhodobé předpovědi většinou zataženo s přeháňkami a bouřkami. Teploty těsně nad dvaceti stupni Celsia.

Obloha bude zatažená a na většině území občas zaprší, ojediněle se objeví i letní bouřky. Ani noční teploty nebudou příliš přát spaní pod širákem, po západu slunce se může ochladit na pouhých osm stupňů Celsia.

Počasí o víkendu narušilo například karlovarský filmový a několik hudebních festivalů. A také třeba pravidelný nedělní diskusní pořad České televize Otázky Václava Moravce.

Moderátor si totiž oba hlavní hosty, ministra obrany Alexandra Vondru z ODS a místopředsedu sněmovny Lubomíra Zaorálka z ČSSD, pozval právě do Karlových Varů do improvizovaného venkovního studia a poryvy větru a prudký déšť chvílemi velmi kazily zvuk přenosu.

Mírné oteplení by mělo přijít na konci příštího týdne, kdy bude přes den až 28 stupňů, v noci pak do 15 stupňů.

Ani období od 10. do 20. července nepřinese slunečné počasí. Podle ČHMÚ má většinou pršet, občas se objeví bouřka. Polojasno bude jen přechodně, pak se teploty vyšplhají až k 29 stupňům. Jinak má být mezi 21 až 27 stupni Celsia, v noci mezi 16 až 10 stupni.

„Letošní zhoršení počasí na začátek prázdnin není rozhodně výjimkou – podobný scénář psaly v posledních letech roky 2001 a 2003, kdy se z červnových tropických teplot ochladilo až o 10 °C, začátek července 2002, 2004, 2007 a 2010 byl hodně proměnlivý – odpolední letní teploty se rychle střídaly s teplotami pod 20 °C,“ uvádí Dagmar Honsová z Meteopressu.

Ochlazení na začátek prázdnin většinou způsobil vpád chladného vzduchu od severozápadu nebo západu. Počátek července ještě spadá do čtyřicetidenního pomedardovského období zmiňovaného známou pranostikou, která tak funguje více v červenci než v červnu.

 

Meteorologové v neděli také zrušili sobotní výstrahu před extrémními srážkami a možností záplav v Libereckém kraji. Podle nejnovějších předpovědí by řeky měly zůstat v korytech.

 

V platnosti ale zůstává varování před silným nárazovým větrem, který by mohl na podmáčených svazích kácet stromy.

Související