Dosavadní ředitel Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Jan Malý se přihlásí do výběrového řízení, které ministr zdravotnictví Leoš Heger vypíše na jeho místo.

Malý uvedl, že respektuje rozhodnutí svého nadřízeného, ale je přesvědčen, že jeho tým byl úspěšný.

Vedení IKEMu v čele s Malým je přitom zodpovědné za podezdřelý tendr za 1,75 miliardy korun, ve kterém zvítězila firma Kardio Port s utajenými vlastníky.

Jak již dříve upozornily HN, Kardio Port je přitom evidentně jen prázdnou překupnickou schránkou. Nemá zaměstnance a její papíroví šéfové nechtějí prozradit, kdo ve skutečnosti za firmou stojí.

Předsedou představenstva byl v době zadání zakázky mělnický podnikatel Luboš Pašek, jinak blízký spolupracovník a kamarád známého pražského lobbisty Romana Janouška.

O tendr měli zájem i světoví výrobci zdravotnických potřeb, na poslední chvíli však vycouvali. IKEM totiž soutěž vypsal tak, že žádný z nich nedokázal dodat úplně vše – od srdečních chlopní až po počítačové programy.

Nemocnice tak vlastně otevřela cestu k tomu, aby vyhrála zprostředkovatelská firma, která materiál od těchto výrobců nejprve nakoupí a pak s přirážkou prodá nemocnici.

Podezřelé majetky manažerů

„Důvodem je snaha IKEM personálně stabilizovat a získat pro něj novou legitimitu,“ zdůvodnil vypsání výběrového řízení na nového ředitele ministr Heger.

Vedení společnosti IKEM dosud také nedokázalo objasnit mnohamilionové majetky svých manažerů.

Související