Senát amerického státu New York v pátek schválil zákon o sňatcích homosexuálů. Zákon, který už předtím schválila tamní Sněmovna reprezentantů, těsně před půlnocí podepsal i jeho předkladatel, newyorský guvernér Andrew Cuomo, což byl poslední nutný legislativní krok pro nabytí platnosti. New York se tak stane šestým a nejlidnatějším státem USA umožňujícím sňatky osobám stejného pohlaví.

Pro normu hlasovalo i několik republikánských senátorů. Senátoři hlasovali pro zákon v poměru 33 ku 29, newyorská Sněmovna reprezentantů poměrem 82:47.

Guvernér pak s podpisem schválené normy ani nečekal obvyklých deset dní. Podle agentury AP se dá očekávat, že za měsíc místní obřadní síně zaplaví homosexuální dvojice.

Mezi republikány, kteří zajistili většinu v Senátu, byl i Stephen Saland, jenž se na poslední chvíli rozhodl, že návrh podpoří stejně jako nejméně další dva jeho straničtí kolegové. Podle Salanda je třeba přistupovat ke všem lidem jako sobě rovným.

Pink a Lady Gaga jsou nadšené

Schválení zákona je obrovským vítězstvím pro homosexuály a aktivisty hájící jejich práva. Slavily však i četné celebrity. Popová zpěvačka Lady Gaga se na Twitteru svěřila, že nedokáže přestat plakat, její kolegyně Pink napsala: "Gratuluju!!!!!!!!! Bylo na čase!"

"Nikdy nebudu hrdější na to, že jsem celoživotní Newyorčankou, než jsem dnes díky tomu, že byla schválena sňatková rovnoprávnost," uvedla v prohlášení zpěvačka Cyndi Lauperová.

 

 

New York bude sedmým regionem v USA s legislativou umožňující sňatky homosexuálů. Pět amerických států - Connecticut, Massachusetts, Vermont, Iowa a New Hampshire, a federální distrikt hlavního města Washingtonu, už homosexuální sňatky legalizovaly.

Čtyři další státy, Delaware, Havaj, Illinois a New Jersey, umožňují párům stejného pohlaví uzavřít registrované partnerství. Sňatky homosexuálů jsou výslovně zakázány v 39 státech. Na pět měsíců roku 2008 byly sňatky gayů a lesb legální také v nejlidnatějším americkém státě Kalifornii, ale záležitost je od té doby předmětem soudních sporů.