Předáci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), která je největší odborovou centrálou v zemi, počítají s dalšími nátlakovými akcemi. Dohodli se na tom na středeční schůzce, když řešili, jak budou dál postupovat proti vládním reformám.

Podle šéfa odborového svazu KOVO Josefa Středuly by se demonstrace mohly konat už v létě. A po prázdninách znovu i stávka. Záležet ale bude na podobě reformních zákonů a na tom, jak je vláda a sněmovna budou projednávat.

"Nejsme ochotni se stáhnout. Budeme dál vyjednávat. Pokud ale shodu nenajdeme, lze čekat další protesty," řekl Středula.

Vyloučena podle něj není ani několikadenní stávka v dopravě. Další jednání mezi odbory a vládou je naplánované na pátek. Hovořit se bude o dřívějším odchodu do penze pro těžké profese v hornictví, chemickém průmyslu nebo stavebnictví.

Stávka zastavila na 24 hodin vlaky a metro

Odbory vládní reformy kritizují. Podle nich by zhoršily život většiny lidí v Česku.

Koalice dopravních odborových svazů na protest proti nim uspořádala minulý čtvrtek stávku v dopravě. Na 24 hodin se zastavily všechny vlaky i pražské metro, v metropoli a dalších městech se pak omezil provoz tramvají a autobusů.

Odboráři žádali stažení a přepracování reformních zákonů, a to hlavně zdravotnických. Zatím neuspěli. Sněmovna první část reformy zdravotnictví v úterý schválila. Hlasovali pro ni poslanci koalice.

O stávce konkrétněji? Ne,... 

Podrobnosti o své strategii nechtěli odboroví předáci zatím prozradit.

Podle Středuly konkrétní termíny případných akcí nestanovili. V příštích týdnech je chtějí připravovat a spustí je, pokud vláda či sněmovna nevezme na jejich připomínky k reformním opatřením ohled.

"Budeme se snažit legislativní proces ovlivnit. Jaké k tomu zvolíme nástroje, se ukáže podle situace," uvedl šéf svazu KOVO.

 

Vláda by měla várku zdravotnických reformních zákonů dostat do konce června.

V červenci by se jí mohla začít zabývat dolní komora parlamentu. O změnách a doplnění norem by mohla jednat v srpnu.

...ale možná už v červenci

Středula nevyloučil, že by se protestní akce mohly konat tedy v červenci a hlavně v srpnu a případná další stávka by pak mohla být po prázdninách.

"Je to pravděpodobný scénář," uvedl předák. V létě podle něj budou odbory vysvětlovat dopady reforem. Jednat chtějí i s občanskými iniciativami.