Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil zvažuje, že podá kárnou žalobu na soudce, kteří povolili varnsdorfskému policistovi sledovat výpisy telefonních hovorů šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského a nejbližších spolupracovníků prezidenta Klause - kancléře Jiřího Weigla a tajemníka Ladislava Jakla. Pravděpodobně porušili zákon, řekl v pondělí Pospíšil České televizi (ČT).

Samotný prezident Václav Klaus označil praktiky detektiva, kterému soud povolil sledovat kromě podezřelých i telefony lidí, kteří vyšetřováni nebyli, za skandální. A žádá v tomto případě tvrdý zásah a také větší kontrolu při sledování hovorů.

"Je to skandální, je to neuvěřitelné a já jsem všechno čekal, jenom ne to, že se dožiji odposlouchávací a nahrávací společnosti," řekl Klaus novinářům při pondělní autogramiádě knihy Festschrift Václavu Klausovi. Podobné praktiky jsou podle něj důkazem "nezdravé a nešťastné" společnosti.

"Vůči těmto lidem musí být tvrdě zasaženo a také bych si moc přál, aby nad nimi byla větší kontrola," řekl prezident.


tomto případě očekává tvrdý zásah a větší kontrolu při sledování telefonických hovorů.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/klaus-oznacil-spiclovani-detektiva-za-skandalni-fut-/domaci.aspx?c=A110620_173653_domaci_hv

Ministerstvo plánuje zpřesnit zákon

Ministerstvo spravedlnosti podle Pospíšila už plánuje zpřesnit ustanovení zákona, které určuje, za jakých podmínek může soud se získáváním informací z telefonů či s odposlechy souhlasit.

"Nelze souhlasit s myšlenkou, že úkony, které natolik významně zasahují do soukromí třetích osob, soudce nařizuje pouze formálně," poznamenal ministr ve svém prohlášení.

Podle deníku Mladá fronta Dnes (MfD) inspekce policie zjistila, že sledování nařídil policista Marian Hudec z cizinecké policie. Pracoval prý na zakázku. Deník uvedl, že výpisy s citlivými údaji o tom, s kým a jak často si vysoce postavení lidé volali, se mohly dostat do rukou soukromé osoby nebo firmy.

Komu výpisy sloužily?

Analýza výpisu hovorů mohla sloužit k získávání informací o prezidentovi. Právě Weigl a Jakl se totiž starají o jeho agendu. Z výpisů lze zjistit i místa, kde se v určitý čas pohybovali.

Výpisy hovorů od operátora může policista získat jen s povolením soudu. Hudec výpisy Weigla, Jakla a dalších získal tak, že jejich čísla označil jako podezřelá. Nechal si jejich sledování schválit v rámci vyšetřování obchodu s lidmi, za kterým stojí kamerunští a nigerijští podvodníci. On sám se hájí tím, že netušil, komu čísla patří, uvedla MfD.

"Podle mého názoru soudce nemůže vydat povolení k odposlechu nebo získávání informací z telekomunikačních záznamů, pokud nemá prokázané, že je toto potřeba pro trestní řízení," uvedl ministr Pospíšil.

Podle něj tak soudce mohli porušit zákon, protože sledování hovorů povolili, aniž ho odůvodnili. Tak to vyžaduje trestní řád. Pospíšil přesto zvažuje, že zákon v tomto ohledu ještě zpřesní. Úřad prý nyní ustanovení analyzuje, možná navrhne novelu.

Kdo si u Hudce získání informací zadal, se vyšetřuje. Podle deníku inspekce prověřuje i verzi, že v případu může hrát jistou roli detektivní agentura ABL, která patřila bývalému ministru dopravy a neformálnímu šéfovi Věcí veřejných Vítu Bártovi. Ten v prohlášení na sociální síti facebook napsal, že s kauzou výpisů hovorů vlivných lidí nemá nic společného.

MfD na případ narazila, když rozkrývala aktivity ABL. Agentura totiž disponovala výpisy bezpečnostního ředitele ČEZ Daniela Rouse za období od října 2009 do ledna 2010. Policista Hudec je již kvůli jinému případu obžalován ze zneužití pravomoci a osobních údajů. Údajně pomohl soukromému detektivovi obstarat citlivé informace pro jeho klienta.