Slavný Růžový tank se v pondělí po dvaceti letech vrátil do Prahy, aby byl umístěn na pontonu uprostřed Vltavy. Pancéřový kolos přivezl do Prahy speciálně upravený nákladní vůz z Vojenského muzea v Lešanech u Týnce nad Sázavou. Ve smíchovském přístavišti ho naložil jeřáb na ponton a tank by měl vyplout po Vltavě směrem do centra.

Sovětský tank, který poprvé přetřel na růžovo výtvarník David Černý v roce 1991, bude dominantou řeky v rámci Týdne svobody. Akce má připomenout 20. výročí odchodu sovětských vojsk z Československa a rozpuštění Varšavské smlouvy.

Na plavbu tanku dohlédl i výtvarník Černý. Na šestačtyřicetitunového obrněnce připevnil prst mířící k nebi, který s růžovým tankem barevně sladil. Nakládání tanku se zúčastnil i ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Při plavbě růžového tanku se tak sešli oba hlavní aktéři nejslavnější Černého mystifikace, která se odehrála v souvislosti s instalací plastiky Entropa při prezentaci českého předsednictví EU v Bruselu.

Na řece do 1. července

Plavidlo s růžovým tankem propluje zdymadlem u ostrova Žofín a nakonec zakotví mezi Střeleckým ostrovem a Smetanovým nábřežím. Zde má být do 1. července.

Tank byl v letech 1945 až 1991 vystaven na smíchovském náměstí Sovětských tankistů (dnes náměstí Kinských) na památku osvobození Československa vojsky Rudé armády. V dubnu 1991 natřel výtvarník Černý tank na růžovo. Obrněnec poté řízením osudu několikrát změnil barvu, až se ustálila opět na růžové. Mezitím byl ze Smíchova odstraněn a připadl do sbírek Vojenského historického ústavu Praha.

Týden svobody je akce pořádaná společností Opona k 20. výročí odchodu sovětských vojsk a rozpuštění Varšavské smlouvy. Na akci se podílejí ministerstvo obrany, ministerstvo zahraničí a Vojenský historický ústav. Součástí týdne je mezinárodní konference věnovaná konci Varšavské smlouvy, konference k 100. výročí narození amerického prezidenta Ronalda Reagana, výstava Bratrské objetí? a další akce.

Historici: Tank Prahu neosvobodil

Sovětský tank typu IS-2 byl vyroben v posledních letech druhé světové války. Tyto obrněnce sovětská armáda poprvé nasadila při osvobozování Ukrajiny a sehrály důležitou roli v rychlé porážce Německa v letech 1944 až 1945.

Podle Andreje Halady z Vojenského historického ústavu Praha bylo umístění tanku tohoto typu fakticky nesprávné, neboť na osvobozování Prahy se ve skutečnosti podílely jiné tanky. Tank typu IS-2 byl zvolen mimo jiné proto, že je větší, tudíž vypadá impozantněji, včetně dlouhé hlavně kanónu. Byl opatřen číslem 23, což mělo být číslo prvního tanku, který vjel do Prahy.

Poručík Gončarenko, který na pražském Klárově vedl skupinu tří tanků T-34 vjíždějících do Prahy, však jel v tanku s číslem 24. Tento tank byl vystaven německé palbě a Gončarenko zahynul. Tank s číslem 23 údajně vjel jako první na Staroměstské náměstí, uvedl Halada.

V noci z 27. na 28. dubna 1991 natřel výtvarník Černý tank na růžovo, za což byl i krátce stíhán. Tank byl totiž v té době zapsán jako národní kulturní památka. Obrněnec byl v následujících dnech opět přetřen do původních zelených barev.

Status kulturní památky byl odňat

Skupina poslanců však využila své imunity a tank 12. května znovu přebarvila na růžovo. Tanku byl následně odňat status kulturní památky a 13. června 1991 byl ze Smíchova odstraněn. Připadl do sbírek Vojenského historického ústavu Praha.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist