Několik minut po půlnoci se v Česku zastavily vlaky i většina autubusů a dalších dopravních prostředků veřejné dopravy. Pro Prahu bylo a zůstává klíčové především to, že v depech zůstaly i soupravy pražského metra.

Noční spoje se v Praze přitom v ulicích metropole nakonec objevily. I když jen částečně. Většina ze stávkujících chce dopravu vrátit do normálu o půlnoci ze čtvrtka na pátek, dopravní kolaps se ale zatím nekoná.

Proběhly i drobné protesty. Nejrozsáhlejší byl k vidění ve stanici metra A - Dejvická. O půlnoci se tam sešlo několik stovek lidí, kteří doslova obsadili soupravu metra, která zůstala stát ve stanici.

Po většinu času se jednalo o klidnou akci, ze které vybočilo jen několik málo výtržníků, kterých si ale záhy začala všímat policie. Protesty proti stávce skončily krátce před třetí ráno.

Odboráři navíc na čtvrtek plánují pochod Prahou. Podle posledních zpráv vyrazí z Palackého náměstí a vypraví se k budově ministerstva financí a úřadu vlády.

Na Pražský hrad demonstrovat nepůjdou. Odboráři původně místo pochodu plánovali blokády. Jak jejich pochod omezí dopravu se ještě neví, provoz v hlavním městě je zatím minimální.

Stávku podporuje více než polovina Čechů

Stávku na protest proti vládním reformám vyhlásila Koalice dopravních odborových svazů (KDOS). Její stávkovou akci podporuje podle aktuálního průzkumu agentury SANEP celkem 59 procent Čechů a Češek.

Výběr dostupných informací o čtvrteční stávce v jednotlivých regionech ČR:

Praha - Podle odborů nepojede MHD včetně metra, dopravní podnik se ještě snaží zajistit alespoň částečný provoz metra. V Praze a okolí vyjede asi třetina autobusů, především na příměstských linkách. Stávkovat nebudou soukromí dopravci jezdící v rámci pražské integrované dopravy. Blokáda ale hlavní město nečeká. Odboráři místo plánovaného blokování magistrály vyrazí ráno na pochod Prahou.

Středočeský kraj - Stávka zřejmě zasáhne především lidi dojíždějící za prací do Prahy, auta a autobusy se kvůli ucpaným silnicím nemusejí do metropole dostat. Nepojedou osobní ani nákladní vlaky. Vlaky, které jezdí v rámci Pražské integrované dopravy (PID), by měly nahradit autobusy. Na linkách s označením S1 až S9 bude nasazeno asi 30 autobusů. Stávky se nezúčastní soukromí dopravci na autobusových linkách v rámci PID, asi na 20 linkách, které provozuje pražský dopravní podnik, budou jezdit jiní dopravci.

Jihočeský kraj - Českobudějovická MHD se ke čtvrteční stávce odborů připojí jen symbolicky, jezdit bude podle jízdních řádů. Na jihu Čech se tak ve čtvrtek zastaví jen vlaky Českých drah.

Plzeňský kraj - Stávka pravděpodobně ochromí pouze železnici. Odbory plzeňského ČSAD podpoří stávku jen symbolicky a ani jejich kolegové z MHD v Plzni stávkovat nebudou.

Karlovarský kraj - Autobusy MHD i linkové spoje pojedou podle jízdních řádů, zastaví se doprava na železnici. Vlaky na některých tratích nahradí autobusy.

Ústecký kraj - Stávku chystají někteří řidiči ústeckého dopravního podniku. Vůbec nevyjede 11 autobusových a trolejbusových spojů, zbývající budou jezdit v omezeném režimu. Firma navíc jedná s externími dopravci, kteří by alespoň část spojů nahradili. Naopak v Mostě stávku vyloučili.

Liberecký kraj - Stávka se v kraji pravděpodobně omezí na vlaky, autobusy pojedou.

Královéhradecký kraj - Odboráři Dopravního podniku města Hradec Králové se ke stávce zřejmě nepřipojí, obvyklý provoz pravděpodobně zachovají i linkové autobusy. Nepojedou vlaky.

Pardubický kraj - Stávka zřejmě zastaví pouze vlaky.

Vysočina - Odbory MHD se ke stávce připojí symbolicky, provoz bude zachován bez omezení. Nepojedou vlaky.

Jihomoravský kraj - MHD v Brně bude alespoň částečně jezdit, Pojede 11 zejména páteřních linek v ranní i odpolední špičce. Část odborářů bude stávkovat symbolicky. V dalších velkých městech regionu se pravděpodobně stávkovat nebude. Nepojedou vlaky, částečně je nahradí 64 autobusů najatých krajem. V provozu budou také všechny spoje Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje, které mají na starosti regionální autobusoví dopravci.

Olomoucký kraj - Stávka s největší pravděpodobností omezí provoz MHD v Olomouci, k protestu se podle odhadů odborů aktivně připojí asi 70 procent zaměstnanců dopravního podniku. Nepojede část autobusů a dvě tramvajové linky. Nepojedou vlaky.

Zlínský kraj - Ve Zlíně a Otrokovicích se stávka MHD nedotkne, vozy pojedou podle jízdních řádů. V kraji se tak zastaví zřejmě jen vlaky. České dráhy zajistí v některých lokalitách kraje náhradní autobusovou dopravu.

Moravskoslezský kraj - Odboráři Dopravního podniku Ostrava ve čtvrtek stávkovat nebudou a stávku podpoří symbolicky. Řidiči v Ostravě stávkovali již počátkem června za zvýšení mezd. Ke stávce se ale připojí odboráři ČSAD Havířov, a MHD v druhém největším moravskoslezském městě proto zřejmě bude jezdit velmi omezeně. V Opavě budou řidiči stávkovat jen symbolicky. Bude stávkovat část řidičů firmy Veolia, hrozí, že nevyjedou autobusy na Bruntálsku a Krnovsku.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:28
Server IHNED.cz sleduje vyjednávání o čtvrteční stávce v dopravě
09:30
Odboráři dorazili do Strakovy akademie

Za odborové hnutí je potvrzena účast Václava Pícla (místopředseda ČMKOS), Jaroslava Pejši (OSŽ) Josefa Středuly (předseda OS Kovo). Podnikatele zastupuje hlavně Jaroslav Hanák, šéf Svazu průmyslu a dopravy. Žádné informace o vládě a jednání nejsou.

09:46
V Brně MHD částečně pojede, v 10 minutových intervalech

V Brně ve čtvrtek pojede celkem 11 linek MHD v ranní i odpolední špičce. Část odborářů bude stávkovat symbolicky.

Jezdit budou především páteřní linky například číslo jedna a osm, které protínají celé město. Linky budou jezdit v ranní i odpolední špičce. Od 5:00 hodin do 10:00 hodin a odpoledne od 14:00 do 19:00 hodin. Linky budou jezdit v desetiminutových intervalech.

09:49
V Plzni MHD stát nebude, vlaky částečně nahradí autobusy

V Plzeňském kraji pojedou ve čtvrtek všechny linkové autobusy. Odbory plzeňského ČSAD podpoří stávku jen symbolicky, ve 420 vozech pouze vylepí plakáty vyjadřující nesouhlas s reformami vlády.

Kvůli stávce na železnici posílí největší veřejný autobusový dopravce na západě Čech některé směry z okresních měst do Plzně a zpět. "Půjde zejména o ranní a odpolední spoje, které navážejí lidi do práce a do škol," uvedl Hucl. Standardní denní výpravu 396 autobusů posílí ve čtvrtek 27 vozů.

09:59
Ústečtí školáci dostanou ředitelské volno, školky budou otevřeny déle

Všech 19 základních škol v Ústí nad Labem bude během čtvrteční stávky odborářů zavřených. Ředitelé v nich vyhlásili ředitelské volno. Důvodem jsou obavy, že by děti mohly mít problém dostat se do škol.

Naopak déle budou mít otevřeno mateřské školky, rodiče si v nich budou moci výjimečně vyzvedávat až do 19:30.

Odboráři ústeckého dopravního podniku chtějí celý čtvrtek stávkovat. Vůbec nevyjede 11 autobusových a trolejbusových spojů, zbývající budou jezdit v omezeném režimu. Někteří řidiči totiž stávkovat nebudou, dopravní podnik navíc hodlá zajistit externí řidiče.

10:28
Soudy přesouvají dohodnutá líčení

Problémy se stávkou hlásí i soudy. Díky omezené dostupnosti se musejí přesouvat líčení. Hrozilo by, že se účastníci nebudou moci dostavit. "Dá se říct, že všechny líčení se na zítřek ruší a přesouvají na den jiný." řekl mluvčí středočeského krajského soudu Jiří Wažik serveru IHNED.cz

11:09
Jednání tripartity končí

Mimořádné jednání vlády s odboráři a zástupci zaměstnavatelů pomalu končí. Za několik minut by měli účastníci tripartity ohlásit výsledek jednání na společné tiskové konferenci.

11:13
Nečas vyzval odbory k odvolání stávky

Premiér vyzval zástupce odborových svazů, aby odvolali stávku. "Nepřinese nic nového, jen miliardové škody," uvedl Nečas. Podle něj stávka modernizaci země, včetně důchodového a daňového systému nezastaví.

11:15
Nečas: Reformy musí pokračovat

Stávka podle něj pouze zvýší napětí ve společnosti a způsobí hospodářské škody.

11:16
Hanák: Zdravotní reforma v pátek projednána nebude

Jaroslav Hanák jako zástupce zaměstnavatelů po jednání tripartity uvedl, že zdravotní reforma se ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně v pátek projednávat nebude.

11:19
Odbory: Stávku odvolat nemůžeme

Josef Středula z Odborového svazu KOVO uvedl, že jednání se nezúčastnily odborové svazy, které stávku organizují. "My ji zrušit nemůžeme," řekl. Den nepohody podle něj může znamenat roky pohody.

11:45
Ke stávce se připojí část řidičů soukromníka

Část řidičů soukromého autobusového dopravce Veolia Transport Morava bude v Moravskoslezském kraji ve čtvrtek stávkovat. Problémy s autobusovou dopravou proto zřejmě budou na Třinecku, Českotěšínsku a Bruntálsku, kde firma zajišťuje MHD.

"Řidiči z našich provozoven v Krnově, Bruntále, Českém Těšíně, Jablunkově a Třinci se rozhodli ve čtvrtek stát. Chceme proto dát lidem vědět, že naše spoje tam nebudou jezdit," uvedl předseda odborů společnosti Jaroslav Giza.

11:49
V Olomouci nepojede část autobusů a dvě linky tramvaje

V Olomouci zřejmě ve četvrtek nepojede část autobusů a dvě tramvajové linky městské hromadné dopravy. Vyplývá to z aktuálních předpokladů místního dopravního podniku. Přesnější informaci dopravce zveřejní po dnešním odpoledním jednání s odboráři.

12:21
Průzkum SANEP: Víc než polovina Čechů podporuje stávku

Čtvrteční protest odborů proti vládním reformám podporuje 59 procent Čechů. Stávka v některých městech omezí městskou hromadnou a železniční dopravu, přesto pro téměř dvě třetiny respondentů nepředstavuje výraznější problém. Policie by podle 55 procent lidí neměla bránit ani případným blokádám silnic v hlavním městě. Vyplynulo to z bleskového průzkumu agentury SANEP.

12:39
Předák odborářů: Místo blokád možná zorganizujeme pochod Prahou

Podle šéfa Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumíra Dufka by se nemusely konat ve čtvrtek v Praze blokády, které mají stávku podpořit. Mohl by je nahradit pochod metropolí. Dufek to řekl po středečním jednání tripartity. Jasno bude po odpolední schůzce odborářů s primátorem.

12:42
Odbory by mohly vyrazit na pochod po 9. hodině

Pochod Prahou by se mohl uskutečnit po 9. hodině a masa odborářů by mohla vyrazit z Palackého náměstí, kam Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS), která je největší odborovou centrálou v zemi, svolala na podporu stávky právě na 9. hodinu shromáždění před ministerstvo zdravotnictví. Podrobnosti chce Dufek oznámit po jednání s pražským primátorem. Od blokád by mohli odboráři ustoupit. "Když si vezmete, že bude pochod, tak je to skoro na úrovni blokád," uvedl předák. Pochod by mohl pokračovat na druhý břeh Vltavy směrem k Úřadu vlády.

12:49
Klaus zrušil čtvrteční oslavu 70. narozenin

Prezident Václav Klaus kvůli stávce zrušil čtvrteční oslavu svých 70. narozenin na Hradě. Setkání plánoval pro zástupce veřejného života a diplomatických misí. Odboráři chtějí stávku doprovodit průvodem, který by měl dorazit až k Pražskému hradu. Prezident v minulých dnech jejich stávku ostře kritizoval.

Klaus má kulaté narozeniny v neděli. Čtvrteční setkání mělo být hlavní oficiální akcí k jeho sedmdesátce. Prezident ale bude jubileum slavit také v neděli na koncertě z cyklu Jazz na Hradě.

13:12
Během stávky budou stát všechny vlaky ČD i mezinárodní rychlíky

Stávka zastaví provoz všech vlaků Českých drah od čtvrtečních 00:00 do 24:00 hodin. Mezinárodní rychlíky jízdu ukončí v pohraničních stanicích nebo v jiných vhodných stanicích na území sousedních států. České dráhy podle svého mluvčího Petra Šťáhlavského vypraví pro zavedení nejnutnější náhradní dopravy 200 autobusů.

"Pro zajištění základní dopravní obslužnosti a nejnutnější náhrady všech spojů by bylo třeba přibližně 4500 autobusů. Pro plnohodnotnou náhradu železniční dopravy pak ještě mnohem více," uvedl Šťáhlavský.

13:24
Problém na železnici po stávce: Vlaky naberou zpoždění

Problematický bude podle Šťáhlavského i návrat k běžnému režimu po oficiálním ukončení stávky. Problémy a zpožďování se budou týkat zejména dálkové dopravy. V noci ze čtvrtka na pátek bude provoz v dálkové dopravě obnoven, u některých vlaků ale musí cestující počítat se zdržením. Například EN Slovakia z Prahy do Košic bude vypraven po ukončení stávky s více než dvouhodinovým zdržením.

13:39
Unie malých a středních podniků odmítá stávku

Unie malých a středních podniků (SME) zásadně odmítá čtvrteční stávku, kterou organizuje Koalice dopravních odborových svazů. Podnikatelé varují, že stávka v avizované podobě bude mít silně negativní dopad jak na běžné občany, tak i podnikatele.

13:41
SME vyzývá odboráře: Neberte si veřejnost jako rukojmí

Členové SME respektují právo odborů na stávku, zároveň však vyzývají, aby svůj nesouhlas vyjádřily co nejmírněji a nebrali si veřejnost jako rukojmí.

„Pokud je cílem odborářů poškodit občany této země a způsobit podnikům zbytečné ztráty, pak se jim to jistě podaří. Chtějí li ale pouze teatrálně demonstrovat nesouhlas s vládními reformami, měli by své kroky lépe zvážit,“ prezentuje stanovisko Unie malých a středních podniků její předseda David Šeich.

14:06
Problémy nejen v Česku, ale i v Katalánsku

Problémy kvůli reformám nejsou jen v Česku. Řada katalánských poslanců a dalších politiků musela dnes použít vrtulníků, aby se dostala do regionálního parlamentu v Barceloně. Těm, kteří přišli pěšky, pomáhala proklestit cestu policie. Kolem budovy se totiž shromáždily asi dva tisíce demonstrantů protestujících proti plánovaným omezením výdajů na školství a zdravotnictví. Policejní mluvčí řekla, že situace je napjatá.

14:15
Blokády nebudou. Chystá se opravdu jen pochod

Blokády v Praze nebudou. Řekl to šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek, který potvrdil dřívější informace o tom, že se rebelové místo blokování důležitých silničních tepen vydají na pochod. Ten by měl trvat od 8:00 do 12:00 a půjde z Tyršovy ulice na Palackého náměstí. Poté se vydá kolem ministerstva financí k úřadu vlády, kde by odboráři chtěli složit balíky slámy. Od Strakovy akademie by pak měli jít na Hrad. Podle Dufka by se do akce mohlo zapojit na 3000 lidí.

Odboráři původně chtěli blokovat magistrálu, jednu z nejdůležitějších pražských komunikací. Tři až čtyři stovky lidí měly zastavit dopravu u Národního muzea. K tomu ale podle slibu odborářů, kteří jednali s vedením pražského magistrátu, nedojde.

14:21
ČT: Odborář potvrdil, že metro ve čtvrtek nepojede

Jeden z odborových předáků potvrdil České televizi, že při čtvrteční stávce nepojede metro.

14:55
Pražské radnice se chystají na stávku. Svezou úředníky, zabaví děti

Pražské radnice se připravují na čtvrteční stávku. Praha 7 bude svážet své úředníky na radnici, šestá městská část zase připravila program pro děti, které se nedostanou do škol a rodiče s nimi nemohou zůstat doma. Praha 4 chystá linku pro seniory, kam si budou moci zavolat o dovezení nákupu nebo léků.

15:12
Základní školy v Ústí nebudou ve čtvrtek učit

Všech 19 základních škol v Ústí nad Labem bude během čtvrteční stávky odborářů uzavřených. Ředitelé v nich vyhlásili ředitelské volno. Po jednání bezpečnostní rady města to řekla náměstkyně primátora Helena Kubcová.

15:19
V době stávky pomohou pražské dopravě parníky

První náměstek pražského primátora Karel Březina se dohodl s Pražskou paroplavební společností na zřízení kyvadlové lodní linky, která posílí dopravní spojení v Praze po dobu konání čtvrteční stávky odborů. Mimořádná lodní linka bude ve čtvrtek spojovat jižní část a centrum hlavního města se zastávkami Modřany-nádraží, Bráník-přístaviště, Žluté lázně a Centrální přístaviště na Rašínově nábřeží mezi Palackého a Jiráskovým mostem. Lodě vyplují už od 5:00 hodin ráno a provoz na lince potrvá až do 20:00 hodin.

15:20
Jak poplují parníky?

V ranní špičce poplují lodě z Bráníku do centra a zpět každou čtvrthodinu, z Modřan každou půlhodinu, připravena je i největší pražská loď, parník Vyšehrad. Doprava na této lince bude bezplatná, přesné jízdní řády jsou k dispozici na zastávkách a na internetových stránkách ROPIDu (www.ropid.cz), Pražské paroplavební společnosti (www.paroplavba.cz) a Evropské vodní dopravy (www.evd.cz).

15:32
Karlovarsko: Místo vlakem pojedou lidé v autobusech

Vlaky na některých tratích v Karlovarském kraji nahradí v době čtvrteční stávky odborů autobusové spoje. Týká se to přeshraničních spojů s Německem, kde je shodou okolností výluka, ale částečně i železniční tratě z Karlových Varů do Klášterce nad Ohří. Autobusy si částečně vypomůže i dopravce Viamont, který v kraji prvozuje železniční spoje na trati Sokolov - Kraslice a Mariánské Lázně - Karlovy Vary.

16:02
Liberecký kraj: Vlaky nepojedou, autobusy ano

Rozsah stávky odborů se v Libereckém kraji proti původnímu pondělnímu termínu nezměnil. V kraji ve čtvrtek nepojedou vlaky, autobusová doprava ale zůstane zachována. České dráhy (ČD) také zajistí některé náhradní spoje. V regionu se podle informací odborů nechystají žádné blokády. Symbolicky by měli akci podpořit pracovníci libereckého a jabloneckého dopravního podniku i někteří zdravotníci a zaměstnanci škol,

16:09
Jihočeský kraj: Autobusoví dopravci nasadí o tři desítky vozů více

Zhruba o tři desítky autobusů více než obvykle nasadí pět největších jihočeských autobusových dopravců na nejvytíženější linky během čtvrteční stávky. Nepojedou jen vlaky Českých drah, zachován bude provoz na obou úzkokolejných tratích v kraji. Informovala o tom mluvčí krajského úřadu Kateřina Koželuhová. Pojede i městská hromadná doprava ve městech.

Provoz na úzkokolejkách bude kvůli stávce omezen jen mezi Jindřichovým Hradcem a dopravnami Horní Skrýchov a Jindřiš. Místo vlaků tam cestující přepraví náhradní autobusy.

16:15
Praha nasadí do ulic téměř dvojnásobek policistů

Pražská policie nasadí během stávky zhruba 1 600 policistů. Běžně jich přitom v ulicích metropole slouží 900 až 1 000. "Povoláme navíc 600 policistů, kteří měli mít volno," řekla mluvčí pražské policení správy Eva Kropáčová.

16:16
Vlaky v Praze částečně nahradí autobusy

Vlaky, které jezdí v rámci Pražské integrované dopravy, by měly nahradit autobusy. Na linkách s označením S1 až S9 bude nasazeno asi 30 autobusů. Jejich provoz zaplatí České dráhy, řekl Filip Drápal ze společnosti Ropid.

Na většině úseků budou autobusy jezdit v půlhodinových intervalech, končit budou ve velkých dopravních uzlech na Černém Mostě, Smíchovském nádraží, v Hloubětíně nebo Opatově.

16:18
ČD zajistí v některých částech Zlínského kraje náhradní autobusy

České dráhy zajistí v době čtvrteční stávky dopravních odborů v některých lokalitách Zlínského kraje náhradní autobusovou dopravu. Jde o úseky železniční sítě, kde není souběžně vedena autobusová doprava, tedy Bystřice pod Hostýnem - Holešov - Hulín - Přerov, Valašské Meziříčí - Branky na Moravě - Osíčko - Loukov - Bystřice pod Hostýnem a Valašské Meziříčí - Hranice na Moravě. Oznámili to Miroslav Řihák z krajské společnosti Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje a regionální tisková mluvčí ČD Kateřina Šubová.

Autobusy náhradní dopravy budou zastavovat pouze ve výše uvedených obcích. Umístění zastávek a jízdní řády náhradní autobusové dopravy jsou uvedeny na webu Koordinátora veřejné dopravy Zlínského kraje.

16:34
Jihomoravský kraj ve čtvrtek posílí autobusové linky

Výpadek vlakové dopravy v Jihomoravském kraji způsobený stávkou odborářů ve čtvrtek částečně nahradí autobusová doprava. Jihomoravský kraj zajistil 64 autobusů. Nahradí některé chybějící vlakové spoje v nejdůležitějších směrech. Uvedl to po zasedání krajského krizového štábu krajský radní Zdeněk Pavlík. Podle něj kraj zaplatí za náhradní dopravní opaření asi půl milionu korun.

Během čtvrteční stávky bude částečně fungovat MHD v Brně, v dalších okresních městech stávka městskou dopravu nenaruší. V pohotovosti v kraji budou policisté, hasičí i záchranáři, kteří na čtvrtek posilují své operační týmy.

Náhradní spoje za vlakové linky pojedou v kraji na trasách Tišnov - Kuřim - Brno, Hodonín - Břeclav - Brno, Letovice - Blansko - Adamov - Brno a Křenovice - Sokolnice - Brno. Pro každý z uvedených směrů bude existovat několik variant tras. Lidé je najdou včetně jízdních řádů na stránkách kraje.

16:39
Komentátorka HN glosuje: Chystaná stávka připomíná válku testosteronu

Julie HrstkováKomentátorka Hospodářských novin Julie Hrstková glosuje čtvrteční stávku odborářů. Podle ní chystaná stávka víc než co jiného připomíná válku testosteronu. "Požadavky obou stran jsou jasné, oproti tomu ochota k dialogu mizivá. Avizované kroky vyvolávají nejen u protistrany chuť nakopnout protivníka," domnívá se Hrstková.
 
Celou glosu si můžete přečíst ZDE.

17:21
V Olomouci pojede ve čtvrtek zhruba třetina autobusů a dvě třetiny tramvají

V Olomouci pojede při čtvrteční stávce odborů proti vládním reformám asi jen 30 procent autobusových a 60 procent tramvajových spojů. Vyplývá to z aktuálních odhadů tamního dopravního podniku. Páteřní doprava ve městě by však měla být, byť s omezeními, zachována. Uvedl to náměstek ředitele dopravního podniku Pavel Zatloukal. Stejně jako v celém Česku i v Olomouckém kraji ve čtvrtek nepojedou vlaky Českých drah.

Dopravní podnik už dnes dopoledne doporučil cestujícím, aby ve čtvrtek maximálně omezili přepravu městskou hromadnou dopravou a v případě nutnosti dali přednost tramvajové dopravě. "Z hlediska tramvajové dopravy budou v provozu linky 1, 2 a 4. Linky 6 a 7 nebudou vypraveny. I tak bude tramvajový provoz zajištěn asi ze 60 procent," uvedl náměstek.

17:48
Policie se chystá zasáhnout proti fanouškům Facebooku

Pražská policie zvýší hlídky u stanic metra. A to i kvůli plánované "Stávce cestujících". Skupina odpůrců stávky totiž prostřednictvím Facebooku svolala protestní akci a vyzývá všechny, aby se dostavili k poslednímu vlaku metra ve stanici Můstek, s ním odjeli na konečnou trasy A na Dejvické a odmítli tam vystoupit.

"Nebereme nikomu právo na stávku, ale tahle se dotkne tak strašného množství lidí a jejich činností. A stejně jako odboráři stávkou dávají najevo názor, tak ho dáváme najevo i my," říká jeden z organizátorů akce, pražský kavárník Martin Kotas.

Účast ke středeční 16. hodině přislíbilo prostřednictvím Facebooku již 961 lidi a dalších 1 200 ji zvažuje.

17:51
Účastníci akce na Dejvické počítají s problémy. Hrozí jim střet s policií

Policie organizátory varuje, že akce v metru na Dejvické bude nezákonná. "Poruší tím přepravní řád," říká mluvčí pražské policejní správy Eva Kropáčová. Podle ní bude na místě městská policie a pokud lidé neuposlechnou její výzvy, aby prostory metra opustili, zasáhne i státní policie.

"Účastníci můžou být i předvedeni. Ale to je jen jedna z možností, budeme postupovat podle momentální situace," dodala Kropáčová. "Počítáme s tím rizikem," konstatuje předák akce Kotas.

18:27
Kvůli stávce budou strážníci i revizoři benevolentnější

Kvůli čtvrteční stávce bude v Praze benevolentnější městská policie i revizoři. Strážníci nebudou například pokutovat řidiče, kteří nepovoleně zaparkují v takzvaných modrých zónách. Cestující také pravděpodobně ve vozech pražské MHD nenarazí na revizory. Vyplývá to z prohlášení náměstka primátora Karla Březiny (ČSSD) a ředitele pražského dopravního podniku Martina Dvořáka. Provoz bude kvůli protestu odborářů zřejmě silně omezený. Podle jednoho z předáků metro nebude jezdit a jeho stanice se vůbec neotevřou.

"Bezpečnostní složky nebudou fungovat represivně, ale spíše preventivně. Městská policie se bude soustředit na jinou závažnější činnost," poznamenal Březina.

18:30
Více než 100 horníků z Ostravska odjelo do Prahy podpořit stávku

Více než stovka horníků z Ostravska odjela dnes v podvečer třemi autobusy do Prahy podpořit čtvrteční stávku a protest proti vládním reformám. Mnozí z nich vypadali unaveně, protože na cestu vyrazili bezprostředně po směně. Zdůrazňovali, že nechtějí nikoho poškodit, ale rázně vyjádřit odpor vůči změnám, které chystá vláda.

"Tady v autobusech je nás zatím 105, další lidi už jsou v Praze. Ještě se vracíme pro pět chlapů do Havířova," řekl před odjezdem z Ostravy místopředseda odborů závodu ČSA Dolu Karviná Zdeněk Stronček. Autobusy nabíraly lidi postupně v Orlové, Karviné, Stonavě či Českém Těšíně. "Většina chlapů je po ranní šichtě, někteří po noční. Vycházelo jim to na minutu, stihli se akorát osprchovat," řekl Stronček.

18:36
Zeptejte se v on-line rozhovoru ministra financí Kalouska

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) bude zítra (ve čtvrtek 16. června) v 8:50 hostem on-line rozhovoru na našem serveru IHNED.cz.

18:45
V kolonách zachovejte chladnou hlavu, radí ministerstvo

Důsledně si naplánovat cestu, poslouchat aktuální dopravní zpravodajství, nezapomenout si pití či zachovat v koloně chladnou hlavu. To jsou jen některá z doporučení ministerstva dopravy motoristům, která zveřejnilo kvůli čtvrteční stávce dopravních odborů, při níž by se mohly především ve velkých městech tvořit dlouhé kolony.

18:48
A ještě další rada: Necouvejte a nepodjíždějte kolony odstavnými pruhy

Ministerstvo dopravy v souvislosti se čtvrteční stávkou v dopravě důrazně varuje řidiče před hazardem, kdy se při ztrátě nervů otočí do protisměru a snaží se dojet k nejbližšímu výjezdu z kolony. Stejným riskováním života je i couvání nebo podjíždění kolon odstavným pruhem.

"Důležité je mít dostatek paliva v nádrži, dostatek pití, případně lehké jídlo a léky pro akutní stavy. Pokud převážíte děti, nezapomeňte jim vzít oblíbenou hračku nebo jinou zábavu do auta," dodává mluvčí ministerstva Jakub Ptačinský.

18:48
Do krizových míst nejezděte, varují také úředníci

"Hlavní rada zní, kdo nemusí, ať do krizových míst vůbec nevyjíždí," zdůraznil mluvčí ministerstva Jakub Ptačinský.

Při stání v koloně, s níž je nutné počítat vlastně všude, kde nebude fungovat hromadná doprava, je důležité také nechat si určitý prostor před autem pro případnou nutnou manipulaci. Řidiči musejí počítat s dostatečným místem, aby mohli například uvolnit trasu sanitce či záchranářům.

"Při jakémkoli opuštění vozidla je samozřejmostí obléknout si reflexní vestu," připomíná ministerstvo s tím, že vesta má být po ruce, nikoli pod zavazadly v kufru auta.

19:05
Čtvrteční stávka v dopravě by chod parlamentu ovlivnit neměla

Čtvrteční odborářská stávka v dopravě by chod parlamentních komor ovlivnit neměla. Schůze sněmovny začne standardně v 09:00. Kancelář Poslanecké sněmovny ji podle vedoucího tiskového odboru Romana Žambocha zajistí navzdory problémům, které by zastavená veřejná doprava v Praze mohla přinést.

"Aby to nevypadalo, že zítra také stávkujeme, pouze připomínám, že zítra se scházíme opět v devět hodin a budeme pokračovat v programu schůze," oznámila před ukončením dnešního jednání sněmovny Kateřina Klasnová (VV) jako předsedající schůze.

Poslanci mají na programu kromě interpelací mimořádnou schůzi kvůli údajně předražené zakázce pro firmu Promopro na poskytování audiovizuálních služeb během předloňského českého předsednictví EU.

19:48
Předáci zatím nevědí, kolik lidí se do stávky ve čtvrtek zapojí

Předáci dopravních odborů zatím nevědí, kolik lidí se zapojí do jejich stávky na protest proti vládním reformám. Rozsah chystané stávkové akce bude jasný až ve čtvrtek v době jejího konání. Uvedl to šéf dopravního odborového svazu DOSIA Jan Rejský.

21:45
Revizoři a policisté budou "pomáhat a chránit"
"Revizoři dopravního podniku a městská policie se zítra (ve čtvrtek) zaměří na jiné úkoly než kontrolu cestujících a parkování vozidel v modrých zónách," citují náměstka primátora Karla Březinu stránky magistrátu.

"Bezpečnostní složky nebudou fungovat represivně, ale spíše preventivně. Městská policie se bude soustředit na jinou závažnější činnost," dodal.
21:51
Vláda schválila využití armádních dopravních prostředků

Vláda schválila využití až 150 vojenských autobusů a 200 řidičů k nahrazení spojů Českých drah (ČD), jejichž zaměstnanci budou ve čtvrtek stávkovat.

Vláda uložila ministrovi vnitra Janu Kubicemu, aby zajistil potřebná opatření k ochraně lidí a majetku v době stávky. Oznámil to premiér Petr Nečas po dnešním jednání vlády.

Vojenské autobusy a mikrobusy mohou být nasazeny po dohodě s ČD tam, kde kvůli stávce nepojedou běžné vlakové spoje, uvedl Nečas. Vláda vytipuje trasy, kde budou armádní dopravní prostředky nasazeny.

21:54
Metro se nakonec možná přeci jen rozjede

Martin Dvořák (šéf DPP) pro ČT: "Metro v Praze možná nevyjede hned v 5:00, technologicky ale bude vše připraveno. Očekávám proto, že se nakonec rozjede."

22:12
AAA radiotaxi má už na zítra plno

Největší taxislužba v Praze - společnost AAA radiotaxi - má zítra dopoledne všechny vozy obsazené. "Přijali jsme maximální počet předobjednávek dle předpokládané dopravní siuace pro čtvrteční den," řekl Aktuálně.cz ředitel společnosti Jiří Kvasnička. "Ranní zakázky a zakázky během zítřka budou přijímány dle aktuální dopravní situace.

22:26
Připoutal se ke dveřím Domu odborových svazů, odboráři ho obešli

Muž, který nesouhlasí se čtvrteční stávkou, se ve středu odpoledne na pražském Žižkově připoutal ke dveřím Domu odborových svazů. Vladimír Pohanka tak chtěl blokovat odborářské bosse, stejně jako bude omezovat čtvrteční stávka jeho. Na místě zasahovali strážníci i policisté. Protože budova má více vchodů, nechali protestujícího připoutaného.

22:30
V Ústí nad Labem pojede polovina spojů

Tomáš Kraus, šéf dopravního podniku v Ústí nad Labem: "Aktivní účast na stávce odhaduji maximálně na padesát procent. Můj odhad je, že budeme vykonávat kolem padesáti procent výkonů, které dopravní podnik vykonává v pracovní dny. Předpokládám, že odpoledne bude i vyšší."

22:34
V Olomouci asi vyjede jen polovina tramvají a třetina autobusů

Tomáš Zatloukal, dopravní podnik Olomouc: "Informace jsou velice nejasné. Myslíme si, že stávkovat bude 50 procent řidičů tramvají, 30 procent v autobusech. Obsluhována bude celá tramvajová síť. Budou muset déle čekat. U autobusů to bude horší. Snažíme se obsadit páteřní linky.

22:40
Plzeň si oblékne výstražné vesty

V Plzni pojedou všichni řidiči MHD ve výstražných vestách. Chtějí tak podpořit stávku.

22:41
Jiří Kolář (ČD): Stávka se už dotkla třiceti vlaků

Vlaky, které by do cílové stanice nedorazily půl hodiny po půlnoci, už ČD nahradily autobusy. "Tři hodiny před rozjezdem vlaků, tedy ve čtvrtek ve 21:00 najedou speciální stroje na tratě a zkontrolují je. Předpokládám, že se v pátek vlaky rozjedou podle jízdního řádu, řekl v ČT Jiří Kovář (ČD).

22:44
Do začátku stávky zbývá hodina

"Provoz lanové dráhy na Petřín by měl být zajištěn," oznámil na svých stránkách pražský dopravní podnik.

23:01
Infocentra DPP prodlužují provozní dobu

Dopravní podnik v Praze posílí provoz infocenter, která budou 16. června 2011 mimořádně v provozu od 05.00 hodin do 23.00 hodin.

23:08
Protest proti stávce se blíží

Za 5 minut se sejdou organizátoři protestu proti stávce v pražském metru. Místo srazu je stanice Můstek, odsud odjedou v 0:18 posledním metrem do stanice Dejvická.

 

23:25
Pražené chytají poslední spoje

Zpravodaj IHNED.cz z centra Prahy hlásí: "Jsou vidět zaplněné tramvaje, jakoby se lidé chtěli před půlnocí dostat domů."

23:29
Anti-stávka na Můstku začíná, organizátoři donesli soudek piva

Na stanici Můstek se už scházejí účástníci protestu proti stávce. "Přinesli si soudek piva a plastové kelímky," hlásí zpravodaj IHNED.cz.

23:44
Protest proti stávce může ukončit policie

Organizátoři protestu na stanici Můstek: "Jestli nás policie vyzve k odchodu z metra, odejdeme. Nechceme dělat potíže."

23:46
V místě protestu jsou první policisté

Ve stanici metra Můstek je odhadem 50 lidí. Na Dejvické postává zhruba 20 policistů.

23:55
Ze sociálních sítí - Twitter

Autobusy z Brandýsa nad Labem směr Černý Most (resp. Českomoravská) zítra jezdí – zdroj: rřdič autubusu č. 367

23:57
Na Dejvické odstartovaly protesty

Na Dejvické se připravuje hudební vystoupení. V zastávce tam stojí souprava plná lidí, kteří odmítají z vlaku vystoupit.

00:06
Protestující opouští Můstek

Na zastávce metra A - Můstek se už zdržuje jen zhruba 20 lidí. Ostatní vyrazili směr Dejvická.

00:12
Odborář Dušek spatřen na Hlavním nádraží

Po hale Hlavního nádraží v Praze korzuje odborář Jaromír Dušek a zuřivě telefonuje.

Stávka tu zaskočila například jihokorejský pár, který strávil v Praze 3 dny. "Meli jsme jet do Budapešti, ale máme smůlu," řekl pro IHNED.cz Hyunoh Kim. Jeho přítelkyně mezitím luští leták, který dostala u pokladny.

00:22
Na Hlavním nádraží klid

Na prvním nástupišti Hlavního nádraží v Praze postává skupina železničářů. Chystají se údajně zkoumat noční Prahu. Naopak čtveřice taxikářů v průjezdu se rozvaluje na židličkách. Dneska to vypadá na velke rito, čiší z jejich tváří.

00:28
Na Dejvické je téměř plný peron protestujících

Na stanici metra A - Dejvická je téměř plný peron lidí. Světlo ve vagonech zhaslo. Protestující se začínají posilňovat alkoholem a rozhodně nevypadají, že by se chystali opustit stanici.

00:31
Na Dejvické v Praze už se hraje na kytaru

Na Dejvické postává hlouček policistů - nezasahuje, řidič soupravy stojící ve stanici odešel. "Na protestující nepoužijeme sílu ani služby policie. Ten protest nám nevadí, souhlasíme s ním," říká pro IHNED.cz bezpečnostní ředitel dopravního podniku v Praze.

00:41
Protestující na Dejvické v Praze vybalují celty

"Pokud protestující neopustí stanici metra A Dejvická, znemožní vyjetí nočního kontrolního vlaku a tím vystaví stop zítřejšímu provozu metra," říká zástupce dopravního podniku. Protestující na to nereagují a "utábořili" se v prvním vagonu soupravy, kde narazili sud piva.

00:57
Stávka na Hlavním nádraží zasáhla hlavně cizince

V čekárně první třídy Hlavního nádraží v Praze je zhruba 14 lidí, v ČD Lounge ale vládne čilý společenský ruch. Jeden z cestujícíh tu vyndal notebook, ostatní surfují na internetu. Vestibul nádraží zůstává přes noc otevřený, pár lidí se tu chystá přespat.

Maďarka Anita Kepeš a skot Simon Heuart maji být dnes v 11:00 na letišti v Bratislavě. Že noční vlak do Bratislavy nejede, se dozvěděli až na nádraží. Taxikáři jim nabídli odvoz za 300 euro - tedy za cenu letenky. "Vrátíme se do hotelu a zkusíme najít levnější odvoz," říká Anita.

01:11
Na Dejvické zasahuje policie

Na Dejvické v Praze začalo několik mladíků ručně otevírat a zavírat dveře soupravy. Městská policie proti nim  právě teď zasahuje. Organizátor protestu vyzval všechny přítomné k odchodu, ti se pomalu začínají rozcházet do okolních restaurací. V metru už je jen hrstka nejvíce radikálních protestujících.

01:15
Brno je bez MHD, ráno začne omezený provoz

MHD v Brně nejezdí. Na zastávkách zůstávají skupinky lidí - marně vyhlížejí noční spoje. Centrem města projel jen jeden autobus - služební jízda. Na ráno by ale mělo být připraveno 150 řidičů, kteří by měli obsloužit 11 linek.

01:22
Protestující v Dejvicích svázáni kaničkami od bot

Na Dejvické v Praze už zůstávají jen zhruba 3 desítky nejradikálnějších protestujících. Pořadatel protestu je vyzval mikrofonem k odchodu z prostor metra.

Protestující si ale ve vagonu sesedli a svázali se navzájem kaničkami od bot. Zástupci dopravního podniku proti nim nehodlají zasahovat, vyčkávají dokud nedojde k nějakému trestnému činu.

01:42
Železnice stojí

V 0:20 přijel do Pardubic první a poslední dnešní vlak.

01:43
Cizinci zaskočeni v Olomouci

Polského dělníka, švédského studenta i turisty z Moskvy zaskočila dnes v Olomouci krátce po půlnoci ve vlaku zpráva, že se kvůli stávce dopravních odborů už dále nedostanou.

Zatímco před příjezdem mezinárodního rychlíku z Prahy do Humenného hlavní vlakové nádraží zelo prázdnotou, po jeho příjezdu začali pracovníci ČD rychle jednat a pobíhat nádražní halou. Zmateným cizincům však mohli nabídnout jen deku, drobné občerstvení či místo v čekárně.

01:45
Moravskoslezský kraj bez větších problémů

Asi deset cestujících, kteří jeli do Ostravy, skončilo před půlnocí už v Bohumíně. Vlak, který by normálně jel až do Chebu, kvůli stávce dál nepokračoval. Žádné jiné komplikace ale stávka na železnici v Moravskoslezském kraji zatím zřejmě nezpůsobila.

01:46
Policie opět zasahuje

Na Dejvické v Praze dochází k potyčce. Výtržníci diskutují s kameramany přítomných televizních štábů, nelíbí se jim, že je natáčejí. Konflikt se snaží uklidnit policie.

01:48
První výtržník odváděn policisty

Trojice policistů právě odvádí prvního výtržníka z prostor stanice metra A Dejvická. V opilosti napadal své okolí.

02:48
Protesty proti stávce v dopravě skončily

Na zastávce metra A - Dejvická už je klid. Několik výtržníků odvedla policie, zbytek se rozešel do okolních restaurací.

02:53
Noční MHD v Praze částečně jezdí

Noční spoje pražské MHD po půlnoci částečně jezdí. Metro by mělo být připraveno k rannímu provozu, řekl ČTK náměstek primátora Karel Březina (ČSSD). Dodal, že aktuálně jezdí 38 z celkem 44 nočních autobusů a 22 tramvají z celkových 59. Pražský dopravní podnik se podle něj snaží zajistit střídání řidičů tramvají a autobusů.

"Ve Strašnické vozovně vše probíhá v poklidu a absolutně bez konfliktů podle dohody. Ráno se do vozovny dostaví všichni řidiči, kteří by měli normálně do práce nastoupit," uvedl Petr Pulec z Odborového svazu pražských dopraváků. Odhadl, že jich ráno vyjede maximálně pět procent.

Březina uvedl, že se daří stávkující řidiče nahrazovat. Stávku podle něj ohlásilo 44 řidičů tramvají a 14 řidičů autobusů, kteří měli nastoupit na noční směnu.

Ředitel DPP Martin Dvořák řekl, že do ranního střídání se už zřejmě počet stávkujících z noční směny nezvýší. Směny se střídají kolem 04:00.

03:04
Hlavní nádraží - stávka

03:05
Hlavní nádraží - stávka

03:07
Hlavní nádraží - stávka

03:15
Březina: Stávkující řidiče se nám zatím daří nahrazovat

Náměstek primátora Prahy - Karel Březina (ČSSD) uvedl, že se daří stávkující řidiče nahrazovat. Vystřídat je může zhruba 80 náhradníků, kteří jsou připraveni na vozovnách po celé Praze.

Běžně přitom v záloze bývá jen 21 lidí, řekl novinářům v centrále dispečinku pražského dopravního podniku ředitel Martin Dvořák. "Stávku dosud ohlásilo 44 řidičů tramvají a 14 řidičů autobusů," uvedl Březina.

03:35
Na klíčovém železničním uzlu Zlínska je klid

Na největším železničním uzlu ve Zlínském kraji - na nádraží v Otrokovicích na Zlínsku, byl dnes po půlnoci klid a liduprázdno.

Ve Zlínském kraji dnes nejedou pouze vlaky. Městská hromadná doprava i linkové autobusy jedou podle běžného jízdního řadu. Sympatizanti se stávkou se k ní připojí pouze symbolicky.

"Dnes je tady skutečně mimořádný klid," pokrčil rameny výpravčí. "I tak to všechno musíme hlídat. Může se stát, že se někde porouchá přejezd nebo se stane něco jiného, a pohotovostní výpravčí musí zase zasáhnout. Rozhodně ale té práce je dnes méně, než při běžné činnosti," řekl výpravčí.

04:30
Stále se neví, zda pojede metro

Do spuštění běžného provozu metra zbývá už jen zhruba 30 minut. Stále ale není jasné, zda se vlaky podzemky rozjedou.

04:38
Protestní pochod půjde i k ministerstvu financí

Odboráři se dnes na protestní pochod z Palackého náměstí vypraví k budově ministerstva financí a úřadu vlády, na Pražský hrad demonstrovat nepůjdou. Prezident Václav Klaus ve středu kvůli protestům zrušil čtvrteční oslavu svých narozenin. Odboráři původně místo pochodu plánovali blokády.

04:42
První metra zřejmě nevyjedou

"Jestli metro pojede, v tuto chvíli rozhodnuté ještě není. První metra spíše nevyjedou. Pořád platí naše maximální snaha o to, aby v nějakém rozsahu dnes metro jezdilo," řekl iDNES.cz ve čtvrt na pět náměstek primátora Karel Březina.

04:56
První metro nevyjelo

Pražské metro, které mělo vyjet ve 4:47 zůstalo v depu.

05:01
Metro z Letňan nevyjelo

Metro, které mělo vyrazit z Letňan, zůstalo v depu - nevypadá to, že by se mělo blízké době rozjet.

05:03
Hradecká dálnice je průjezdná

Reportér IHNED.cz hlásí: hradecká dálnice D11 byla průjezdná bez problému. Provoz do centra Prahy od Černého mostu je minimální.

05:04
Barrandovský most bez komplikací

Strakonická ulice směrem od Lahovic je volně průjezdná. Také Barandovský most je zatím prázdný.

05:05
Metro je připraveno k provozu, přesto nejede

Metro je podle náměstka primátora Karla Březiny připraveno k provozu. Soupravy ale zatím stále stojí v depech. Březina stále věří alespoň v "nedělní provoz".

05:58
Dopravní on-line

Další podrobnosti o dopravní situaci v Česku sledujte zde:

DOPRAVNÍ ON-LINE: První metro nevyjelo. Průjezd Prahou je zatím volný - čtěte ZDE