"Současná vláda je pro sudetské Němce velkou nadějí," prohlásila v projevu Dvořáková. Nelíbila se jí také nedávná návštěva syna říšského protektora Reinharda Heydricha v Panenských Břežanech. "To je pro nás něco nepředstavitelného. Po nás se žádá, abychom se omluvili každému Němci, při tom by se on měl omluvit nám," uvedla Dvořáková.

Předseda sudetoněmecké organizace Franz Pany navíc při zahájení 62. sudetoněmeckého sjezdu v bavorském Augsburgu vyzval českého prezidenta Václava Klause, aby se omluvil sudetským Němcům za minulá příkoří, jak to nedávno učinila britská královna Alžběta II. vůči Irsku.

Předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová novinářům po oficiální části tvrzení Dvořákové odmítla. Podle ní v současné politické reprezentaci není nikdo, kdo by chtěl někam posouvat hranice dohod, které byly mezi Německem a Českou republikou uzavřeny. "Došlo ke smlouvě o vyrovnání a v žádném případě nemůžeme přepisovat historii," uvedla Němcová. Tato otázka je podle ní vyřešena.

Rekordní počet věnců

Pietní akt, při kterém političtí představitelé Česka ale i zástupci nejrůznějších ambasád a českých měst pokládali věnce ke společnému hrobu lidických mužů, trval asi 45 minut. Ředitel památníku Milouš Červencl řekl, že letos bylo k hrobu položeno rekordních 90 věnců. "Ještě před šesti lety jich bylo 35," dodal.

Po projevech začala před lidickým muzeem celostátní přehlídka dětských pěveckých sborů. Zúčastnily se jí soubory ze 14 českých a moravských krajů, celkem zhruba 600 dětí. Jako host vystoupila zpěvačka Aneta Langerová a jeden soubor ze Slovenska. Děti na závěr zazpívaly společnou skladbu, kde účinkovaly všechny zúčastněné soubory.

Právě v těchto dnech je v českých kinech film Lidice. Podívejte se na ukázku

 

Lidice Trailer HD

 

Lidice jsou jedním ze symbolů nacistického teroru za druhé světové války. Nacisté je vypálili 10. června 1942. Důvodem byla domnělá souvislost jednoho z lidických obyvatel s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

V obci tehdy bylo zastřeleno 173 mužů, ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku a děti, kromě několika vybraných na poněmčení a batolat do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel.

Lidice Trailer HD