Vyhlazení Lidic na Kladensku se podle prezidenta Václava Klause stalo katalyzátorem česko-německých vztahů a po válce ukončilo ochotu Čechů pokračovat ve staletém soužití se sudetskými Němci. Klaus to řekl na dnešním pietním aktu při příležitosti 67. výročí vypálení této obce německými okupanty.

"Lidická tragédie v myslích a srdcích tehdejších generací našeho národa ukončila ochotu uvažovat po skončení války o pokračování staletého soužití se sudetskými Němci," uvedl Klaus. Dodal, že slyší-li projevy na nedávném sudetoněmeckém sněmu v Augsburgu, má strach, že to stále ještě někteří lidé nechápou.

Klaus mj. také řekl, že ani tato tragédie Lidice i další místa z mapy světa nevymazala. "Lidice žijí nejen jako pietní místo, kde si připomínáme hrůzy minulosti. Žijí normálním životem naší země, tak jako tisíce dalších našich vesnic a měst."

Lidický památník nám podle Klause připomíná, jaké zločiny může zplodit ideologie, která je založena na nenávisti k jiným, která popírá lidskou důstojnost a svobodu a která opovrhuje demokracií. "Památka lidických obětí nás zavazuje, abychom hodnoty, na nichž stojí naše společnost, hodnoty, které se totalitní režimy snažily popřít a vymazat, vždy rozhodně bránili a již nikdy nedopustili jejich ohrožení."

Sobotní pietní vzpomínky se vedle Klause zúčastnili premiér Jan Fischer, předseda Senátu Přemysl Sobotka, místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová a další osobnosti.

Lidice přepadli nacisté 10. června 1942. V obci s 503 obyvateli bylo tohoto dne jako odveta za atentát na Reinharda Heydricha zastřeleno 173 mužů. Ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku. Děti, kromě několika vybraných na poněmčení a batolat do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře v polském Cheľmnu nad Nerrem. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Obec byla srovnána se zemí. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.