Praha je rozhodnuta zastavit dopravu kompletně, příměstské komunikace do Prahy budou zablokovány, potvrdily odbory. Primátor Bohuslav Svoboda lidem radí, aby se radši v pondělí hlavnímu městu vyhnuli.

Stávkovat bude Plzeň, Olomouc, Brno, v dalších městech se odbory zatím rozhodují. Jediní, kdo se ke stávce nepřipojil, jsou dopravní firmy.

"Čekal jsem na telefon od pana premiéra, který slíbil, že dnes zavolá, ale nestalo se," říká šéf ČMKOS Jaroslav Zavadil.

Premiér Petr Nečas (ODS) řekl, že odstoupení od reforem nepřichází v úvahu, o jejich parametrech se dá ale jednat.

"Podle odborů by nejlepšími reformami nebyly vůbec žádné reformy," uvedl Nečas. Právo na hájení zájmů stávkou respektuje, nemůže prý ale respektovat, "když si někdo bere své spoluobčany jako rukojmí".

Odbory požadují stažení zdravotnické reformy, jinou podobu reformy penzí i zachování daňového zvýhodnění benefitů. "Vláda odmítla schvalovat reformy na základě širokého konsensu, nebojuje s korupcí, ale prosazuje jen soukromé firmy,"  říká za odbory prezident  Federace strojvůdců ČR Jindřich Hlas.

Kolik lidí by se mohlo v pondělí do odborářského protestu zapojit, není zatím jasné. I když je stávka časově omezená, odboráři hodinu jejího ukončení neohlásili. "Den má 24 hodin," uvedli pouze. Pouze železniční odborářští bossové oznámili, že vlaky se rozjedou znovu v 16:00

"Dá se očekávat, že odboráři zablokují páteřní komunikace, tedy magistrálu, Sokolovskou ulici, Patočkovu, Plzeňskou, Jižní spojku nebo novou část Pražského okruhu," myslí si bývalý ministr dopravy Petr Moos z dopravní fakulty ČVUT.

Jak přežít stávku?

Přemýšlíte, jak se ve čtvrtek dostat do práce, do školy, k lékaři? Co si myslíte o stávce odborářů, kteří chtějí zablokovat na celý den dopravu v Česku?

Hledáme nejlepší tipy, jak si se s stávkou poradit. Chceme znát vaše postřehy a názory.

Pište nám na http://www.facebook.com/ihned.cz a na http://twitter.com/iHNed_zpravy.

A staňte se také spoluautory naší on-line reportáže ze čtvrteční stávky. Pište a posílejte své zkušenosti se stávkou, fotografie i videa.

Skutečné dopady stávky jsou závislé na celkovém počtu lidí, kteří se do ní zapojí.  Odbory tvrdí, že mají masivní podporu, dokonce i horníků. Lze očekávat, že doprava nejen v hlavním městě bude velmi komplikovaná.

Situaci ohledně stávky dopravních odborářů sledujeme on-line ZDE

Ředitel pražského dopravního podniku (DPP) Martin Dvořák se v souvislosti s chystanou stávkou v dopravě nejvíce obává možných blokád dopravy odboráři, kteří nejsou zaměstnanci DPP. 

"Máme krizové plány, jak se na situaci připravit. Problém je v tom, že trasy nemusí být průjezdné " uvedl Dvořák. Podrobnosti však nesdělil. Reálně tedy podle něj může dojít k tomu, že přepravní kapacita v Praze bude menší, extrémní by podle něj například bylo zavření některých stanic metra.

Pokud bude v Praze stát MHD, mnoho lidí bude chtít k dopravě použít osobní automobily, může tak dojít k velkým zácpám především v centru hlavního města.

Co odborářům vadí:

Vláda celkově - vláda jen škrtá a nedělá nic pro nastartování hospodářského růstu - reformy nejvíce dopadnou na středně a nízkopříjmové obyvatele, a proto by je vláda měla stáhnout a přepracovat
 
Důchodová reforma - odmítají vyvedení peněz ze státního penzijního systému do soukromých fondů (tzv. opt out).
- zvyšování věku odchodu do penze bez omezení by mohlo vést k tomu, že lidé ve vysokém věku přijdou o práci a nebudou mít nárok na důchod
 
Daňová reforma - rušení výjimek dopadá téměř výhradně na zaměstnance (stravenky, režijní jízdenky) - ohrožuje příjem státu a zvyšuje riziko ekonomických problémů
 
Zdravotní reforma - kvůli zvyšování spoluúčasti pacientů si řada lidí nebude moci dovolit lékařskou péči
Škody způsobené hodinovou stávkou odborářů v roce 2008 se pohybovaly kolem 400 milionů korun. Do protestní akce se tehdy zapojilo přes milion lidí.

Šéf Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) Martin Dvořák však věří, že se doprava nezastaví úplně. Podle odhadu jednoho z odborářů DPP 80 až 90 procent zaměstnanců vyjede jako v jiné dny.

Zapojí se i pracovníci pošty

Stávkovat v pondělí chtějí i dopravní odboráři, kteří pracují u pošty.

"Základní organizace odborového svazu dopravy se aktivně zapojí do stávky dopravy a zastaví část provozu pošt v Praze a Ostravě," sdělil ČTK předseda podnikového výboru svazu dopravy České pošty Evžen Dvorský.

Vedení České pošty podle mluvčí Marty Selicharové o záměru odborů připojit se ke stávce ví a provoz podniku zajistilo.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
10:42
Odboráři jednají o stávce v dopravě

V tuto chvíli vrcholí jednání dopravních odborářů, na kterém se má rozhodnout , kdy proběhne chystaná stávka v dopravě.

Tisková konference je naplánována na 11:00 hod.

10:50
Zasedne krizový štáb policie

Ve 13:00 hodin se sejde štáb pražské policie, aby připravil krizový plán v souvislosti se stávkou odborářů.

11:01
Za Koalici dopravních odborových svazů hovoří prezident Federace strojvůdců ČR Jindřich Hlas
11:02
Hlas: Odchod do důchodu v 70 letech je hazardem a výsměchem

"Stávku jako krajního prostředku využíval\ odbory minimálně, pouze ve vypjatých situacích. Taková situace však nastala nyní. Může za ní nynější vláda ODS, TOP 09 a VV a její reformy," říká Hlas.

"Odchod do důchodu v 70 letech je hazardem se zdravím lidí a výsměchem zaměstnancům s náročným povoláním," pokračuje.

11:05
Stávka bude v pondělí 13. června

Hlas právě oznámil, že stávka odborářů se uskuteční v pondělí 13. června.

"Omlouváme se všem, kterých se tento prostest dotkne, ale stávkujeme i za vás," dodal Hlas.

11:06
Zavadil: Na reformách vydělají jen ti bohatí

Jaroslav Zavadil, předseda ČMKOS: "Reformy, které jsou připravované odnese opět velká skupina zaměstnanců a vydělají na nich jen ti bohatší, finanční skupiny a zaměstnavatelé."

11:07
Do stávky se zapojí i horníci

"Přidá se i Odborový svaz horníků," oznámil předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek.

11:08
Pomajbík: Železnice budou stát v celé ČR

Předseda odborového svazu dopravy Pomajbík oznámil, že železnice budou stát v celé ČR.

11:11
Stávka začne v pondělí 3:00, konec je nejasný
11:11
Praha zastaví celou dopravu, nepojede ani metro

Předseda Odborového svazu pracovníků dopravy Jan Rejský: "Praha je rozhodnuta zastavit dopravu kompletně včetně metra a je připravena ještě řada dalších měst jako Plzeň, Brno, Olomouc, Opava, Ústí nad Labem a další města, která se nyní rozhodují o rozsahu stávek."

11:14
Není vyloučeno další pokračování stávky

Předseda Odborového svazu dopravy Pomajbík: "Den má 24 hodin. Konec stávky teprve určíme."

11:18
Zavadil: Čekal jsem hovor od premiéra, nestalo se

"Čekal jsem na telefon od pana premiéra, který  slíbil, že dnes zavolá, ale nestalo se," řekl šéf ČMKOS Jaroslav Zavadil.

11:20
Tisková konference odborářů skončila

Zjišťujeme další reakce a podrobnosti v souvislosti se stávkou.

11:22
Odborník: Lidé by si měli vzít v pondělí volno

Petr Moos, dopravní fakulta ČVUT: "Dá se očekávat, že odboráři zablokují páteřní komunikace, tedy magistrálu, Sokolovskou ulici, Patočkovu, Plzeňskou, Průmyslovou, Jižní spojku nebo novou část Pražského okruhu, což je nejvytíženější dálnice v zemi. Lidé, kteří dojíždějí do práce, by se raději měli na pondělí ze zaměstnání omluvit."

11:32
Mluvčí ROPID: Soukromí dopravci nebudou stávkovat

Filip Drápal, mluvčí ROPID: "V tuto chvíli můžeme s jistotou říci, že nebudou stávkovat soukromí dopravci. Lidé, kteří jejich autobusy dojíždějí do Prahy, se do města dostanou, pokud silnice nezablokují odboráři. Také jsme zahájili jednání o případném posílení spojů."

11:43
Vlaky se v pondělí rozjedou v 16 hodin

Jaroslav Pejša, předseda Odborové sdružení železničářů: "Na železnici začne stávka v pondělí ve tři hodiny ráno a potrvá do 16 hodin. Nebudou jezdit ani soukromí dopravci, protože stávkují lidé z řízení provozu, takže nebude mít kdo postavit vlakovou cestu. Jedinou výjimkou bude, že v 15 hodin pustíme pár přeshraničních spojů."

11:47
Schůzka vedení DPP s odboráři bude dnes ve 14 hodin

"Schůzka vedení DPP s odboráři o chystané stávce bude dnes ve 14 hodin. Až teprve poté bude jasný krizový scénář," řekla pro IHNED.cz  Aneta Řehková z tiskového oddělení DPP.

12:01
V těchto chvílích jedná krizový štáb na pražském magistrátu

Podle prvních informací z jednání bude v pondělí posílen počet policejních hlídek, které mají pomoci řídit dopravu.

Magistrát také vyzve, aby lidé do centra Prahy raději vůbec nevyjížděli a zůstali doma.

12:14
Budeme se muset obrnit trpělivostí

Jednatel dopravce Anexia Rakovník Petr Kopřiva: "Odbory nemáme, naše autobusy pojedou podle jízdního řádu. Samozřejmě máme obavu z blokád, pokud se s nimi naši řidiči a cestující při cestách do Prahy potkají budou se muset obrnit trpělivostí."

12:24
Náhradní doprava výpadek na železnici způsobený stávkou nepokryje

České dráhy nebudou schopny pokrýt náhradními spoji tak masivní výpadek dopravy, který se v souvislosti s pondělní stávkou odborářů očekává. ČTK to řekl vedoucí tiskového oddělení dopravce Radek Joklík. Lidem, kteří spoléhají výhradně na železniční spojení, tak hrozí, že se do práce nedostanou.

Opatření, na která se dopravce zaměří, jsou spojena především s obnovením normálního režimu po skončení protestů.

"Určitě se nepodaří to, že bychom nahradili všechny spoje náhradní autobusovou dopravou, protože tolik autobusů v republice není," řekl Joklík.

12:41
Nečas: Protest je nepřijatelný

Premiér Petr Nečas: "Je to nezodpovědné a nesprávné jednání odborů, když si berou za "rukojmí" obyčejné občany. Odbory celu dobu jen negovaly reformy a nejraději by nepřijali žádné."

12:43
Krizový štáb: Děti ať raději nechodí do školy

Podle české televize krizový štáb hl. města Prahy doporučil, aby děti raději nechodily v pondělí do školy.

12:45
Škromach: Je dobře, že lidé dávají najevo své názory na vládu

"Sociální demokracie podporuje požadavky, za které budou demonstrovat a stávkovat odboráři. Je to nakonec výsledek neschopnosti vlády najít způsob komunikace se sociálními partnery," řekl místopředseda ČSSD Škromach.

Je podle něj dobře, že lidé nechodí jen jednou za čtyři roky k volbám, ale vyjadřují svůj názor na vládní kroky i jiným způsobem.

12:46
Weinstein: Premiér lže

"Jednání s vládou nejsou dialogem, ale mluvení s hluchým, protože vláda nás vždy vyslechne a nijak nereaguje, "uvedl Libor Weinstein, předseda základní organizace odborového svazu dopravy při DPMB.

Na dotaz, že Petr Nečas situaci kolem jednání komentoval jinak, uvedl Weinstein, že premiér lže.

12:52
Odboráři v Brně nebudou bránit provozu

Odboráři dopravního podniku v Brně oznámili, že se připojí k pondělní stávce. Za dvacet minut by mělo vedení oznámit, jak dlouho budou stávkovat a kolik lidí se ke stávce připojí.

"Jsme domluveni, že na rozdíl od jiných míst v Česku naši stávkující odboráři nebudou bránit provozu dopravy v Brně, to znamená, že nechají trasy průjezdné," uvedla mluvčí podniku Linda Škroncová.
 
Jak bude doprava v pondělí fungovat, zjistí cestující na webových stránkách podniku, informační lince a také pomocí informátorů, kteří budou stát na nejdůležitějších dopravních uzlech ve městě.

12:56
Autobusy ČSAD MHD Kladno v pondělí vyjedou

Autobusy ČSAD MHD Kladno vyjedou v pondělí podle jízdního řádu, zdejší odboráři podpoří stávku morálně. Zda se dostanou až do cílové zastávky nedokázal ředitel společnosti Ludomír Landa odhadnout.

Především na trase Kladno-Praha budou řidiči situaci zjišťovat až přímo v terénu a informovat dispečery. "V případě, že se někde doprava ucpe, další autobusy už vypravovat nebudeme. Pak se pokusíme objet co nejvíce zastávek, a cestující informovat," řekl.

13:06
Kalousek: Odbory rezignovaly na sociální dialog

Ministr financí Miroslav Kalousek: "Odbory veřejně rezignovaly na sociální dialog a dávají přednost nátlakovým akcím. Je to otázka vkusu a otázka toho, jak se domnívají, že mají prosazovat své záměry, aby vláda nedělala vůbec nic pro stabilizaci země. Od pondělního rána tak budou občané rukojmím. Toto není kultivovaný sociální dialog."

13:10
Kalousek: Za 40 let může být sedmdesátiletý řidič tramvaje běžný

Ministr financí Miroslav Kalousek: "Samozřejmě si neumím představit sedmdesátiletého řidiče tramvaje dnes, ale za 40 let to může být normální jev. Jak se zvyšuje průměrný věk dožití, měl by se zvyšovat i věk, kdy se odchází do důchodu."

13:15
Premiér Nečas: Odstoupení od reforem nepřipadá v úvahu

Premiér Petr Nečas: Plně respektuji právo vyjádřit svůj protest formou stávky a hájit tak svá sociální či ekonomická práva. Za nepřijatelné však považuji, pokud takovýto protest zablokuje chod státu a jeho ekonomiky a výrazně zasáhne do života všech občanů. Proto vláda nepodlehne nátlakovým akcím, které si berou občany České republiky jako živý štít či jako rukojmí.

Vláda s odbory dlouhodobě komunikuje a jedná, komunikovat a jednat také bude a je připravena tak činit i nadále. Odstoupení od reforem však nepřipadá v úvahu. Jsme připraveni ale skutečně jednat o změnách parametrů a dílčích prvků těchto reforem a koneckonců tak činíme celou dobu, čili není to nic překvapivého a nic nového.

13:18
Primátor Svoboda: Jsme připraveni zajistit základní chod města

Primátor hl. města Prahy Bohuslav Svoboda: "Jsme připraveni zajistit občanům hlavního města veškerou lékařskou pomoc, připravena je také policie, která bude na plných stavech i hasičská služba. Kdo však může, měl by se Praze vyhnout."

13:20
Student Agency zvažuje posílení spojů a kyvadlovou dopravu po Praze

Spoje společnosti Student Agency express by měly jet podle jízdního řádu - s ohledem na dopravní situaci. Firma cestujícím v návaznosti na zvýšenou poptávku doporučuje včasnou rezervaci jízdenek.

Plánování a zajištění dodatečné kapacity autobusů pro posílení linek v pondělí 13. 6. Student Agency průběžně sleduje a vyhodnocuje poptávku po přepravě a v návaznosti na to bude reagovat přidáváním posilových autobusů.

Tyto posilové autobusy pojedou podle standardního jízdního řádu - vždy paralelně s hlavním spojem. V prodejním systému budou označeny jako posila a číslo.

student Agency zvažuje a snaží se zajistit kyvadlovou dopravu mezi autobusovými stanovišti v Praze: Černý Most - AN Florenc - Zličín (ŽLUTOU ALTERNATIVU ŽLUTÉ TRASE METRA B) pro své zákazníky.

Informace o tom, zda bude tato kyvadlová přeprava zajištěna, zveřejní dopravce co nejdříve, stejně jako další aktuální informace pro cestující.

13:29
Česká spořitelna bude fungovat bez větších problémů


Klára Pačesová, Tiskové centrum České spořitelny: Chod banky by neměl být v případě realizace stávky ohrožen. Uděláme vše pro to, abychom klientům zajistili maximální servis, na který jsou standardně zvyklí. Nicméně je možné, že budou místa, kde by se mohly dopady stávky určitým způsobem projevit.

13:36
T-Mobile: Ke svým zaměstnancům budeme tolerantní

Martina Kemrová, tisková mluvčí T-mobile: "Omezení pracovní doby neplánujeme, naše značkové prodejny a infolinka musí být zákazníkům plně k dispozici bez ohledu na situaci v dopravě. Samozřejmě, že v této situaci budeme tolerantní, pokud zaměstnanci přijdou do práce se zpožděním, ale vzhledem, že jde o ohlášenou stávku, předpokládáme, že se zaměstnanci podle situace zařídí."

13:37
Odboráři v MHD na Vysočině podpoří stávku jen symbolicky

Městská hromadná doprava na Vysočině se zřejmě během pondělní stávky proti vládním reformám nezastaví. Zástupci podnikových odborů, které oslovila ČTK, uvedli, že se k protestu připojí jen symbolicky. Letáky budou viset v jihlavských autobusech a trolejbusech, setkají se s nimi i cestující ve Žďáru nad Sázavou. Stejně jako v celém Česku nepojedou na Vysočině od pondělních 03:00 žádné vlaky.

"Vyslovíme souhlas transparenty, budou vylepené na oknech," řekl František Matoušek, předseda odborů v Dopravním podniku města Jihlavy. Odborová organizace má v této firmě kolem 35 členů, což je asi pětina zaměstnanců.

13:39
Stávky se zúčastní přes 90 procent řidičů MHD v Brně

Pondělní stávky v dopravě proti vládním reformám se v Brně zúčastní přes 90 procent řidičů a kolem 85 procent dalších pracovníků dopravního podniku. ČTK to sdělil předseda brněnského Odborového svazu dopravy Libor Weinstein. Upozornil nicméně na to, že podrobnosti stávky, která má začít ve 3:00, se v Brně stále dojednávají.

13:45
V 16 hodin bude zveřejněno, jak bude fungovat doprava v Praze

Dopravní podnik hlavního města oznámí v 16 hodin, jak bude fungovat pondělní doprava v Praze. Informace vám po zveřejnění zprostředkujeme.

14:04
Stávka v dopravě zastaví ve Zlínském kraji vlaky, někde MHD

Pondělní stávka dopravních odborů se ve Zlínském kraji dotkne asi pouze železnice a mezi 15:00 a 16:00 se zastaví městská hromadná doprava ve Zlíně a Otrokovicích. Odboráři tak hodlají protestovat proti vládním reformám. Ostatní dopravci v regionu se ke stávce připojí zřejmě pouze vyvěšením informačního letáku ve vozidle s tím, že stávku podporují, zjistila ČTK

14:10
Dufek: Kdyby byl Nečas na úrovni, mluvil by jinak

Bohumír Dufek, předseda asociace samostatných odborů: Kdyby byl Nečas na úrovni, mluvil by jinak. Řeči o rukojmí v podobě občanů jsou ohrané klišé.

14:19
Policie je připravena zajistit bezpečnost provozu

Dagmar Bednarčíková, mluvčí policejního prezidia: "Policie ČR je připravena přijmout nezbytná opatření k zajištění bezpečnosti silničního provozu a ochraně veřejného pořádku. K dispozici budou i dva vrtulníky Letecké služby Policie ČR. Případná porušení zákona budeme dokumentovat."

14:28
Řidiči musejí počítat s tím, že narazí na kolony

Leoš Tržil, ředitel dopravní policie ČR: "Co se týká opatření, ta budou dílčí v návaznosti na situaci v konkrétních regionech. Prioritním úkolem dopravní policie bude usměrňování provozu, zajišťování průjezdnosti a další úkony. Dá se přepodkládat, že řada řidičů vyjede na komunikace už v nedělních hodinách, aby se vyhnula pondělním komplikacím.

Řidiči musejí počítat s tím, že narazí na kolony, musejí se obrnit trpělivostí. Počítáme, že do akcí se zapojí i jiné složky než jen dopravní policie. Za tu mohu říci, že do práce přijdou všichni, kdo budou moci nastoupit.

Budeme dokumentovat veškeré protiprávní jednání. Pokud někdo neoprávněně zablokuje komunikaci, je to posuzováno podle zákona 13 o pozemních komunikacích."

14:37
Infocentra DPP budou otevřena už z neděle na pondělí

Podle dopravního ředitele pražského dopravního podniku Petra Blažka řidiči zřejmě až v pondělí při nástupu do práce nahlásí, zda budou stávkovat. Aktuální informace budou moci lidé získat na informační lince Dopravního podniku hlavního města Prahy na čísle 296 19 18 17, která bude v provozu nepřetržitě i v noci z neděle na pondělí. "Už od 05:00 budou otevřena naše informační centra," doplnil Blažek.

15:00
V Královéhradeckém kraji se pondělní stávka dotkne jen železnice

Pondělní stávka dopravních odborů se v Královéhradeckém kraji dotkne pouze spojů na železnici. Odboráři Dopravního podniku města Hradec Králové se ke stávce nepřipojí. ČTK to po jednání s vedením hradeckého dopravního podniku řekl šéf tamních odborů Václav Špina. Také linkové autobusy v regionu by měly jet v pondělí normálně.

15:12
Dálnice blokovány nebudou

Omezení dálniční dopravy nehrozí, říká šéf Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek. "O žádných blokádách celorepublikových tahů nevím, bylo to podle mě puštěno jako dezinformace," říká Dufek. ASO bude mít na starosti silniční blokádu Prahy. "Máme dva scénáře a budeme jednat o tom, který bude použit. V úvahu připadá blokace jedné významné křižovatky," řekl bez upřesnění Dufek.

15:14
Pošta omezení pracovní doby neplánuje

I v pondělí bude platit pracovní doba dohodnutá v kolektivní smlouvě České pošty. V současné chvíli není v plánu ani omezení otevírací doby poboček pošty. Vše však bude záležet na aktuálním vývoji v pondělí. Pošta se připravuje na různé možnosti.

V případě, že se zaměstnanec České pošty aktivně zúčastní stávky, pak za tuto dobu nedostane mzdu. Pokud nenastoupí do práce protože mu například nejel veřejný dopravní prostředek, pak tyto případy bude Česká pošta posuzovat individuálně. Jinak v pondělí, stejně jako kterýkoli jiný den platí pro zaměstnance Pošty běžná pracovní doba.

15:16
V Plzni proběhne jen tichý protest

Řidiči ve vozech MHD v Plzni, kteří stávku podporují, pouze oblečou výstražné vesty, řekl Václav Zikmund z Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP). Podle šéfa základní odborářské organizace Elektrické dráhy Emanuela Veselého řidiči tramvají do stávky jít chtěli. Protože ale nenašli podporu u šoférů trolejbusů a autobusů, nakonec aktivní účast ve stávce tramvajáci také odřekli.

 "Nemá cenu, abychom stávkovali, když pak za nás budou jezdit autobusy a trolejbusy, které nestávkují," uvedl Veselý. Zástupce druhého odborového svazu v PMDP, svazu DOSIA, Jan Kopačka doplnil, že odboráři doporučují řidičům vyjádřit podporu stávce oblečením výstražné vesty. "Pokud by se konala generální stávka, obě odborové organizace by se zúčastnily," dodal.

15:23
V Ostravě bude v pondělí MHD jezdit , v Opavě o stávce není jasno

Městská hromadná doprava v Ostravě bude v pondělí jezdit normálně. Celostátní stávku dopravních odborů řidiči podpoří pouze symbolicky. V Opavě zatím vedení firmy o účasti řidičů ve stávce nemá informace. Zástupci odborů s nimi ještě nejednali. Ke stávce se také připojí řidiči některým soukromých dopravních firem v Moravskoslezském kraji. Navíc do Prahy vyrazí blokovat dopravu zhruba stovka odborářů z důlní firmy OKD.

Odborový předák Dopravního podniku Ostrava Ivo Protivínský ČTK řekl, že stávku proti vládním reformám samozřejmě podporují , ale podpoří ji jen symbolicky. "Protože jsme od 1. června stávkovali za zvýšení našich mezd, nechceme teď zvyšovat ztráty podniku. V případě generální stávky se ji ale samozřejmě zúčastníme," řekl Protivínský.

16:01
Olomouc: Tramvaje a autobusy pojedou, prodlouží se intervaly

Tramvajové a autobusové linky v Olomouci pojedou, patrně však budou muset být vypuštěny některé spoje. Tím se prodlouží časové intervaly.

"Přesný počet stávkujících budeme znát až v pondělí. Lidé normálně přijdou do práce a bude na nich, zda se ke stávce připojí, nikoho nutit nebudeme. Můj současný odhad je, že se do stávky zapojí 50 procent ze 415 zaměstnanců," uvedla předsedkyně závodního výboru dopravního podniku Josefa Bučková.

16:21
Stávka zasáhla kulturu. Festival Prague Proms zrušil tiskovku

Stávka v dopravě změnila plány i některých velkých kulturních akcí. Organizátoři prestižního festivalu klasické hudby Praque Proms zaslali novinářům e-mail: Vzdáváme to - tiskovka Praque Proms nebude! "Vzhledem k situaci, kdy nejen Prahu ochromí v pondělí stávka, bohužel tiskovou konferenci rušíme," uvedl v dopise Otakar Svoboda.

16:29
Prezident Klaus: Odboráři zneužili stávku k politickému vydírání

 

Prezident Václav Klaus odmítá zneužití odborové organizace k politickému vydírání, sdělil Hrad  na webových stránkách. Hlava státu v něm reagovala na vyhlášení pondělní odborářské stávky v dopravě, která bude protestem proti vládním reformám.

16:31
Metro zůstane technologicky funkční, neznamená to, že pojede

Vedení pražského dopravního podniku nevyhovělo odborářům, aby neotevřelo stanice metra. Zároveň nedokázalo zajistit, aby metro jezdilo.

16:35
Metro pravděpodobně pojede, ale omezeně

" Budeme se snažit elementárním způsobem zajistit provoz metra, alespoň dispečersky," uvedl ředitel DPP Martin Dvořák.

Provoz metra musí být bezpečný, to znamená, že pokud bude ve stanicích příliš lidí, vstupy se uzavřou dokud cestující nebudou odvezeni

16:41
Prahu čeká kolaps, přiznává vedení

Hlavní město čeká v pondělí dopravní kolaps. Povrchová doprava bude z větší části zastavena, metro bude jezdit velmi nepravidelně. Stávka začíná ve 3:00 a končí stejně jako na železnici v 16:00 hodin

16:45
Na dopravu dohlédnou tři vrtulníky

Na dopravu v Praze dohlédnou v pondělí tři vrtulníky, které budou monitorovat problémy. Na situaci by následně měli reagovat policisté, kteří budou dopravu usměrňovat. Největší potíže očekávají policisté na jižní spojce. Uvedl ministr dopravy Radek Šmerda

16:56
Brno: MHD nepojede od 3:00 do 16:00

Stávka MHD v Brně bude od 3:00 do 16:00. Kolik zaměstnanců se do stávky připojí, zatím není jasné. Informace chce DPMB předávat cestujícím přes webové stránky, na telefonní lince 543 174 317 a prostřednictvím informátorů v dopravních uzlech.

17:13
Ředitel Dvořák: Jednáme se soukromými dopravci

Vedení dopravního podniku chce částečně využít k zajištění pondělní dopravy zaměstnanců, kteří se stávky nechtějí zúčastnit a také soukromých dopravců. "Problém není v tom, jestli zajistíme povrchovou dopravu, ale zda nebudou silnice zablokovány a trasy zůstanou průjezdné," uvedl generální ředitel DPP Martin Dvořák.

17:16
Hit internetu: Jak jsem zablokoval odborového předáka
 Více než 2000 sdílení na sociální síti Facebook dosáhl po pěti hodinách text publicisty a blogera IHNED.cz Josefa Boušky. "Slunce vyšlo nad obzor a odborový předák Jaroslav Zavadil kráčí po schodech před svým domem. Vyráží, tak jako každé ráno, každý všední den, i ve svátek, bojovat za obyčejného člověka," začíná svůj sarkastický text, který se stal hitem internetu.
 

17:21
ROPID: Místo vlaků pojedou částečně autobusy

Kvůli pondělní stávce nebudou jezdit vlaky Pražské integrované dopravy (PID). Na hlavních tratích ale bude zajištěna částečná náhrada autobusy. Uvedl Filip Drápal, mluvčí společnosti Ropid, která v Praze a okolí plánuje veřejnou dopravu. Zároveň podle něj nebude garantováno dodržování jízdních řádů ani provoz jednotlivých linek metra a tramvají.

17:27
Přívozy v Praze pojedou, linka P3 posílí

Provoz všech vltavských přívozů zůstane v pondělí zachován, provoz linky P3 bude posílen. Uvedl mluvčí společnosti ROPID Filip Drápal.

18:52
Dopravní podnik: Chceme, aby jezdilo metro

Dopravní podnik se chce pokusit zachovat alespoň víkendový provoz metra. Odboráři podniku ale chtějí, aby metro zůstalo zavřené.

Dopravní podnik podle něj povolal zálohy, například lidi z dovolených. Podle Dvořáka ale nemohou cestující počítat s pondělními intervaly, pravděpodobnější je spíše nedělní provoz. 

Podle dopravního ředitele Petra Blažka je k základnímu provozu metra potřeba několik desítek lidí. Pokud by se metro na několik hodin zcela zastavilo, jednalo by se podle něj o první podobný případ v historii pražské podzemky.

Rozhovor s generálním ředitelem DPP Martinem Dvořákem si přečtěte ZDE


19:17

Vážení čtenáři, tímto ukončujeme on-line přenos o pondělní stávce odborářů.