Ve středu se objevily informace, že Víta Bártu v brzké době obviní policie z uplácení někdejších poslaneckých kolegů Kristýny Kočí a Jaroslava Škárky. Pražská kriminálka nenechá v klidu ani jeho kolegu Radka Johna. Podle deníku Právo policie prověřuje předsedu  Věcí veřejných (VV) kvůli mimořádným statisícovým odměnám, které měl udělit ještě jako ministr vnitra koncem minulého roku.

Deset nejbližších Johnových podřízených si mělo přijít dohromady na 2,4 milionu korun, uvádí deník.

Předseda VV John považuje za nemožné, aby policisté Bártu v nejbližších dnech obvinili. "Vím nejméně o pěti lidech, kteří ještě nebyli u výslechu. Že by policie uzavřela vyšetřování ještě před tím, než je vyslechne? To by bylo velmi neobjektivní vyšetřování. A že by už znala výsledek? To by byla katastrofa pro vyšetřování, bůh s policií," komentoval exministr vnitra situaci kolem údajných úplatků Víta Bárty.

"Slyšel jsem řadu protichůdných informací a v tuto chvíli není správné se k tomu vyjadřovat," řekl Bárta HN.

Imunita nepomůže

Členové mandátového a imunitního výboru se k situaci nechtějí vyjadřovat s vysvětlením, že policie dosud o vydání Bárty nezažádala. Připouští však, že poslanec VV v takovém případě musí počítat s vydáním. "Za poslední roky se výbor i sněmovna s jedinou výjimkou poslance Stanislava Humla vždycky rozhodly pro vydání," říká šéf výboru Jeroným Tejc (ČSSD). "Principiálně vzato by sněmovna člověka obviněného z korupce asi vydala," říká člen výboru Marek Benda (ODS). "My budeme vždy hlasovat pro vydání každého poslance," dodává šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Jako by neměla strana Věci veřejné už tak dost problémů, musí nyní sám Radek John čelit trestnímu oznámení pražského podnikatele Tomáše Moláčka. Tomu se nelíbilo únorové vyjádření předsedy VV, v němž obhajoval udělení nejvyšší odměny 480 000 korun šéfovi hasičů Miroslavu Štěpánovi. Šéf VV tehdy Právu řekl, že Štěpánovi téměř půlmilionovou odměnu udělil proto, aby odvrátil jeho odchod z funkce.

Odměny pro další podřízené John zdůvodnil tím, že v letošním roce na to prý peníze nebudou, tudíž mají podle něj "předplaceno".

Moláčkovi vadí, že v lednové korespondenci, kterou osobně s ministerstvem vnitra vedl, mu bylo sděleno, že důvodem udělení odměn bylo "úspěšné splnění mimořádného nebo zvlášť významného pracovního úkolu". Obdržel prý tedy úplně jiné zdůvodnění, než jaké podal John telefonicky Právu. Šéf VV tak podle něj porušil nařízení vlády, které jasně říká, za jakých okolností lze mimořádné odměny vyplatit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist