Mohutný sesuv svahu, který se ve čtvrtek odpoledne utrhl v pražské Stromovce, sledují statici a geologové. Základy historické Šlechtovy restaurace, která patří hlavnímu městu, nejsou ohroženy.
Zalesněný svah nad zchátralou restaurací údajně narušila voda z poškozeného vodovodu. Ta podle statika Tomáše Vaňka stále uniká. Odborníci se ale zatím neshodli, zda pokračuje i sesuv půdy.
Půda ve Stromovce "cestovala" už několikrát, v roce 2008 dvakrát kvůli výstavbě tunelu Blanka. I tehdy se země propadla v prostoru okolo Šlechtovy restaurace. Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS), který si ve čtvrtek pozdě večer místo prohlédl, řekl, že tentokrát sesuv půdy s tunelem nesouvisí.
20. května 2008 - V pražské Stromovce se po propadu půdy při ražbě silničního tunelu Blanka objevil kráter o průměru asi deset metrů. Nehoda se obešla bez zranění.
12. října 2008 - V blízkosti bývalé Šlechtovy restaurace, nedaleko květnového propadu ve Stromovce, se opět v souvislosti se stavbou tunelu Blanka nad místem ražby vytvořil kráter o rozměrech asi dvacet krát dvacet metrů. Nikdo nebyl zraněn. Další ražbu povolil Báňský úřad v lednu 2009. Policie oba propady vyšetřovala, viníka nenašla a případy odložila.
6. července 2010 - Krátce po půlnoci se opět propadl rozestavěný tunel Blanka, tentokrát u ministerstva kultury v Praze 6. Mezi ulicemi U brusnice, Milady Horákové a Jelení vznikl kráter o rozměrech 20 krát 35 metrů. V závalu zůstal uvězněn bagrista i se strojem. Záchranářům se ho podařilo po několika hodinách vyprostit, zůstal nezraněn. Kvůli propadu stavební firma Metrostav zaplatila Praze asi 9,56 milionu korun.
2. června 2011 - V pražském parku Stromovka se v podvečer opět sesunula půda. Sesuv nedaleko historické Šlechtovy restaurace údajně nesouvisí se stavbou tunelu Blanka. Při neštěstí nebyl nikdo zraněn.
Potvrdili to i odborníci. "Je třeba urychleně odstranit příčinu. Tou je s největší pravděpodobností zanedbaný vodovod ve stráni nad objektem," řekl Tomáš Vaněk, který přednáší na katedře betonových konstrukcí a mostů pražského ČVUT.
Stejný názor má i Ludvík Šajtar z firmy Satra, která nyní posuv půdy sleduje. "Tunel Blanka s tím nemá nic společného. Ražba skončila před dvěma lety," uvedl.
Nápor podmáčené půdy prý nevydržela opěrná zídka, která v minulosti pod svahem vznikla odkopáním zeminy. Podle Šajtara je zeď v dezolátním stavu.
"Součástí plánované rekonstrukce budovy musí v první řadě být kompletní oprava a zpevnění této opěrné zdi," zdůraznil odborník.
Situaci je nutné sledovat
Podle Šajtara v pátek zasedá technická rada složená z geotechniků, geologů, zástupců stavby a investora tunelu Blanka. Odborníci totiž chtějí ke sledování situace nad restaurací využít měrné body, kterými průběžně monitorují všechny pohyby země v souvislosti s předchozí ražbou.
"Je to nejjednodušší cesta. Situaci stejně trvale sledujeme," vysvětlil. Statici prý prostřednictvím měrných bodů změří případné pohyby půdy a vyhodnotí, zda došlo k dalšímu posunu.
"Poté navrhneme četnost měření, a teprve pak se bude rozhodovat o postupu sanace," vysvětlil Šajtar.
Sesuv celou noc sledovala městská policie, která oblast zabezpečila páskami. Dnes by podle magistrátu měly být historická budova a svah oploceny.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist