V pražském parku Stromovka se ve čtvrtek v podvečer opět sesunula půda, tentokrát v těsné blízkosti chátrající Šlechtovy restaurace. Historický objekt není ohrožen, řekl ČTK zástupce městského statika Václav Kučera.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS), který si místo prohlédl, však novinářům řekl, že ve sklepě restaurace se propadl strop. Dodal, že neštěstí s největší pravděpodobností nesouvisí se stavbou tunelu Blanka, příčinou sesuvu je zřejmě únik vody z prasklého vodovodního potrubí. Při neštěstí nebyl nikdo zraněn.

Půda se ve Stromovce sesunula už několikrát, v roce 2008 to bylo dvakrát kvůli výstavbě Blanky. Země se i tehdy propadla v prostoru okolo historické Šlechtovy restaurace. Český báňský úřad za to uložil společnosti Metrostav, která Blanku buduje, pokutu ve výši 200 000 korun za pochybení. Podle úřadu firma podcenila prevenci a neudělala dost pro zajištění bezpečnosti.

Sesuv začal asi kolem 16:00, masa hlíny a stromů se dala do pohybu směrem k restauraci a zbořila opěrnou zídku. "Svah se stále sune, nicméně budova už není ohrožena," uvedl statik Kučera, který na místě vyhodnocoval situaci. Dodal, že posunující se masa hlíny a stromů bude až do rána pod dozorem. Až se přestane pohybovat, začnou záchranné práce, například odstraňování padlých stromů.

Primátor Svoboda uvedl, že místo sesuvu bylo ohrazeno provizorním plůtkem a bude jej střežit policie. "Zítra (v pátek) bychom to chtěli oplotit napevno, aby se tam nikdo nemohl dostat, zejména žádné dítě," řekl. Podle něj se uskuteční ještě jeden statický průzkum terénu a znalci pak rozhodnou, jaký způsob sanace zvolí. "Podle prvních konzultací ta úloha nebude snadná," upozornil primátor.

Svoboda a jeho náměstek Karel Březina (ČSSD) zdůraznili, že čtvrteční sesuv s největší pravděpodobností nesouvisí se stavbou tunelu Blanka. "Nastal kvůli prasklému vodovodnímu potrubí, podle mých informací už únik vody nepokračuje," řekl Březina. Dodal, že prasklé potrubí, které se nachází právě na hraně sesuvu, nepatří Pražským vodovodům a kanalizacím.

Mluvčí firmy Veolia Ondřej Pokorný už předtím sdělil, že tímto místem žádné vodovodní řady nevedou, na místě je podle něj jen zavlažovací zařízení, které spravuje jiná firma.

Statici stavbu trvale sledují

"Na místě spadl promáčený svah. S tunelem Blanka to nesouvisí, ražbu jsme skončili před více než rokem," řekl  mluvčí Metrostavu František Polák. Tunel už má podle něho v místě obezdívku, statici stavbu trvale sledují a nezaznamenali žádné pohyby půdy.

Budova Šlechtovy restaurace, dříve známá pod jménem Královská dvorana, je kulturní památkou. Jmenuje se po posledním majiteli Václavu Šlechtovi. Její nejstarší část pochází z konce 17. století, objekt byl ale dostavěn v polovině 19. století. V roce 1978 a o dva roky později budova vyhořela, od té doby chátrá. Poničila jej také povodeň v roce 2002.

Budova čeká na opravu

Opravu Praha plánovala už před několika lety, odložena byla ale mimo jiné kvůli budování tunelu Blanka pod Stromovkou. Proto byl také objekt provizorně zajištěn podpěrami. Sejmuty také byly fresky a demontovány kamenné balustrády.

Rada hlavního města vloni rozhodla, že chátrající objekt začne opravovat. Částku, kterou bude oprava stát, radní odhadli na 180 milionů korun bez DPH, práce měly být ukončeny v září 2012.

Svoboda řekl, že práce na opravě zatím nezačaly. "Nebyly ještě ani podepsány smlouvy s dodavatelem," připustil primátor. Ale dodal, že i tak bude oprava dokončena ve stanoveném termínu.

Stromovka propad 2Stromovka propad 1

Foto: ČTK

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist