Klub středočeských krajských zastupitelů za ODS je zklamán. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 5 rozhodlo, že policie nebude trestně stíhat středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD) kvůli tendru na dostavbu mladoboleslavské nemocnice. Trestní oznámení, které středočeská ODS podala, bylo odloženo.

ODS Ratha viní z toho, že výběrové řízení na dodavatele stavby je zahaleno podezřelými okolnostmi. Na kauzu v minulých měsících upozornily HN a podrobně ji popsaly.

Rath se podle ODS měl dopustit trestných činů zneužití své funkce a porušování povinností při správě cizího majetku.

Státní zastupitelství však neshledalo žádné porušení zákona. Uvedla to předsedkyně kontrolního výboru středočeského zastupitelstva Dagmar Nohýnková (ODS).

Dodala, že klub zastupitelů za ODS má na věc opačný názor, podle něj byl zákon jednoznačně porušen. "Smlouva, kterou podepíši, a přitom nemám mandát zastupitelstva, je minimálně neplatný akt," uvedla.

Občanští demokraté podali trestní oznámení kvůli tomu, že Rath podepsal dodatek smlouvy k výstavbě nemocničního pavilonu, v němž se kraj zavázal k případnému placení dluhů místo nemocnice. Podle ODS se kraj zavázal ručit za stavební zakázku až do 450 milionů korun bez souhlasu zastupitelstva.

Rath tím podle občanských demokratů porušil povinnosti při správě cizího majetku a zneužil svou pravomoc. Zastupitelstvo později veškeré záležitosti schválilo, podle ODS šlo o dodatečné legalizování nezákonných kroků.

Rath obvinění odmítá

Rath připustil, že ve smlouvě mezi nemocnicí, investorem a krajem mělo být uvedeno, že ručitelský závazek vejde v platnost až po schválení zastupitelstvem.

Smlouva jako taková ale podle něj byla platná hned po jejím uzavření, za nemocnici totiž stačí, že ji schválí valná hromada této akciové společnosti, což je krajská rada. Pouze ručitelský závazek podle něj nabyl platnosti až pozdějším hlasováním zastupitelů.

Kvůli dohadům kolem tendru v nemocnici počátkem dubna protestovalo asi 70 lékařů a sester.