Mandátový a imunitní výbor potrestal poslance Davida Ratha (ČSSD) za výrok o údajně opilém ministru financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) pokutou 10.000 korun. Po čtvrtečním jednání výboru to řekl jeho předseda Jeroným Tejc (ČSSD).

Rath loni řekl na říjnové schůzi sněmovny na Kalouskovu adresu: "Pravděpodobně nejste úplně ve střízlivém stavu, pane ministře." Kalousek se proti nařčení ohradil s tím, že mu jeho zdravotní stav nařizuje přísnou abstinenci. Rath se poté hájil tím, že nešlo o urážku ale o dojem lékaře.

David Rath ve čtvrtek ještě před jednáním novinářům řekl, že podle jeho názoru by mandátový a imunitní výbor tuto "bizarní věc" vůbec neměl projednávat. Jako lékař prý dokáže s vysokou mírou pravděpodobnosti poznat opilost u člověka, kterého dlouhou dobu zná.

"Výsledek dnešního jednání považuji za facku svobodě slova, neboť za můj pravdivý výrok byla udělena pokuta, a to rozhodnutím většiny vládních poslanců v tomto výboru. O pravdě se tedy hlasuje politicky a trestají se lidé, kteří říkají nepříjemnou a nepohodlnou pravdu," sdělil po jednání Rath.

"Nebylo to jednomyslné rozhodnutí, nicméně je to rozhodnutí většiny," uvedl Tejc. Doplnil, že poměr hlasů pro a proti naprosto přesně kryl rozdělení zástupců koalice a opozice. Výbor prý neposuzoval, zda ministr skutečně opilý byl, ale hodnotil urážlivost výroku.

Rath má nyní možnost do 15 dní se proti rozhodnutí odvolat. Už předem avizoval, že tak učiní. Kauzu pak bude projednávat sněmovna na plénu.

Spory mezi Kalouskem a Rathem kvůli pití alkoholu nejsou ve sněmovně nové. V roce 2009 Rath na ministrovu adresu řekl, že Kalousek všechny urazí a jde čerpat inspiraci do některé z náleven. Kalousek odpověděl, že se občas opije, ale Rath se chová jako "debil"; rozdíl je v tom, že z opilosti se člověk vyspí.

Rath rozdával Kalouskovy abstinenční kapky

Rath ve čtvrtek také v Poslanecké sněmovně před jednáním výboru nabízel novinářům půl deci vizovické slivovice v lahvičce s nálepkou "Kalouskovy abstinenční kapky".

"Toto je pravá slivovice, o které víme, že ji pan Kalousek má moc rád a že ji konzumoval v míře nemalé," vysvětlil obsah malých kulatých lahviček Rath. Slivovici označil za "abstinenční kapky", neboť je toho názoru, že právě za "pomoci těchto kapek" ministr Kalousek abstinoval. Při vymýšlení netradičního suvenýru se možná inspiroval "Kalouskovicí", kterou kdysi ministr financí rozdával, a to v lahvích se svým portrétem.

"V důsledku tréninku vydrží neuvěřitelné množství, neklopýtá, nepadá," uvedl Rath na Kalouskovu adresu.

David Rath a "Kalouskovy abstinenční kapky"