ČSSD by nyní ve sněmovně získala 94 mandátů, komunisté 32. Levicové strany by tak v dolní komoře měly se 126 poslanci pohodlnou ústavní většinu.

Do sněmovny by se dostala ještě ODS se 46 mandáty a TOP 09 s 28 křesly. Věci veřejné zaznamenaly další propad preferencí a dostaly se hluboko pod práh volitelnosti. (Přehled mandátů najdete v záložce Infografika)

Podle květnového průzkumu agentury STEM zůstaly ODS a TOP 09 prakticky na stejných číslech. Opoziční strany tak posilovaly zejména na úkor Věcí veřejných. Podle modelu stranických preferencí by "véčkaře" volilo 2,3 procenta lidí.

 

V průzkumu, který STEM provedl na přelomu března a dubna, tedy před vypuknutím vládní krize, měly VV 5,5 procenta a disponovaly sedmi mandáty ve sněmovně.

Lidovci na třech procentech

Na zvolení do sněmovny by nyní nedosáhli ani lidovci. Někdejší parlamentní strana si ale mírně polepšila a se 3,1 procenty, má nyní větší podporu než VV.

Žebříček stranických preferencí vede ČSSD s 27,8 procenta, ODS má 13,8 procenta, KSČM 10,9 a TOP 09 10,3. Následují KDU-ČSL s 3,1 procenta a VV s 2,3 procenta. Suverenitu - blok Jany Bobošíkové by volilo 1,5 procenta lidí a zelené, 1,4 procenta.

Vládní krize semlela Věci veřejné, dostaly by jen 2,3 procenta hlasů

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist