Vicepremiér a předseda Věcí veřejných Radek John odchází z vlády, premiéra Petra Nečase požádá, aby jeho rezignaci předal prezidentovi.

Premiér Nečas už vyslyšel Johnovu výzvu a svolal po jednání vlády schůzku K9. Na ní chtějí Věci veřejné požadovat ministerstvo spravedlnosti, v jehož čele by rádi viděli předsedkyni klubu Karolínu Peake. Nahradit by mohla například Josefa Dobeše, který šéfuje ministerstvu školství.

Podívejte se na kariéru Radka Johna obrazem v záložce Fotogalerie

Nečas na Johnovo jednání oficiálně nereagoval, John odpoledne sám odešel na Hrad k prezidentu Klausovi.

"Vláda je v této době velmi křehká, a když vypadne jeden kamínek, chci znát vysvětlení, " řekl prezident Klaus krátce před setkáním s vicepremiérem Johnem.

Ten před rozhovorem novinářům řekl, že chtěl prezidentovi vysvětlit své kroky sám.

Ze středečního jednání poslaneckého klubu VV vyplynulo, že John necítí hmatatelnou podporu protikorupčního boje. S Nečasem se někdejší ministr vnitra v minulých dnech neshodl na podobě svého vicepremiérského týmu.

Podle VV se premiér nedokázal shodnout s Johnem na podobě týmu svých spolupracovníků. Poté, co se po odchodu z ministerstva vnitra stal vicepremiérem s odpovědností za boj s korupcí, chtěl mezi svými spolupracovníky například někdejšího náměstka na vnitru Michala Moroze.

S tím Nečas nesouhlasil a jejich spor nevyřešila ani úterní schůzka, i když Nečas ještě ve středu dopoledne situaci bagatelizoval.

"S panem místopředsedou vlády Johnem jsme se setkali. Pokročili jsme ohledně organizačního řádu a kompetencí jeho úřadu," řekl Nečas.

Odchod předsedy VV z funkce ministra vnitra byl důsledkem poslední krize vládních stran, kdy Nečasova ODS žádala očištění resortu od lidí spojených s bezpečnostní agenturou "šedé eminence" VV Víta Bárty. Bárta sám opustil křeslo ministra dopravy. Vnitro nyní vede nestraník a bývalý policista Jan Kubice.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
12:23
12:20 ČTK: John oznámí odchod z vlády

Agentura ČTK se odvolává na zdroje z Věcí veřejných, jejichž poslanecký klub dnes dopoledne jednal o aktuální situaci. John podle těchto zdrojů necítí podporu v protikorupčním boji a odejde z vlády.

12:28
12:28 VV chystají tiskovou konferenci

Věci veřejné svolaly na 12.30 tiskovou konferenci, ve které se vyjádří k odchodu jejich předsedy z Nečasova kabinetu.

12:31
12:30 Véčkaři chtějí jednání K9

Vicepremiér a předseda VV Radek John uvedl, že strana trvá na personální rekonstrukci vlády a žádá urychlené jednání koaličních lídrů ve formátu K9.

12:32
12:32 John potvrdil rezignaci

Prezidenta Václava Klause chci informovat osobně. Očekávali jsme, že po dubnovém jednání bude očekávaná rekonstrukce vlády a bude vytvořena instituce, která má dělat protikorupční opatření, K9 se nesetkává, premiér Nečas mi zasahuje do personální politiky, "vysvětloval John důvody svého odchodu z vlády.

12:34
12:34 Vyjádření Johna bylo krátké

Johnovy kroky podle něj poslanecký klub Věcí veřejných podporuje.

12:36
12:36 Ve vládě bude chybět předseda koaliční strany

Po rezignaci Radka Johna z VV bude ve vládě chybět předseda nejmenší koaliční strany. Ještě při dubnové vládní krizi přitom premiér Nečas tvrdil, že kvůli dobré komunikaci je potřeba, aby předsedové stran v kabinetu zasedali.

12:45
12:45 John chtěl mít od počátku vliv na policii

Již při loňských povolebních vyjednáváních podmiňovaly VV účast v koalici křeslem ministra vnitra pro Radka Johna. Zejména ODS ale kritizovala propojení VV s bezpečnostní agenturou ABL, kterou vlastní rodina neformálního lídra Věcí veřejných Víta Bárty.

12:47
12:47 Prezident Martinů, tak začal spor mezi Johnem a Nečasem

Loni v listopadu John vyzval policejního prezidenta Oldřicha Martinů k odchodu z funkce, neboť nebyl spokojen s jeho prací. Premiér Petr Nečas (ODS) tehdy Johnovi vytkl, že ho o výzvě předem neinformoval. Spor se řešil i na schůzce vládních stran s prezidentem Václavem Klausem. Martinů po ní oznámil, že ve funkci skončí k závěru loňského roku. Nečasovi se nelíbil ani výběr nového policejního prezidenta Petra Lessyho a kritizoval komisi jmenovanou ministrem Johnem.

12:50
12:51Je to agónie, tvrdí Vít Bárta

Neformální vůdce VV Vít Bárta kritizuje Nečasovu vládu, že se nic neděje. "Máme se bavit o reformách zdravotnictví, ale nic nením," řekl

12:53
12:53 Babák: Komunikace mezi stranami je na bodě nula

"Je to jasný signál, který dává nejen Radek John, ale celá strana, aby se začalo jednat. Dohody, které byly řečeny v dubnu, se podle našeho mínění neplní," uvedl poslanec Michal Babák. Záležitostí, proč Radek John odchází z vlády je víc, ale hlavní je to, že komunikace mezi volebními partnery je na bodě nula.

12:55
12:58 Babák: Nečas neměl Johnovi mluvit do personálního obsazení

"Premiér by neměl mluvit našemu panu předsedovi, koho si má vzít na úřad, který povede. Nikdo nemluví do personální politiky premiéra, ani ostatních předsedů koaličních stran," uvedl poslanec Babák v souvislosti s tím, že John si nemůže po rozhodnutí Nečase vzít do své rady svého bývalého náměstka z vnitra Michala Moroze.

13:03
13:03 Nečas vyhověl Johnovi, svolává K9

Premiér Nečas svolal na dnešní den jednání K9. Uskutečnit by se mělo po pravidelném jednání vlády.

13:13
13:13 TOP 09: Naši ministři nemají proč odcházet

Předseda TOP 09 a Starostové Petr Gazdík uvedl, že se jedná o krok Věcí veřejných. "My trváme na tom, že naši ministři nejsou zasaženi žádným skandálem, tudíž není nutné, aby z vlády odcházeli," řekl v ČT.

13:15
13:16 Vicepremiér John je objednán k prezidentovi

Předseda Věcí veřejných Radek John se ve 14.00 setká s prezidentem Václavem Klausem.

13:17
13:19 VV chtějí ministerstvo spravedlnosti a v jeho čele Peake

Podle informací HN míří zástupc i VV na K9 s tím, že budou požadovat ministerstvo spravedlnosti. Na něj chtějí prosadit předsedkyni klubu Karolínu Peake. Značná část ODS je proti.

13:38
13:38 Klaus vyhověl Johnovi, setká se s ním

Prezident Václav Klaus přijme Radka Johna, který dnes nečekaně oznámil rezignaci na místo ve vládě. "Vyhoví tak žádosti Radka Johna o setkání s prezidentem republiky v souvislosti s jeho demisí," vysvětlil prezidentův mluvčí Radim Ochvat.

13:41
13:41 Bárta svolává brífing

Neformální vůdce a bývalý ministr dopravy Vít Bárta svolal tiskovou konferenci. Začít má v 15.30 ve sněmovně.

13:44
13:45 Hašek z ČSSD: Koalice je v agónii

"Je evidentní, že Nečasova koalice je v těžké agónii," reagoval na ohlášenou demisi předsedy Věcí veřejných Radka Johna místopředseda ČSSD Michal Hašek. Podle něj krize vlády opět paralyzuje českou politiku. Nečasův kabinet podle něj nemá silný mandát k reformám.

13:48
13:49 Nečas se k Johnovi vyjádří, až se s ním setká

Premiér a předseda ODS Petr Nečas se sejde s předsedou VV Radkem Johnem, k jeho ohlášené rezignaci na funkci vicepremiéra pro boj s korupcí se do té doby nechce vyjadřovat.

13:50
13:50 Schwarzenberg: Situace je vážná

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil za současnou situaci uvnitř koalice za vážnou, doufá v kompromis.

13:52
13:56 Zpravodaj HN: TOP 09 neoficiálně přiznává konec koalice

Zástupci TOP 09 mimo diktafony přiznávají, že dnešní den je podle nich začátek konce koalice. Rezignace Johna je podle nich jen odstartováním definitivního odchodu VV z vlády. Po dnešní volbě předsedy poslaneckého klubu ODS navíc vnímají občanské demokraty jako ještě více rozštěpené než dřív, komentuje jednání ze sněmovny redaktor HN Jakub Kalenský

14:00
14:00 Glosa Jiřího Leschtiny

Jakkoliv by Johnův odchod z vlády byl to nejrozumnější, co může člověk v jeho nedůstojné situaci udělat, raději ještě s gratulací předsedovi VV k návratu soudnosti počkejme. Už jen proto, že první, kdo ho přijme, bude prezident. To je hodně zvláštní postup. Normální by bylo, kdyby John předal demisi premiérovi, ten ji odnesl na Hrad, prezident by demisi přijal a poté (možná i osobně) poděkoval panu Johnovi za vykonanou práci. Takhle to vypadá, že John učinil teatrální gesto, a teď zatahuje do hry prezidenta, který ho již jednou zachránil. Každopádně, Václav Klaus se ocitá v centru dění hned od počátku dalšího dějství téhle vytrvalé vládní krize.

14:07
14:07 Sobotka: Premiérovi se vrací nedůslednost

"Jasně jsme řekli, že Nečas nebyl schopen důkladně zažehnat minulou vládní krizi, takže premiérovi se vrací jen jeho nedůslednost. Premiér je v zásadě bezmocný, zřejmě si nevyjasnil vztahy se stranou VV," řekl předseda sociálních demokratů Bohuslav Svobotka.

14:11
14:11 K rozpadu má vláda blízko, zní z ČSSD

V případě, že se krize rychle nevyřeší, měly by být předčasné volby, říká předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "K rozpadu má vláda velmi blízko," dodal

14:23
14:24 Klaus se dozvěděl o Johnově rezignaci v letadle

Na Pražském hradě v současné chvíli jedná prezident Václav Klaus s odstupujícím vicepremiérem Radkem Johnem. "Zpráva o rezignaci Radka Johna mne zastihla právě v letadle, v němž jsem se vracel z Velké Británie. Vyhověl jsem jeho žádosti," vysvětlil prezident před začátkem jednání. To se odehrává za zavřenými dveřmi.

14:35
14:37 Klaus: Vláda je velmi křehká

"Vláda je v této době velmi křehká, a když vypadne jeden kamínek, chci znát vysvětlení, " řekl prezident Klaus při setkání s vicepremiérem Radkem Johnem. Ten před rozhovorem novinářům řekl, že chtěl prezidentovi vysvětlit své kroky sám.

15:15
15:15 John už z Hradu odešel. Bez komentáře

Odstupující vicepremiér Radek John odešel ze setkání s Václavem Klausem. Po zhruba čtyřicetiminutové schůze John z Hradu odjel, aniž by jednání s prezidentem před novináři komentoval. K obsahu setkání se podrobněji nevyjádřil ani Hrad.

15:22
15:22 Komunista Filip: John udělal gesto

"Nevěřím důvodům, které vedly Radka Johna k rezignaci ve vládě, to znamená nějaké dohadování o personálním složení protikorupčního týmu," uvedl v ČT předseda KSČM Vojtěch Filip. Podle něj je to jen gesto, aby si zlepšil svou pozici uvnitř Věcí veřejných anebo uvolňuje místo někomu jinému.

15:30
15:30 Bárta nechce být předsedou Věcí veřejných

Poslanec Vít Bárta právě rezignoval na kandidaturu na předsedu Věcí veřejných, hlásí zpravodaj HN Jakub Kalenský

15:31
15:33 Bárta: VV se musí postavit za Johna

"Můj čas ještě nenastal," řekl Vít Bárta na právě probíhající tiskové konferenci. Strana se podle něj musí postavit za Radka Johna, který o svůj post ministra vnitra přišel tří pučistů ze strany VV a několika kmotrů ODS.

15:33
15:36 Bárta podporuje Johna na předsedu strany

"Z Věcí veřejných a Radka Johna si nikdo legraci dělat nebude!" ohlásil Vít Bárta, který oznámil, že odstupuje z kandidatury na post předsedy Věcí veřejných. "Budu podporovat Radka Johna, základním programem musí být boj s korupcí.

16:19
16:19 Koalice se sejde, bude jednat o nové krizi vlády

Po jednání vlády, zhruba za půl hodiny se sejde K9. Jednat by měla o rezignaci vicepremiéra a předsedy Věcí veřejných Radka Johna, která odstartovala novou krizi Nečasova kabinetu.

16:59
16:59 K9 by měla probrat i připravované reformy

Ve Strakově akademii jednají koaliční špičky o avizované rezignaci Radka Johna na post ve vládě. Premiér Petr Nečas krátce před začátkem schůzky řekl, že tématem jednání by ale měly být i další připravované reformní kroky vlády.

17:02
17:02 Nečas: Oficiální rezignaci od Johna nemám

"Oficiální rezignaci v písemné podobě jsem zatím nedostal," řekl premiér Nečas k prohlášení předsedy VV Radka Johna, který dnes ohlásil odchod z vlády.

17:04
17:06 Petra Tluchoře vystřídal v K9 Zbyněk Stanjura

Za ODS na dnešní jednání přišel i nový vyjednavač. Dopoledne zvolený nový šéf poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura nahradil dosud vyjednávajícího Petra Tluchoře.

17:38
17:38 Ministři VV Dobeš a Jankovský ve vládě zatím zůstávají

Ač předseda Věcí veřejných Radek John dnes ohlásil rezignaci na post vicepremiéra, VV podle slov Víta Bárty z koalice neodcházejí. Podpora jejich 21 poslanců vládě je klíčová. Ve vládě za VV zůstávají ministr školství Josef Dobeš a ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

17:59
17:59 Koalice jedná, jména se prý neprobírají

Koaliční špičky by se dnes měly dohodnout na pokračování koalice. HN to potvrdily na sobě dva nezávislé zdroje. Ve Strakově akademii se však neřeší jediné ze jmen, které současnou roztržku mezi stranami vyvolávají - tedy ani Michal Moroz, ani ministři Fuksa, Vondra a Kalousek, které chtějí odvolat Věci veřejné, ani možné předání resortu spravedlnosti VV. Zdroje HN neočekávají, že by už dnes měla K9 oznámit jakékoliv personální změny ve vládě, nebo definitivní rozpad koalice.

18:17
18:17 Jednání K9 skončilo. Koalice dohodla, že se bude scházet

Koaliční špičky po dvouhodinovém jednání K9 vyslaly před novináře jen mluvčího Úřadu vlády Jana Osúcha. Oznámil, že K9 se bude scházet každý týden po jednání vlády. O Johnově rezignaci na post vicepremiéra se Osúch nezmínil.

18:21
18:24 K9 si řekla, co bude dělat za týden

Na K9 příští středu proberou důchodovou reformu, poplatky ve fondovém pilíři důchodového systému, problematiku třetího odboje, akcie na doručitele a garance pro boj s korupcí. Uvedl to mluvčí vlády po dnešním jednání koaličních špiček.

19:22
19:22 Shrnutí dnešního dne

Děkujeme, že jste s námi sledovali politické dění ON-LINE. Nabízíme Vám stručné shrnutí z dneška:

11:10 - Objevily se informace, že vicepremiér a šéf Věcí veřejných Radek John odejde z vlády. Tento týden se údajně nedokázal shodnout s premiérem a předsedou ODS Petrem Nečasem na podobě týmu spolupracovníků v Johnově nové funkci vicepremiéra pro boj s korupcí.

12:20 - John po mimořádném jednání poslaneckého klubu VV potvrdil svou rezignaci.

13:00 - Představitelé VV oznámili, že zatím podporují stávající koaliční vládu. Poslanci strany čekají, že se na K9 bude o problematických otázkách mezi stranami jednat.

13:30 - Nečas řekl, že se sejde s Johnem, k jeho ohlášené rezignaci na funkci vicepremiéra pro boj s korupcí se do té doby nechce vyjadřovat.

13:45 - Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že Johnův odchod z kabinetu je negativní signál pro stabilitu vlády a důvod pro premiéra k zamyšlení nad perspektivou vlády.

14:10 - Radka Johna přijal na Pražském hradě prezident Václav Klaus. Vláda je křehké sdružení, a vypadne-li z ní jakýkoliv kamínek, je to zneklidňující, řekl prezident před asi čtyřicetiminutovou schůzkou.

14:20 - Místopředsedkyně VV a sněmovny Kateřina Klasnová řekla, že její straně vadí, že s ní ministři ostatních koaličních stran dostatečně neprobírají chystané reformy.

15:30 - Faktický lídr Věcí veřejných Vít Bárta se rozhodl vzdát kandidatury na předsedu strany. VV se podle něj mají sjednotit za svým dosavadním šéfem Radkem Johnem. Strana nesmí vzdát boj s korupcí v ČR, uvedl Bárta na tiskové konferenci.

16:30 - Ve Strakově akademii začalo jednání koaličních špiček ve formátu K9. Tématem rozhovoru je ohlášený odchod Johna z vlády. Premiér Nečas novinářům krátce před začátkem schůzky řekl, že by se mělo hovořit i o dalších připravovaných reformních krocích vlády.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist