Policejní inspekce prověřuje souvislost mezi sebevraždou elitního detektiva protikorupční policie Milana Krále a tunelováním speciálního fondu určeného na vyplácení informátorů. Podle středečního vydání deníku Právo si Král nechal z fondu vyplatit až statisíce korun, i když neměl kontakt s informátory v popisu práce. Čerpání peněz mu schvalovali bývalý šéf protikorupčního útvaru Libor Vrba a exnáměstek Tomáš Krůla.

Nesrovnalost v čerpání peněz z fondu odhalila kontrola, kterou krátce po svém nástupu do čela útvaru nařídil jeho nový šéf Tomáš Martinec. "Ta zjištění byla natolik závažná, že jsem celou věc předal k dalšímu šetření Inspekci policie," řekl Právu s tím, že další prověřování role vrcholných manažerů útvaru v celé kauze bude plně v její režii. Mluvčí inspekce Radka Sandorová v úterý uvedla, že závěry kontroly doposud na úřad nedorazily.

Detektiv "vysával" fond asi rok

Ze závěrů Martincem nařízené prověrky vyplývá, že Král peníze z fondu vysával zhruba rok. "Pravidelně čerpal desetitisícové částky, dohromady šla suma do statisíců. Většinu žádostí podepisoval ředitel útvaru, část pak jeho náměstek," řekl deníku pod podmínkou zachování anonymity důvěryhodný zdroj. Inspekce bude muset mimo jiné zjišťovat i to, proč nejvyšší velitelé útvaru Královi jeho žádosti o peníze podepisovali, a zda kontrolovali, na co je používá.

Vrba na ředitelskou pozici rezignoval po kritice ze strany nového policejního prezidenta Petra Lessyho v polovině února a od té doby s novináři nekomunikuje. Krůla z útvaru dobrovolně odešel po nástupu Martince na Vrbovo místo a v současné době působí na policejním prezidiu v oblasti resortního vzdělávání.

Policejní prezident Lessy se k celé kauze nechtěl vyjadřovat s tím, že okolnosti sebevraždy Krále šetří inspekce.

Král se zastřelil minulý týden v pondělí v parku na pražské Letné a dopis na rozloučenou nezanechal.

Související