Zavedení přímé volby starostů podporují dvě třetiny obcí bez rozdílu velikosti. Oznámilo to ve čtvrtek ministerstvo vnitra s odvoláním na výsledky své ankety mezi obcemi. Uzákonění přímé volby starostů chystá vnitro v návrhu volebního kodexu v obcích, kde se nevolí obecní rada. Se zavedením počítá od příštích komunálních voleb v roce 2014.

"Z výsledků ankety vyplývá, že přímou volbu starostů v současnosti podporuje 65 procent obcí," uvedl mluvčí ministerstva Pavel Novák. Zavedení této volby podle něj nepodporují pouze malé vesnice, ale i obce s více než tisíci obyvateli.

Předseda Svazu měst a obcí Oldřich Vlasák (ODS) v polovině března oznámil, že většina představitelů měst a obcí je proti přímé volbě starostů a že pro jsou především představitelé menších obcí. Proti podle Vlasáka mluví slovenské zkušenosti, kde chod obcí negativně poznamenává, pokud je starosta z jiné strany, než která má většinu v zastupitelstvu. Případné zavedení přímé volby starostů by tak mělo jít ruku v ruce se změnou jeho kompetencí.

Opoziční ČSSD by si stejně jako vnitro představovala přímou volbu starostů v obcích do 1500 lidí s tím, že na hlavu obce by měly přejít pravomoci rady.

Nové tváře tahají na radnicích kostlivce ze skříní. Špatné smlouvy i zlaté padáky - čtěte ZDE

Vesnice bez signálu a bez starosty. Kvůli dluhům nikdo nekandiduje - čtěte ZDE

Zbývá vám ještě 30 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se

Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!

Tento článek je zamčený. Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte předplatné.

Související články