Čistý příjem ministra dopravy a hlavního sponzora Věcí veřejných (VV) Víta Bárty byl za poslední tři roky 32 milionů korun. Před zdaněním činil 38 milionů korun. Bárta zveřejnil své účetnictví ve středu odpoledne v sídle strany na žádost médií. Své počínání označil za "nestandandardní aktivitu politika".

"Musím přiznat, že bylo několik kolegů, kteří mi říkali, že takovou věc dělat nemám, neboť posouvám hranici standardního chování politiků v České republice," komentoval svůj postup Bárta. Ministr dodal, že nechce zveřejnit, za co konkrétně utrácel.

Maserati za "zbytkovou hodnotu"

Bárta se také zmínil o voze značky Maserati, kterým jezdí. Luxusní automobil si prý koupil jako služební vozidlo v době, kdy šéfoval bezpečnostní agentuře ABL. "Loni v létě při odchodu z firmy jsem ho odkoupil za zbytkovou hodnotu," uvedl Bárta.

Vlastnictví sportovního vozu bylo jedním z důvodů, proč na Bártu v lednu podal bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek trestní oznámení pro údajné krácení daně. Paroubek tehdy vyjádřil pochybnosti o hospodaření firmy ABL ve vztahu k ministrově majetku. Nebylo mu také jasné, zda jsou vozy Audi a Maserati, kterými podle médií Bárta jezdí, osobním ministrovým majetkem, nebo zda patří firmě ABL.

Bárta je hlavním sponzorem Věcí veřejných a jejich nejvýraznější tváří. Současný místopředseda se chce v květnových volbách ucházet o pozici stranického předsedy. V minulosti byl zakladatelem a majitelem bezpečnostní agentury ABL. Média často spekulují o jeho vlivu na společnost nyní, když ji odprodal svému bratrovi Matějovi.