Poslanec a bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek podal na ministra dopravy Víta Bártu a bývalého majitele bezpečnostní agentury ABL trestní oznámení pro podezření z krácení daně. Finančně analytickému útvaru ministerstva financí podal také podnět k šetření údajně nepřehledné majetkové struktury ABL, finanční situace firmy a prodeje podílu firmy mezi bratry Bártovými. Paroubek to oznámil v pondělí.
Paroubek podal na ministra již minulý týden trestní oznámení kvůli údajným pomluvám bývalého předsedy ústecké krajské organizace ČSSD Petra Bendy. Bárta Bendu před týdnem v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce označil za člověka, který spolu s vlivným podnikatelem Patrikem Oulickým, označovaným za takzvaného kmotra ODS, řídí vedení Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v Ústeckém kraji. Benda Bártova obvinění označil za lživá a nepravdivá a spolu s Paroubkem ho vyzval, aby své výroky dokázal. Minulé pondělí pak na ministra podal trestní oznámení.
Bárta se podle Paroubka netají tím, že ABL je nejdražší a nejelitnější bezpečnostní služba. Mzdy jejích zaměstnanců se však jako elitní nejeví. Podle dostupných informací byla v roce 2008 průměrná hrubá měsíční mzda jejích zaměstnanců 15.361 korun a v roce 2009 pak 17.982 korun. Jestliže firma zaměstnává kolem 40 řídících pracovníků s vyššími než průměrnými výdělky, pak řadoví zaměstnanci mají průměrný hrubý výdělek hluboko pod celostátní průměrnou mzdou. To Paroubka přivedlo k podezření, zda část zaměstnanců není vyplácena jinak, než oficiálně.
ABL podezřele poskytovala půjčky, tvrdí Paroubek
Za 12 let existence firma ABL podle Paroubka vytvořila zisk po zdanění ve výši 20,8 milionu korun, tedy v průměru zhruba 1,7 milionu korun na jeden rok. Bárta by měl proto vysvětlit, jak tyto ekonomické výsledky firmy korespondují s jeho majetkovými poměry.
Paroubek se přidal k Bendovi a podal trestní oznámení na ministra Bártu - čtěte ZDE
Objekty ČEZ bude hlídat i ABL, agentura vlastněná rodinou ministra Bárty - čtěte ZDE
Paroubkovi je podezřelé rovněž to, že ABL, přestože je z více než z osmdesáti procent financována z cizích zdrojů, poskytuje půjčky v milionových hodnotách, a to dlouhodobě. Uvedl, že jen v roce 2009 poskytla půjček ve výši 6, 855 milionů korun. Paroubek požaduje vysvětlení, komu a za jakých podmínek jsou tyto půjčky poskytovány.
Kromě toho budí podezření také vlastnická struktura firmy ABL, jejíž akcie byly až do poloviny minulého roku anonymní, uvedl Paroubek.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist