Podezřelá zakázka v pražské klinice IKEM, kterou HN už třetí týden podrobně popisují, odčerpá ze zdravotnictví mnohem více peněz, než se tušilo.

Neznámá firma bez zaměstnanců Kardioport dostane od pražské kliniky IKEM v příštích čtyřech letech v rámci obří zakázky téměř 1,8 miliardy korun. Podle zveřejněných dokumentů k tendru to přitom mělo být jen 440 milionů.

Zápis o vyhodnocení tendru se totiž "tváří", že nemocnice výrazně ušetřila: původní odhad byl dvě miliardy, z tendru však vyšla příznivá cena 440 milionů korun.

Háček je ale v tom, že soutěž na nákup zdravotnického materiálu byla vypsána na dobu čtyř let. Zatímco vysoutěžených 440 milionů je cena za jeden rok.

Jinými slovy: nemocnice firmě Kardioport zaplatí čtyřikrát více, než kolik uvedla v centrálním registru veřejných zakázek. "Nabídková cena je uvedena za jeden rok plnění smlouvy," potvrdil mluvčí nemocnice David Vondruška.

Spící firma s anonymními akciemi

Jestli vše byla jen chyba šéfů nemocnice, nebo záměr, se dá těžko zjistit. "Každopádně zakázka byla zveřejněna tak podivně, že nelze s jistotou říci, jak dlouho potrvá a kolik by měla stát," řekl Jiří Skuhrovec z platformy zIndex, která se zabývá hodnocením veřejných zakázek.

Nové zjištění také zapadá do série vážných pochybností, které tenhle největší zdravotnický tendr loňského roku provázejí. Především – IKEM zakázku vypsal tak, aby se do ní mohli dodavatelé hlásit jen přes zprostředkovatelskou firmu. Soutěže se tak zúčastnil jediný zájemce – spící firma, jejíž vlastníci jsou skryti za anonymní akcie. A vedení nemocnice se brání smlouvu s Kardioportem zveřejnit.

Ředitel kliniky Jan Malý s HN od vypuknutí kauzy nemluví, telefon nezvedal ani v pondělí. Přes mluvčího nemocnice jen vzkázal, že nemocnice s Kardioportem ušetří až čtvrtinu nákladů.

Související