Speciální letouny Airbus A-319, které v úterý večer vyslala česká armáda pro Čechy v zemětřesením postiženém Japonsku, odletěly z Tokia.

Mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář serveru iHNed.cz sdělil, že zájem o odlet byl sice vyšší než kapacita letadel, ale třicítka lidí cestu odřekla nebo na letiště nepřišla. Nevyužito zůstalo 25 míst.

Podle spolupracovníka iHNed.cz Miloše Procházky je cesta na letiště značně komplikovaná. Nejezdí vlaky, ale pouze autobusy.

"Čekáme na letišti společně s filharmoniky. Bylo to hodně rychlé, doma jsem se se zastavil na tři minuty, vzal pas, housle, počítač a knihu na čtení.  Ani jsem se nestačil převléct, mám na sobě stejné oblečení už pět dní," popsal pro server iHNed.cz situaci před odletem Václav Bošek, který učí angličtinu a hudbu na japonských školách.

Doma přistanou během čtvrtka.

Speciály přepraví i Poláky či Slováky

Armádní speciály měly původně do Česka primárně dopravit více než stočlennou skupinu České filharmonie, která v Japonsku koncertovala. Nakonec přivezou i dva občany Slovenska, jednoho člověka z Polska, jednoho z Bulharska a jednoho Korejce s vazbami na Česko.

V případě České filharmonie se dostalo jen na necelou polovinu výpravy, domů odletí všech jedenáct žen a třicítka mužů. Letadla pojmou dohromady zhruba 130 lidí. Ředitel filharmonie David Mareček řekl, že zbývající ze 106 členů tělesa budou čekat, zda se speciály otočí. Zamluvené mají také letenky komerčním letem na neděli.

"O tom, jestli pojede nové letadlo, se rozhodne až po příletu speciálů do ČR podle poptávky," řekl Kolář.

Letouny letěly do Japonska prázdné, humanitární pomoc nevezly. Japonsko nechce jinou pomoc než přes Evropskou unii, upřednostňuje finanční příspěvek.

Související