Europoslanec Jan Zahradil byl dnes zvolen do čela Evropské konzervativní a reformní skupiny (ECR). Stal se tak prvním Čechem v takové funkci v Evropském parlamentu. V čele páté nejsilnější frakce evropského zákonodárného sboru, v níž jsou mimo jiné britští konzervativci, by měl ale být jen dočasně. Koncem roku se totiž v souladu se staršími plány frakce uskuteční další volby.
V čele seskupení, z něhož zaznívají mnohdy hodně kritická slova na adresu zastánců větší unijní integrace a přívrženců federativního uspořádání EU, stál doposud Polák Roman Kamiński ze strany Právo a spravedlnost (PiS). Ten nicméně z PiS bývalého premiéra Jaroslawa Kaczyńského s několika kolegy vystoupil kvůli tomu, že je prý krajně pravicová. Později oznámil, že odejde z čela frakce.
"Bude rozhodně mým úkolem, aby byl v Bruselu slyšet náš hlas volající po větší racionalitě a efektivitě evropských institucí," uvedl v prohlášení Zahradil.
Zahradil píše Paroubkovi: Trpíte stihomamem - čtěte ZDE
Volebním lídrem ODS pro evropské volby je Zahradil - čtěte ZDE
Soupeři Zahradila, o jehož kandidatuře jednal i premiér Petr Nečas s britským premiérem Davidem Cameronem, byli Ryszard Legutko z PiS či britský konzervativec Timothy Kirkhope.
Kdo je Jan Zahradil?
Datum a místo narození: 20. března 1963 v Praze. Vzdělání: Vystudoval obor technologie vody a životního prostředí na VŠCHT (1987). Současná funkce: Poslanec Evropského parlamentu, místopředseda poslanecké frakce ECR (Evropská konzervativní a reformní skupina), člen výboru pro mezinárodní obchod. Předchozí působení: Před vstupem do politiky pracoval v letech 1987 až 1992 v Ústavu technologie vody a prostředí. V letech 1990 až 1992 byl poslancem Federálního shromáždění, po rozpadu Československa působil mimo jiné jako vedoucí zahraničního oddělení ODS (1993-1996), poradce premiéra Václava Klause pro zahraniční politiku (1995-1997) nebo vedoucí oddělení evropské integrace Úřadu vlády ČR (1997). V červnu 1998 byl zvolen do sněmovny (neúspěšně kandidoval již v roce 1996), kde byl například místopředsedou zahraničního výboru nebo výboru pro evropskou integraci. Od května 2004 je poslancem Evropského parlamentu, mandát obhájil v červnu 2009. Členství v politických stranách: Od roku 1991 člen ODS; v letech 1991 až 1998 působil ve vedení oblastního sdružení v Praze 6; v listopadu 2001 byl zvolen místopředsedou strany a od prosince 2002 pak byl dva roky prvním místopředsedou. Opakovaně byl stínovým ministrem zahraničí. Ostatní: - Na ideové konferenci ODS v dubnu 2001 předložil Manifest českého eurorealismu, který formuloval postoj strany k evropské integraci a připouštěl i možnost, že ČR zůstane mimo EU. - V prosinci 2002 se ucházel o post předsedy ODS po Václavu Klausovi, skončil ale už v prvním kole. - Vedl kandidátku ODS pro volby do Evropského parlamentu v letech 2004 a 2009. - V lednu 2007 jej tehdejší premiér Mirek Topolánek (ODS) jmenoval svým zmocněncem pro jednání o ústavním textu EU. - Staví se rezervovaně k Lisabonské smlouvě, kterou nepodpořil při hlasování v EP. - Hovoří anglicky a rusky, pasivně ovládá němčinu a polštinu. - Je ženatý, má dvě děti. |
Zahradil v úterý v telefonickém rozhovoru s ČTK připomněl, že v nyní většině ze sedmi frakcí šéfují zástupci starých členských zemí, zejména pak Německa a Francie. Funkce, kterou získal, je důležitá podle něj kvůli tomu, že šéfové frakcí tvoří spolu s předsedou celého parlamentu takzvanou konferenci předsedů. To je klíčový orgán, který rozhoduje o chodu parlamentu, o projednávaných tématech a podobně.
Český europoslanec také dodal, že platí to, že frakci povede jen dočasně. Někdy kolem konce roku by se měly uskutečnit nové volby. Původně se počítalo s tím, že by měl polského zástupce vystřídat někdo z britských konzervativců. "Na tom se nic nezměnilo," řekl Zahradil. Rovněž upozornil, že se v úterý jeho frakce také rozrostla o jednu novou členku z Dánska a má nyní 55 europoslanců.
Evropská konzervativní a reformní skupina (ECR) je nyní s 55 europoslanci pátou největší frakcí Evropského parlamentu.
Jejími členy jsou poslanci z osmi zemí EU, od liberálů až po nacionalisty, které spojuje euroskeptický přístup k EU. Nejsilnější složkou jsou britští konzervativci (25 členů) před 15 polskými zástupci (11 je ze strany Právo a spravedlnost, PiS) a českou ODS (devět poslanců). Po jednom zástupci mají strany z Belgie, Maďarska, Nizozemska, Lotyšska a Litvy.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist