Europoslanec Jan Zahradil byl dnes zvolen do čela Evropské konzervativní a reformní skupiny (ECR). Stal se tak prvním Čechem v takové funkci v Evropském parlamentu. V čele páté nejsilnější frakce evropského zákonodárného sboru, v níž jsou mimo jiné britští konzervativci, by měl ale být jen dočasně. Koncem roku se totiž v souladu se staršími plány frakce uskuteční další volby.

V čele seskupení, z něhož zaznívají mnohdy hodně kritická slova na adresu zastánců větší unijní integrace a přívrženců federativního uspořádání EU, stál doposud Polák Roman Kamiński ze strany Právo a spravedlnost (PiS). Ten nicméně z PiS bývalého premiéra Jaroslawa Kaczyńského s několika kolegy vystoupil kvůli tomu, že je prý krajně pravicová. Později oznámil, že odejde z čela frakce.

"Bude rozhodně mým úkolem, aby byl v Bruselu slyšet náš hlas volající po větší racionalitě a efektivitě evropských institucí," uvedl v prohlášení Zahradil.

Soupeři Zahradila, o jehož kandidatuře jednal i premiér Petr Nečas s britským premiérem Davidem Cameronem, byli Ryszard Legutko z PiS či britský konzervativec Timothy Kirkhope.

Kdo je Jan Zahradil?

Datum a místo narození: 20. března 1963 v Praze.

Vzdělání: Vystudoval obor technologie vody a životního prostředí na VŠCHT (1987).

Současná funkce: Poslanec Evropského parlamentu, místopředseda poslanecké frakce ECR (Evropská konzervativní a reformní skupina), člen výboru pro mezinárodní obchod.

Předchozí působení: Před vstupem do politiky pracoval v letech 1987 až 1992 v Ústavu technologie vody a prostředí. V letech 1990 až 1992 byl poslancem Federálního shromáždění, po rozpadu Československa působil mimo jiné jako vedoucí zahraničního oddělení ODS (1993-1996), poradce premiéra Václava Klause pro zahraniční politiku (1995-1997) nebo vedoucí oddělení evropské integrace Úřadu vlády ČR (1997). V červnu 1998 byl zvolen do sněmovny (neúspěšně kandidoval již v roce 1996), kde byl například místopředsedou zahraničního výboru nebo výboru pro evropskou integraci. Od května 2004 je poslancem Evropského parlamentu, mandát obhájil v červnu 2009.

Členství v politických stranách: Od roku 1991 člen ODS; v letech 1991 až 1998 působil ve vedení oblastního sdružení v Praze 6; v listopadu 2001 byl zvolen místopředsedou strany a od prosince 2002 pak byl dva roky prvním místopředsedou. Opakovaně byl stínovým ministrem zahraničí.

Ostatní:

- Na ideové konferenci ODS v dubnu 2001 předložil Manifest českého eurorealismu, který formuloval postoj strany k evropské integraci a připouštěl i možnost, že ČR zůstane mimo EU.

- V prosinci 2002 se ucházel o post předsedy ODS po Václavu Klausovi, skončil ale už v prvním kole.

- Vedl kandidátku ODS pro volby do Evropského parlamentu v letech 2004 a 2009.

- V lednu 2007 jej tehdejší premiér Mirek Topolánek (ODS) jmenoval svým zmocněncem pro jednání o ústavním textu EU.

- Staví se rezervovaně k Lisabonské smlouvě, kterou nepodpořil při hlasování v EP.

- Hovoří anglicky a rusky, pasivně ovládá němčinu a polštinu.

- Je ženatý, má dvě děti.

Zahradil v úterý v telefonickém rozhovoru s ČTK připomněl, že v nyní většině ze sedmi frakcí šéfují zástupci starých členských zemí, zejména pak Německa a Francie. Funkce, kterou získal, je důležitá podle něj kvůli tomu, že šéfové frakcí tvoří spolu s předsedou celého parlamentu takzvanou konferenci předsedů. To je klíčový orgán, který rozhoduje o chodu parlamentu, o projednávaných tématech a podobně.

Český europoslanec také dodal, že platí to, že frakci povede jen dočasně. Někdy kolem konce roku by se měly uskutečnit nové volby. Původně se počítalo s tím, že by měl polského zástupce vystřídat někdo z britských konzervativců. "Na tom se nic nezměnilo," řekl Zahradil. Rovněž upozornil, že se v úterý jeho frakce také rozrostla o jednu novou členku z Dánska a má nyní 55 europoslanců.

Evropská konzervativní a reformní skupina (ECR) je nyní s 55 europoslanci pátou největší frakcí Evropského parlamentu.

Jejími členy jsou poslanci z osmi zemí EU, od liberálů až po nacionalisty, které spojuje euroskeptický přístup k EU. Nejsilnější složkou jsou britští konzervativci (25 členů) před 15 polskými zástupci (11 je ze strany Právo a spravedlnost, PiS) a českou ODS (devět poslanců). Po jednom zástupci mají strany z Belgie, Maďarska, Nizozemska, Lotyšska a Litvy.