Ještě v pondělí odpoledne se lékaři domnívali, že zánět horních cest dýchacích vyléčí Václav Havel doma. Měl ležet a následující dva týdny zásadně omezit svůj program. "Jeho zdraví je choulostivé, ale premiéru filmu Odcházení, která se koná 24. března, by měl stihnout," uvedla tehdy Havlova osobní asistentka Ivana Reichlová.

V úterý se situace změnila a bývalý prezident musel být s akutním zánětem horních cest dýchacích převezen na interní kliniku pražské Ústřední vojenské nemocnice. To je zařízení, kde se o zdravotní stav Václava Havla starají už od doby, kdy se stal prezidentem.

"Pan Havel k nám byl přijat s akutní respirační infekcí, jeho stav je stabilizovaný. Má maximální péči, pečuje o něj konzilium lékařů a manželka Dagmar," řekla mluvčí nemocnice Jitka Zinke.

Poslední operaci exprezidenta - odstranění drobného ložiska v krku - vedl v lednu 2009 profesor Jan Betka z Fakultní nemocnice Motol. Jak řekl HN, kolegové z vojenské nemocnice jej kvůli Václavu Havlovi nyní nekontaktovali, ani nemá informace, že by bylo svoláno lékařské konzilium, jako tomu bylo naposledy.

Filmový debut Odcházení

Čtyřiasedmdesátiletého Havla trápí zdravotní problémy poměrně často. Na jeho zdraví se podepsalo vězení v 80. letech i dlouholeté kouření. Každé respirační onemocnění je pro něj navíc vyšším rizikem. Havlovi totiž před lety lékaři kvůli nádoru odstranili polovinu plíce.

Bývalý prezident by si premiéru filmového Odcházení nechtěl nechat ujít. Jako filmový režisér zde totiž debutuje. "Je to pro mne velmi zajímavá a pozoruhodná zkušenost," hodnotil Havel svou práci na komorním dramatu o ztrátě moci.

Výběr vážných zdravotních problémů bývalého prezidenta Václava Havla od roku 1990:

14. března 1990 - Havel se podrobil operaci břišní kýly, po třech týdnech byl propuštěn do domácího ošetřování.

Listopad 1996 - Havel byl se zánětem plic hospitalizován na chirurgické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Operační tým profesora Pavla Pafka mu 2. prosince odebral polovinu pravé plíce, aby odstranil zhoubný nádor.

14. dubna 1998 - Havel, který pobýval od 9. dubna v rakouských Alpách na ozdravném pobytu, se v innsbrucké Univerzitní nemocnici podrobil akutní operaci proděravělého tlustého střeva. Do Prahy se vrátil 6. května a léčil se v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN).

26. července 1998 - Havel v Praze podstoupil druhou fázi operace tlustého střeva - zacelení vývodu. Nastaly pooperační komplikace s provzdušněním pravé plíce. Havla pak 4. srpna postihla porucha srdečního rytmu a půl hodiny byl v ohrožení života. Lékaři provedli elektrickou kardioverzi (úprava rytmu srdce elektrickým výbojem).

5. června 2000 - Havlovi odstranili lékaři břišní kýlu, pozůstatek operací tlustého střeva.

12. února 2001 - Havla hospitalizovali v ÚVN se zánětem průdušek poté, co musel přerušit návštěvu Kuvajtu.

24. září 2001 - Havel kvůli srdeční arytmii krátce před odletem zrušil návštěvu Itálie. Lékaři provedli elektrickou kardioverzi.

17. července 2002 - Kvůli zánětu průdušek Havel předčasně ukončil návštěvu Francie a byl hospitalizován.

22. listopadu 2004 - Havel, který byl na návštěvě na Tchaj-wanu, uklouzl a zlomil si krček stehenní kosti. Cestu po jihovýchodní Asii předčasně ukončil a byl hospitalizován v ÚVN.

19. ledna 2008 - Havel byl převezen do nemocnice kvůli srdeční arytmii, začátkem února byl propuštěn domů a pokračoval v domácí rekonvalescenci.

12. ledna 2009 - Havel absolvoval na ORL klinice v Motole drobnou operaci, při níž mu byl odstraněn zánět z krku. Jeho pooperační stav však poté vážně zkomplikovalo zahlenění části pravého plicního laloku a jeho život byl podle lékařů ohrožen. Po 18 dnech byl Havel propuštěn do domácího léčení.

Květen 2010 - Během pobytu v USA měl Havel vážné potíže se srdeční arytmií a musel být v New Yorku pět dní v intenzivní péči lékařů.

8. března 2011 - Havel dostal akutní zánět dýchacích cest a byl hospitalizován. Leží v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

Při natáčení v loňském červenci a srpnu naštěstí Havla zdraví nezradilo. "Celé natáčení proběhlo bez větších problémů. Obávali jsme se o zdraví pana prezidenta, ale zvládl to fantasticky, a podrželo nás i počasí," komentoval producent Jaroslav Bouček natáčení v památkově chráněném objektu vily Čerych v České Skalici a na zámku v Ploskovicích.

Odcházení je příběhem zlomového bodu v lidském životě. Hlavní hrdina Vilém Rieger po dlouhá léta zastával funkci kancléře, jenže o ni přišel a neumí se s tím vnitřně vyrovnat. V podstatě se mu zhroutil svět. Čeká ho stěhování z vládní vily a musí se účastnit nedůstojné procedury oddělování erárních věcí od soukromých.