Málo jeslí a školek
V roce 1990 fungovalo v Česku 1043 jeslí, loni to bylo už jen 49 takových zařízení. Obce je v 90. letech začaly kvůli vysokým finančním nákladům hromadně rušit. Stát totiž na stavbu a provoz jeslí nijak nepřispívá. Mateřských škol je také málo, navíc ale až na výjimky nepřijímají děti mladší tří let.
Nedostupné poloviční úvazky
Podle loňského průzkumu České společnosti pro rozvoj lidských zdrojů nabízí 74 procent firem svým zaměstnancům možnost práce na poloviční úvazek. Uvedené číslo však příliš neodpovídá realitě. V těchto podnicích pracují na částečný úvazek reálně pouze jednotky zaměstnanců, rozhodně nejde o standard.
Dluhy na důchodovém účtu mohou klesat o miliardy ročně, jestliže dáme ženám s dětmi možnost pracovat, shodli se odborníci z Národní ekonomické rady vlády (NERV).
Ti spočítali, že pokud by si desetina v současnosti nezaměstnaných žen našla místo, dluhy důchodového systému by se snižovaly o deset miliard korun ročně.
Zdánlivou jednoduchost tohoto řešení však narušuje jedna podstatná otázka: Kam s dětmi?
Česká rodinná politika podle NERVu neumožňuje matkám skloubit kariéru s péčí o dítě. Porod ženy na dlouhá léta vyloučí z pracovního trhu a po návratu jim nabízí spíše jen hůře placená místa, kde nemohou nijak kariérně růst a rozvíjet svůj potenciál.
"Zcela zbytečně tak přicházíme o spoustu talentů, které v ženách máme," říká ekonom a člen NERVu Michal Mejstřík.
Podle statistik navíc platí, že čím více potomků Češky mají, tím snáze upadají do dlouhodobé nezaměstnanosti. V ostatních evropských zemích přitom bývá pozice bezdětných žen a matek s dětmi na trhu práce srovnatelná.
Podle Mejstříka musí firmy ženám umožnit práci na poloviční úvazek. "Když to funguje jinde na světě, není důvod, aby to nešlo i u nás," říká Mejstřík. "Spolu s tím ale musí fungovat také kvalitní systém předškolního vzdělávání. To je skutečná pomoc ženám," říká.
Pro matky je málo možností
Tady má Česko skutečný deficit. Zatímco v roce 1990 fungovalo v Česku 1043 jeslí, loni to bylo už jen 49. Mateřských škol je také málo, až na výjimky ale nepřijímají děti mladší tří let.
Zhruba deset tuzemských firem si už založilo vlastní mateřinku a další by o to stály. Tvrdí však, že se jim to nevyplatí, protože stát neumožňuje odečítat si náklady na podnikovou školku z daní.
"Český stát ženy uvrtá na dva nebo na tři roky na rodičovskou dovolenou, ale nenabízí jim žádné řešení v podobě jeslí nebo školek," říká Alena Králíková z České společnosti pro rozvoj lidských zdrojů. Tato společnost provedla mezi firmami výzkum, ve kterém zjišťovala jejich ochotu nabízet ženám s dětmi zaměstnání na poloviční úvazek. Asi tři čtvrtiny podniků odpověděly, že tuto možnost pro své pracovníky otevřely.
Podle Králíkové to však neodpovídá realitě. "Když se podíváte do střev těch firem, zjistíte, že práci na částečný úvazek tam mají reálně jen jednotky zaměstnanců. Rozhodně nejde o standard," říká Králíková.
Dobeš: Chci firemní školky
Zatím to příliš nevypadá ani na to, že by v Česku začaly hromadně vznikat podnikové školky.
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) totiž jejich daňové zvýhodnění odmítá. "Rozhodně nejsem příznivcem výjimek ani daňových úlev. Naopak je chci odstranit," říká Kalousek.
Ministr školství Josef Dobeš (VV) ovšem tvrdí, že má plán, jak rozvoj firemních mateřinek přesto umožnit. "V březnu předkládám vládě materiál ohledně péče o děti do tří let. S firemními školkami počítám. Pokud by neprošlo jejich daňové zvýhodnění, prosadím, aby je částečně financoval stát," uvedl Dobeš.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist