ČSSD
Chce na základě svého programu prosazovat zřizování školek a jeslí s učitelkami.Pomoci rozvoji chce strana účelově vázanými dotacemi od státu pro kraje a obce.
ODS
Má připraven Nečasův "prorodinný balíček". Dotace na zřízení školek by dostávaly i soukromé firmy, malé školky by mohly zakládat i samotné matky.
TOP 09
Sází podobně jako ODS na firmy a soukromé školky. Navíc chce, aby si náklady mohli rodiče odečíst z daní. Strana chce také daňově zvýhodnit hlídání dětí.
KDU-ČSL
Navrhuje ve svém programu dokonce zřídit ministerstvo pro rodinu. Co se týče školek, chce strana podporovat služby, jako jsou mateřská a komunitní centra, tedy spíše sázet na neziskový sektor a jeho podporu.
Firemní školka pro čtyřicet dětí, kterou nyní pro potomky svých zaměstnanců staví společnost JUTA ve Dvoře Králové, bude hotová až v září. Už nyní je ale kapacita mateřinky naplněna. "Zaměstnanci si začali spontánně podávat přihlášky na personální oddělení. Několik dětí jsme už museli i odmítnout," říká ekonomická ředitelka JUTY Marie Čermáková.
Založení firemní školky JUTU vyjde na patnáct milionů korun. Děti se tu budou učit cizí jazyky, hru na flétnu nebo jógu. Otevřeno bude od půl sedmé do půl páté a rodiče, tedy zaměstnanci JUTY, uhradí jen drobné příspěvky na provoz a stravu.
"Zájem rodičů je veliký, což jsme čekali. Tady ve Dvoře Králové mateřské školy skoro nejsou, matky mají problém tam své děti umístit," říká Čermáková.
Hledání nových lidí stojí víc
Kromě JUTY plánuje firemní školku v nejbližší době zřídit třeba i Nemocnice na Homolce nebo Univerzita Palackého v Olomouci. Miniškolku ve svých prostorách plánuje i Seznam.cz, provozovatel stejnojmenného internetového portálu.
Podle Kateřiny Francové ze sdružení Firemní školky nyní o možnosti vlastní mateřinky vážně uvažuje 30 až 40 různých firem a organizací. "Zájem zaměstnavatelů je velký. Firemní školka je výhodný způsob, jak si udržet zaměstnance," říká Francová.
To potvrzuje například firma Seznam.cz, která chce vlastní školku otevřít do dvou let. "Průměrný věk našich zaměstnanců je 28 let, mnoho z nich zakládá rodiny. Chceme si je udržet, hledání nových zaměstnanců by bylo příliš nákladné," říká mluvčí Seznam.cz Rita Gabrielová.
Vlastní školku plánuje založit i Univerzita Palackého, která plánuje, že by tam posílala na praxi studenty z pedagogické fakulty. Tato univerzitní školka vznikne za podpory fondů EU.
Nový tahák pro zaměstnance: firemní školky - čtěte ZDE
Nečasův "prorodinný" balíček se odkládá. Reformy přijdou až po volbách - čtěte ZDE
Do mateřské školky budou moci děti již od dvou let, rozhodla vláda - čtěte ZDE
Mnoho společností však podle Francové se založením školky zatím vyčkává. "Firmy čekají, jestli politici po volbách zavedou daňovou uznatelnost školek. To nyní neexistuje a pro podniky jsou to velké výdaje," říká Francová.
Možnost odečíst si zbudování firemní školky z daní obsahoval takzvaný Nečasův prorodinný balíček, jehož projednání však vláda odsunula až na dobu po volbách. ODS nicméně ve svém programu deklaruje, že daňové výhody pro firemní školky bude dál prosazovat.
Firmy, které mají o založení vlastní mateřinky zájem, nyní mohou žádat o podporu z fondů EU. "Je tam na to vyhrazeno 500 tisíc eur," uvedla Francová. Podle ní je v ČR nyní nejvýše 10 firemních mateřských školek.
Sehnat místo v mateřince je dlouhodobě problém. Chybí také jesle, které se po roce 1989 začaly hromadně rušit. Ještě v roce 1990 v Česku fungovalo 1043 jeslí, letos už jen 49. Vláda minulý týden schválila, aby mateřské školy mohly přijímat už děti od dvou let. Školky si však stěžují, že by na to potřebovaly najmout více učitelek, na což nejsou peníze.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist