Ekonomičtí ministři se v pátek shodli, že DPH by se měla u části výrobků ve snížené sazbě zvýšit na 20 procent co nejrychleji, a to možná už v posledním čtvrtletí letošního roku. Vše půjde na důchody, řekl po jednání premiér Petr Nečas (ODS).

Ministři se domluvili také na tom, že děti v produktivním věku by měly dostat možnost odvádět ze sociálního pojištění jedno procento na důchod svým rodičům. Prakticky by to dělalo zhruba 500 korun měsíčně, uvedl Nečas.

Návrh uvítaly Věci veřejné, které volaly po zavedení mezigenerační solidarity. "Bylo by to tak, že tři procenta z odvodů by si mohli lidé přeposlat do penzijního fondu a jeden procentní bod ve prospěch svých rodičů," vysvětlil Nečas.

Na hlavních rysech důchodové reformy se ekonomičtí ministři dohodli minulý týden. Podle nich si budou moci lidé mladší 35 let od roku 2013 dobrovolně převést tři procentní body ze svého sociálního pojištění na individuální účty u penzijních společností, ale jen pokud přidají i ze svého.

Výpadek příjmů na sociální pojištění mají pokrýt výnosy ze sjednocené sazby DPH. Ta by se měla sjednotit na 20 procentech.

Konečná podoba v březnu

Výjimkou jsou vyjmenované základní potraviny, kam patří mléko, brambory, chléb, ryby, zelenina, dětská mléčná výživa, potraviny pro diabetiky či pro bezlepkovou dietu. U nich by DPH bylo na deseti procentech.

Se seznamem výjimek přišly Věci veřejné, podle kritiků návrhu je výběr nesystémový. Ozvali se například pěstitelé ovoce. Předseda sněmovního klubu TOP 09 Petr Gazdík chce o výjimkách ještě v koalici jednat, myslí si, že by v navýšené sazbě mohly být všechny potraviny, naopak by viděl rád, aby v nižší sazbě daně zůstaly knihy a tištěná média.

Potravinářská komora (PK) odmítá plánované zvýšení sazby daně z přidané hodnoty u potravin z 10 na 20 procent. Způsobí prý pokles výroby potravin v České republice a propouštění zaměstnanců v potravinářství. Největší domácí nevládní organizace výrobců potravin to dnes uvedla v tiskové zprávě.

O možné změně výčtu ministři v pátek zřejmě nemluvili. Na tiskové konferenci hájili zvýšení základní sazby i vůči kritice, podle které navýšení DPH povede k vyšším cenám. Podle premiéra jsou marže obchodníků tak vysoké, že se do cen zvýšení promítnou nemusí. Stejně tak soudí ministr dopravy Vít Bárta (VV), jako příklad uvedl, že stavaři také protestovali proti snížení výdajů na stavby silnic, přesto se ukázalo, že to umějí levněji.

Na konečné podobě velké důchodové reformy se chce koalice domluvit začátkem března.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist