Odbory se v sobotu v Praze radí o svém dalším postupu proti chystaným vládním reformám. Řeší se například důchodová reforma, novela zákoníku práce, zdravotnická reforma a změny v daňové oblasti.

Na celostátním shromáždění v Kongresovém centru zaznělo, že důchodová reforma bude v průběhu 20 až 30 let stát biliony korun. ČTK o tom informovala mluvčí ČMKOS Jana Kašparová. 

Odbory tak reagovaly na čtvrteční výsledek jednání ekonomických ministrů. Na něm se dohodlo, že by si lidé mohli od roku 2013 dobrovolně převádět tři procentní body z 28 procent superhrubé mzdy, které jdou na sociální pojištění, ze státního průběžného pilíře na individuální důchodové účty u soukromých penzijních společností.

Podmínkou je, že částku ve výši dvou procentních bodů přidají ze svého. Výpadek v průběžném systému by měla krýt jednotná sazba DPH ve výši 20 procent. Z ní by byly vyňaty pouze vyjmenované základní potraviny, jako chléb či brambory. Ty by měly sazbu 10 procent.

"Chceme reformy, ale pro lidi, ne proti lidem"

Zvýšení DPH na náklady nemusí přitom stačit, řekl ve svém vystoupení vedoucí makroekonomického oddělení ČMKOS Martin Fassmann. Průběžný systém tak bude destruován. Nikdo nemá v tuto chvíli představu, v jaké výši přitom vyplácené důchody budou. Odbory jsou podle něj pro reformy, ale ty by měly být pro lidi, nikoliv proti lidem.

O tom, že odbory nesouhlasí s návrhem důchodové reformy, informoval ČTK i předseda OS Kovo Josef Středula. "Může dojít k takové změně v důchodovém systému, že to povede až k rovným důchodům," řekl Středula. Účastníci shromáždění jsou podle něj na vládu kvůli jejím reformám naštváni.

Kromě odborníků a vedení ČMKOS na shromáždění vystoupili i hosté, jako například sociolog Jan Keller.

Na shromáždění promluvila také předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Shrnula situaci ve zdravotnictví. Ocenila, že se podařilo dojednat dohodu mezi vládou a lékaři. Hrozil podle ní kolaps zdravotnictví. V tuto chvíli shromáždění pokračuje, po něm by měl proběhnout krátký sněm ČMKOS, který schválí výzvu vládě.

"Otevřete oči"

Odbory se v postupu proti reformám, jak je navrhuje vláda, nebrání ani nejradikálnějším akcím. Nejdřív chce ale Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) lidi přesvědčit o svých argumentech kampaní nazvanou "Otevřete oči". Působit na veřejnost chtějí odboráři prostřednictvím tisku, ale také například přes sociální síť Facebook. Reformy navržené vládou dopadnou především na obyčejné lidi.

"V tuto chvíli první krok je zvýšit komunikaci s veřejností a říct, co se tady chystá," řekl ČTK o následujícím postupu odborů předseda Odborového svazu Kovo Josef Středula. ČMKOS přitom bude vycházet z materiálů připravených jejími odborníky. ČMKOS se ovšem nebrání ani jiným krokům, než je kampaň. "Hovořilo se tady o generální stávce nevídaně častěji než kdykoliv jindy předtím," řekl Středula o průběhu diskuse na odborářském shromáždění. To znamená, že se společnost podle něj radikalizuje.