Postaví internu. Za své
Středočeský kraj vybral minulý týden firmu, která v nemocnici v Mladé Boleslavi postaví nový pavilon s internou a jednotkou intenzivní péče, opraví oční oddělení a vybuduje parkovací dům. Vítěz stavbu za 390 milionů zajistí ze svého, kraj mu bude náklady postupně splácet.
Izrael - Kypr - Boleslav
Zakázku získala firma Neocity Ron s. r. o. Patří Izraelcům, kteří mají podnikání registrované na Kypru. Společnost podle všeho nemá žádné stavební dělníky, na oficiální adrese ji nenajdete, telefony má odpojené. Její sesterské firmy se neúspěšné pokoušely o dva velké developerské projekty v Praze.
Už za pár týdnů má začít v nemocnici v Mladé Boleslavi dlouho očekávaná stavba. Nový pavilon interny s ambulancemi, lůžky, jednotkou intenzivní péče a podzemním parkovacím domem pro 130 aut.
Jméno firmy, která tohle vše za 450 milionů zařídí: Neocity Ron, společnost s ručením omezením, která má vlastníky na Kypru.
A právě kolem téhle firmy a způsobu, jakým jí Středočeský kraj zakázku zadal, se roztáčí kolotoč vážných pochybností.
Předně: Neocity Ron vůbec není stavební firmou, zabývá se pronájmem domů a bytů, na její oficiální adrese je navíc jen prázdná kancelář bez telefonu. A zodpovědní úředníci tyhle pochybnosti ještě posilují. Vytrvale se snaží utajit, proč firma zakázku vyhrála, kdo konkrétně o vítězi rozhodl i jaké byly ostatní nabídky.
Byli nejlevnější, všechny porazili
Zakázku oficiálně vypsala mladoboleslavská nemocnice. Ostatně proto dává vedení Středočeského kraje od tendru ruce pryč a všechny otázky HN okamžitě směřuje na mluvčího středočeských krajských nemocnic.
Jenže mluvčí Patrik Tomšů posílá jen stručné vyjádření, že se výběrové řízení odehrálo přesně podle zákona. "Šlo o ekonomicky nejvýhodnější nabídku," tvrdí.
Podle zadání tendru rozhodovala cena - kdo nabídl nejméně, ten měl vyhrát. Neocity Ron se přihlásilo s nabídkou 451 milionů s DPH, a porazilo tak všech 13 konkurentů. Které další firmy o zakázku usilovaly a s jakou cenou, ovšem mluvčí nechce říct.
Důležité ale také je, že Neocity Ron si bude muset na samotnou stavbu najmout nějakou další firmu. Sama totiž podle všeho nevykazuje žádnou činnost (neodevzdává navíc povinné údaje do obchodního rejstříku) a zaměstnance, kteří by si mohli troufnout na téměř půlmiliardovou investici. "Ta zakázka vypadá podezřele. Navíc v situaci, kdy není jasné, kolik nabízely ostatní firmy," souhlasí Petr Jansa, právník protikorupční organizace Transparency International.
Pátrání po pozadí firmy nic nevyjasňuje - naopak spíš celý příběh jen víc a víc zamotává.
Jak pročistit veřejné zakázky? Ministr čeká na zlepšovací návrhy z webu - čtěte ZDE
Kamil Jankovský: Lepší státní zakázky budou něco stát. Zhruba desítky milionů - čtěte ZDE
Neocity Ron, "eseróčko" se dvousettísícovým kapitálem, založili v roce 2007 Izraelci, a to přes jinou svou kyperskou společnost. Kromě ní si v Česku už dřív registrovali několik sesterských firem a pod hlavičkou Neocity Group se - vesměs neúspěšně - pustili do několika velkorysých developerských plánů. Například na nové sídliště v pražských Modřanech a bytové domy ve Stodůlkách. Stavět se ale dodnes nezačalo a firma dokonce musela lidem vracet zaplacené zálohy. Jediným projektem, který vyšel, tak jsou byty ve Zličíně.
Naposledy o sobě dala skupina Neocity vědět v létě: když radní Prahy 7 loni hledali novou úřadovnu, nabídla jim firma jeden pražský hotel za 900 milionů. Jenže jak tehdy HN zjistily, hotel jí vůbec nepatřil. Jednala sice o jeho koupi, ale vše bylo teprve v úplných začátcích.
Přestože má Neocity Ron v Mladé Boleslavi spustit stavbu, jakmile se oteplí, dopátrat se jí není snadné. Recepční v domě, kde má společnost kancelář, jméno nic neříká a musí hledat v počítači. "Tak jsem je našla, ano, mají tu sídlo. Ale nebývají tady," říká.
Sesterská Neocity Group je na tom podobně. Telefon na adrese prodejní kanceláře je odpojený, v sídle firmy se zase po pár zazvoněních zapíná záznamník.
Komisaři tajní, smlouva tajná
Zvláštní nadto je, jak se kraj i nemocnice brání o zakázce otevřeně mluvit. Nechtějí například slyšet o tom, že by mohli zveřejnit, kdo nabídky firem posuzoval. "Mohlo dojít k porušení zákona o ochraně osobních údajů," odpovídá mluvčí Tomšů. Samozřejmě je to nesmysl: úřady i státní či obecní firmy, které chtějí být průhledné, dnes běžně složení komisí zveřejňují.
A další věc: firma musí podle podmínek tendru pavilon postavit za své a kraj jí bude náklady postupně splácet. Kolik a za jakých podmínek, je ale opět tajné. Smlouvu s Neocity Ron totiž může znát jen pár zasvěcených. A to opět v době, kdy se chystá povinné zveřejňování všech smluv, v nichž jde o státní peníze.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist