Kdyby vláda neprosadila balíček úspor v sociální oblasti do konce minulého roku, vznikly by škody v řádu desítek miliard korun. Premiér Petr Nečas (ODS) to v úterý řekl při výslechu před Ústavním soudem (ÚS). Hovořil až o částce 45 miliard Kč za celý letošní rok. Hrozbou ztrát a prohloubení rozpočtového schodku Nečas omlouval to, že vláda balíček prosadila v parlamentu nezvykle rychle - ve stavu legislativní nouze. Právě kvůli procesu schvalování navrhla ČSSD zrušení celého balíčku úspor (nejdůležitější změny si přečtete ZDE). Soud jednání odročil na 22. února.

Na příštím jednání vyslechne předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou (ODS). Její svědectví navrhl zástupce sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Soud mu po uzavřené poradě vyhověl. Vyslechnout Němcovou v úterý nebylo možné. Po dopolední části jednání odjela do Prahy.

Dění u Ústavního soudu jsme sledovali on-line - ZDE

Před emotivním výslechem premiéra, který trval asi 45 minut, předseda soudu Pavel Rychetský poučil Nečase o tom, že má ponechat stranou politické názory a vyjadřovat se jen ke skutkovým okolnostem. "Právní a politické okolnosti si soud posoudí sám," uvedl Rychetský.

Rychetský mimo jiné Nečase žádal, aby mu vysvětlil, jaká mimořádná situace odůvodňovala vyhlášení stavu legislativní nouze. Podle Rychetského přitom hrozba neschválení státního rozpočtu není dostatečným důvodem. "Přijímání státního rozpočtu není žádná mimořádná situace, to se dělá každý rok po desetiletí, po staletí," řekl Rychetský.

Nečas hovořil o obavě z obstrukcí opozice, kvůli kterým by se nepodařilo přijmout potřebné zákony včas. Kdyby prý opozice nevetovala zkrácení druhého čtení na 15 dní, legislativní proces by proběhl normálně. Vláda se podle Nečase bála toho, že pokud škrty neprojdou, sníží se rating České republiky, což přinese další ztráty. "O pověst, důvěryhodnost se přijde strašně rychle. Stačí několik týdnů," řekl Nečas.

Soudkyně zpravodajka Eliška Wagnerová se premiéra ptala, proč vláda jednotlivé změny neprosazovala samostatně a shrnula je do obsáhlé novely, jež mění celou řadu norem. "Jsou to primitivní změny - škrty," řekla Wagnerová. Podle Nečase je ale nutné důkladně propočítávat dopady změn a rozhodně nejde o jednoduchý proces. "Zpracování těchto legislativních změn není otázka soboty nebo neděle," oponoval premiér.

Po bloku soudcovských dotazů musel Nečas odpovídat zástupci ČSSD - místopředsedovi strany Bohuslavu Sobotkovi. Ten se například ptal, zda se vláda alespoň pokusila o návrhu s opozicí jednat a znala názor levicové menšiny ve sněmovně. "Považoval jsem takřka za stoprocentní jistotu, že ty názory budou takové, jaké budou," reagoval premiér. Sociální demokraté by se podle něj uchylovali k obstrukcím.

ČSSD zpochybňuje především proces přijetí zákona parlamentem. Stížnost hovoří o extrémní svévoli vládní většiny. Vláda podle opozice omezila práva opozice tím, že zneužila stav legislativní nouze, narychlo svolala mimořádnou schůzi sněmovny a znemožnila obecnou rozpravu. Sociální demokracii se nelíbí ani to, že vláda nechala návrh projednat Senátem ve starém složení. Horní komoru parlamentu po podzimních volbách ovládla levice. Napadený zákon však po volbách schválili ještě původní senátoři, většinou sympatizující s nynější vládní koalicí.

Balíček škrtů v sociální oblasti podle vlády přinesl miliardové úspory a pomůže při snižování schodku státního rozpočtu. Zákon provádí řadu změn v oblasti nemocenského pojištění, státní sociální podpory a státní politiky zaměstnanosti. Jde například o nemocenskou, rodičovský příspěvek, sociální příspěvek, porodné a příspěvek na péči.

Projednávání návrhu na zrušení škrtů v sociální oblasti jsme sledovali on-line:

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
10:02
10:02 Jednání začalo

Jednání začalo, mluví předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Soudkyni zpravodajce Elišce Wagnerové připomněl, že se jednání zúčastní premiér Petr Nečas, který bude "v časové tísni".

Námitku podjatosti vůči soudcům nikdo neuplatnil.

10:10
10:10

Soudkyně zpravodajka Eliška Wagnerová předčítá stížnost ČSSD.

Podle navrhovatelů je třeba jako minimální požadavek chápat reálnou - i časově - možnost opozice připravit k návrhům vladních zákonů své návrhy. Jen tak může opozice dostát své funkci v demokratickém systému, citovala mimo jiné z návrhu ČSSD.

Vláda měla k dispozici alternativní postup, především mohla cíle dosáhnou včasným předložením zákona, říká k údajnému zneužií stavu legistainí nouze stížnost sociálních demokratů.

10:17
10:19 Krácena "práva občanů"

"Kromě krácení práv poslance jsou krácena i práva občanů vyslechnout argumenty pro a proti schválení zákona," tvrdí ve stížnosti na jednání v legistativní nouzi ČSSD.

10:22
10:22 Sobotka, Němcová, Gajdůšková

Jednání jsou přítomni mimo jiné úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka i předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Senát zastupuje sociální demokratka Alena Gajdůšková.

10:34
10:34

ČSSD připomíná, že úsporná opatření projednal Senát po volbách ještě ve starém složení.

"Ze sekvence kroků vlády a vladní většiny ve sněmovně a Senátu se navrhovatelům jeví jako hlavní cíl znemožnit řádné projednání, kterého by se už mohli zúčastni nově zvolení senátoři," citovala ze stížnosti Wagnerová.

ČSSD přitom po senátních volbách získala v Senátu většinu.

10:37
10:38 Premiéra tlačí čas

Redaktor Jakub Kalenský:
Jen čtení žaloby už trvá přes půl hodiny. Premiér se přitom hodlá účastnit Bezpečnostní rady státu. Podle našich informací má odjet zhruba v 11:00 až 11:30.

10:57
10:58

"Parlament naprosto selhal ve své ústavní úloze legitizimační instance," shrnuje ve stížnosti ČSSD.

11:04
11:01

Soudkyně zpravodajka dokončila zhruba po hodině čtení argumentů sociálních demokratů.

Připomenula pak i argumenty vlády. "V případě nepřijetí uvedených vládních zákonů by České republice hrozily značné hospodářské škody," citovala premiéra Petra Nečase.

"K využití institutu stavu legistlativní nouze byla vláda prakticky donucena postojem opozice," tvrdí také v citovaném vyjádření premiér, podle kterého jiné možnosti včasného schválení zákona opozice neumožnila.

11:15
11:15

Soudkyně zpravodajka Eliška Wagnerová mluví už více než hodinu, připomíná další vyjádření zástupců vlády i opozice.

"Mrzela mě hysterie, kterou stav legislativní nouze vyvolal," citovala Wagnerová místopředsedkyni sněmovny Kateřinu Klasnovou.

11:21
11:21 Doplnění argumentů

Po Wagnerové převzal slovo předseda soudu Pavel Rychetský. Zeptal se, jestli chce někdo doplnit další vyjádření a důkazy.

Alena Gajdůšková chce stanovisko Senátu doplnit. Soud jí udělil slovo.

11:23
11:27

Jakub Kalenský:
Alena Gajdůšková v Brně zastupovala Senát ještě v jeho starém složení, a měla tedy obhajovat jeho kroky. Coby sociální demokratce se jí do toho ale zjevně moc nechtělo. Řekla jen tolik, že kroky Senátu předurčilo vyhlášení legislativní nouze předsedkyní sněmovny Miroslavou Němcovou.

"V přechodném období, kdy se obměnuje třetina Senátu, zkrácení lhůt znamenlo, že bylo v poslanecké sněmovně rozhodnuto, v jakém složení bude Senát o zákonu rozhodovat," uvedla Gajdůšková.

 

11:30
11:30 Vypovídá Nečas

Soud povolal svědka Petra Nečase. Rychetský poučil premiéra o tom, že má ponechat stranou politické názory a vyjadřovat se jen ke skutkovým okolnostem. "Právní a politické okolnosti si soud posoudí sám," uvedl Rychetský.

11:34
11:34 Co se stalo za jednu noc?

Co se za jednu noc stalo, že bylo nutné zákon stáhnout a předložit ho v legislativní nouzi? zeptal se Nečase předseda soudu Rychetský.

Pokud by opozice nepřistoupila na projednání ve zkráceném procesu, bylo zjevné, že by potřebné zákony nemohly projít včas, což by v rozpočtu způsobilo výpadek v řádu miliard, odpověděl Nečas.

11:39
11:38 Nečas je nervózní

Jakub Kalenský
Petr Nečas působí dost nervózně. Před ústavními soudci se mu nezvykle třese hlas a několikrát se drobně přeřekl.

11:45
11:45 "Grilování" premiéra

Jakub Kalenský
Soudci nevypadají, že by byli Petru Nečasovi nakloněni. Předseda ÚS Rychetský "griloval" premiéra na tom, že nepřijetí zákonů by nezvýšilo výdaje státního rozpočtu. Místopředsedkyně soudu Wagnerová zase po premiérovi žádala definovat částku, která by znamenala "značné hospodářské škody".

"Mohli bychom odhadnout zvýšení deficitu o zhruba 45 miliard korun v případě nepřijetí zákona," reagoval Nečas. Podle něj by vzrostly i náklady na obsluhu státního dluhu.

11:51
11:51 Soudkyně zpochybňuje Nečasovy argumenty

Wagnerová zpochybňuje premiérovo tvrzení, že by zvýšení deficitu nutně vedlo ke zhoršení ratingu Česka, a tedy i k prodražení obsluhy našeho dluhu. "V roce 2009 se schodek zvýšil o 160 miliard a s ratingem to nic neudělalo," řekla místopředsedkyně soudu.

12:01
12:01 Čekání ne premiéra

Jakub Kalenský
Tiskový odbor vlády rozeslal SMS zprávy, že jednání Bezpečnostní rady státu se odsouvá na 14. hodinu.

12:02
12:04 Sobotka se ptá Nečase

Navrhovatel dostal možnost ptát se svědka.

Zvažovala vládní koalice svolání mimořádné schůze sněmovny? Proč se rozhodla takovou schůzi nesvolat? ptá se Bohuslav Sobotka premiéra Nečase.

Sobotka naráží na to, jestli vláda nechtěla s nepopulárními opatřeními počkat až na ukončení komunálních a senátních voleb. Nečas to ale odmítl s tím, že kroky byly veřejnosti představovány již několik měsíců před přijetím zákonů.

12:07
12:07

Byly premiérovi známy postoje opozice? Učinila vláda pokus s opozicí o tomto zákonu jednat? ptá se dál Sobotka.

Názory opozice mi byly známy, odpověděl Nečas s tím, že znal její odmítavé stanovisko.

12:12
12:11

Další Sobotkův dotaz: Měla vláda na stole nějaký konkrétní podklad, podle kterého hrozilo zhoršení ratingu Česka? Nebo to byly jen úvahy a spekulace?

Tyto věci byly diskutovány, písemný dokument ale neexistuje, situace se rychle vyvíjela, řekl Nečas. Podle něj ale vláda vycházela i z dokumentů ratingových agentur.

12:17
12:17 Přestávka do 13:30

Soud poděkoval premiéru Nečasovi, ten může opustit jednání.

Dokazování nekončí, soud se poradí, ve 13:30 bude řízení pokračovat, řekl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

12:26
12:26 Premiér poprvé využije policejního doprovodu

Jakub Kalenský
Petr Nečas nečeká na odpolední jednání Ústavního soudu a spěchá na poradu členů Bezpečnostní rady státu. "K rychlému přesunu do Prahy využije poprvé během svého premiérského mandátu policejního doprovodu," sdělil mluvčí vlády Jan Osúch.

13:24
13:01

Premiér Petr Nečas s policejním doprovodem v Maďarsku. Dnes poprvé využívá doprovodu policie i v Česku.

13:32
13:32 Jednání se odročuje

Ústavní soud se poradil, veřejné jednání se odročuje na 22. února v 10 hodin, řekl předseda soudu Pavel Rychetský.