Sociální demokraté podali podle očekávání k Ústavnímu soudu stížnost na tři úsporné vládní zákony, které na začátku listopadu schválil parlament. Jde o nedávno přijaté zákony o úsporách v sociálních výdajích a o omezení státní podpory stavebního spoření. Stěžují si také na starší zákon, který zrušil nemocenskou v prvních třech dnech nemoci.

"Dnes poslanci ČSSD podepsali a odeslali Ústavnímu soudu tři stížnosti," řekl novinářům na středeční tiskové konferenci úřadující předseda strany Bohuslav Sobotka. První návrh požaduje zrušení celého zákona o úsporných opatřeních v působnosti ministerstva práce a sociálních věcí, tedy škrtů v sociální oblasti, například rušení sociálního příspěvku, snížení peněz pro zdravotně postižené.

ČSSD napadá proces, ve kterém byl tento zákon přijat na půdě parlamentu. "Domníváme se, že vláda zneužila stav legislativní nouze, omezila práva opozice tím, že znemožnila obecnou rozpravu," vysvětlil Sobotka. Sociální demokracii se nelíbí ani to, že vláda nechala tento návrh projednat ještě Senátem ve starém složení.

Senát po podzimních volbách ovládla levice, napadaný zákon však už po volbách schválili ještě původní senátoři, většinou sympatizující s nynější vládní koalicí. Podobným způsobem byly přijaty i další vládní úsporné zákony.

Druhým napadeným zákonem je novela zákona o stavebním spoření. I zde ČSSD vadí podobná zrychlená procedura projednávání ve stavu legislativní nouze, ke které podle názoru sociální demokracie nebyl důvod. Podle Sobotky ale navíc v tomto zákoně vláda "nepřiměřeně zasáhla do majetkových práv občanů a nepřiměřeně zasáhla ve prospěch veřejného zájmu tím, že zpětně omezila podmínky pro stavební spoření".

Vláda podle ČSSD nemá právo zpětně zdanit podporu stavebního spoření ještě za rok 2010. Druhou napadenou věcí je rozhodnutí vlády snížit podporu u platných smluv, ačkoliv občané nemají šanci se bez sankcí ze smlouvy vyvázat. Ministerstvo financí možný retroaktivní zásah odmítlo.

Bez úspor by se překročil rozpočet

Třetí stížností je návrh na opětovné zrušení třídenní karenční doby u nemocenské. Sobotka připomněl, že takovou výplatu zrušila už vláda Mirka Topolánka a Ústavní soud po stížnosti ČSSD v roce 2008 vládní rozhodnutí zrušil. Parlament proto karenční lhůtu dočasně obnovil, byla ale opět zrušena od ledna 2009 poté, co začal platit nový zákon o nemocenském pojištění a úpravách dalších zákonů.

"My se domníváme, že by Ústavní soud měl postupovat kontinuálně v souladu se svými předchozími názory, a znovu navrhujeme ve stávajícím zákoně o nemocenském pojištění, aby karenční lhůta tří dnů byla zrušena," vysvětlil místopředseda ČSSD. Podle jeho strany má nemocný člověk nárok na hmotné zabezpečení po celou dobu své nemoci.

Vláda chtěla původně čtveřici návrhů zákonů projednat na podzim ve zrychleném režimu, to opozice zablokovala. Proto ministři požádali o vyhlášení stavu legislativní nouze. Úsporná opatření by bez něj poslanci nestihli schválit do konce roku, přitom s úsporami až 35 miliard korun počítá státní rozpočet na příští rok.