Ministerstvo kultury zrušilo rozhodnutí pražských památkářů, které umožňovalo novou výstavbu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Kvůli novostavbě měl být zbourán rohový dům a torzo bývalých tiskáren v Opletalově ulici.

Podle dnes již bývalého ředitele odboru kultury a památkové péče pražského magistrátu Jana Kněžínka magistrátní památkáři nyní projekt znovu posuzují. Investor zřejmě s výstavbou i nadále počítá, záměr byl ve čtvrtek vyvěšen v databázi projektů pro posuzování vlivů stavby na životní prostředí (EIA).

"Odbor památkové péče ministerstva kultury rozhodl v této věci, ale účastník řízení ještě rozhodnutí neobdržel, do té doby se nebudeme k věci vyjadřovat," řekla Eva Tichá z tiskového odboru ministerstva.

S demolicí a následnou novostavbou v památkové rezervaci dlouhodobě nesouhlasí Klub za starou Prahu. Proti se postavilo i pražské oddělení Národního památkového ústavu (NPÚ). Podle památkové inspekce ministerstva kultury byl souhlas pražského magistrátu vydán v rozporu se zákonem. Radnice prý dostatečně nezdůvodnila, proč odmítla námitky pražského pracoviště NPÚ proti demolici domu, který by měl uvolnit místo novostavbě.

Podle projektu, který byl zveřejněn v databázi projektů pro posuzování vlivu stavby na životní prostředí, má mít novostavba ve tvaru písmene L tři podzemní a devět nadzemních podlaží. Dřívější návrh počítal s ještě vyšší budovou, která by na Václavském náměstí převyšovala okolní budovy. Poslední návrh počítá s výškou přibližně na úrovni sousedních staveb.

Kvůli stavbě by byl zbourán současný nárožní dům z roku 1880 a torzo bývalé tiskárny a redakce Národních listů z roku 1788, které se nachází v Opletalově ulici. Upraven má být rovněž zadní trakt hotelu Jalta.

V novostavbě by měla být dvě podzemní patra vyhrazena pro parkování, ve čtyřech podlažích mají být obchody, ve zbytku kanceláře. V domě nebudou byty, investor to zdůvodňuje tím, že území protínají tunely metra.

Investor by chtěl s demolicí začít letos v listopadu, bourání by mělo podle dokumentu trvat asi 7,5 měsíce. Výstavba nové budovy by měla začít na jaře 2012 a měla by trvat zhruba dva roky.

Takto by budova měla vypadat podle posledního návrhu:

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist