Nejasností okolo sporné zakázky na zajištění audiovizuální techniky během českého předsednictví přibývá. HN měly možnost nahlédnout do dokumentů Úřadu vlády, ze kterých vyplývá, že stát společnosti Promopro zaplatil ještě před začátkem předsednictví víc než osmdesát milionů korun.

Tedy částku, kterou úředníci odhadovali na celé předsednictví.

Promopro mělo zakázku na akce v Kongresovém centru dopředu jistou. Nejprve měla mít hodnotu 85, později až 100 milionů. Na dalších 100 milionů měly podle předběžných odhadů vyjít akce mimo Kongresové centrum. Na ty už se však měl vypsat tendr.

Jak se částka mohla vyšplhat téměř na 800 milionů, nedokáže nikdo vysvětlit. Úřad vlády ani neví, kolik vlastně firma Promopro za předsednictví dostala.

„Těch faktur je hodně a lidé, kteří vše měli na starosti, už na úřadu dlouho nepracují,“ říká mluvčí Jan Osúch. Spolumajitel firmy Jaroslav Veselý tvrdí, že státu fakturoval „jen“ 496 milionů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru