Spory kolem otázky, jestli firmy smějí nebo nesmějí potají sledovat počítače svých lidí, mají odteď jasnější vodítko. Okresní soud v Jindřichově Hradci určil, že firma může bez předchozího upozornění sledovat, co dělá zaměstnanec v pracovní době na služebním počítači. A může pak na základě takového auditu dát i výpověď.

V Česku zatím průlomový rozsudek, který mají HN k dispozici, padl loni v listopadu. Týkal se případu zaměstnance jedné jihočeské pily, který dostal výpověď kvůli tomu, že 65 procent své pracovní doby trávil prohlížením stránek o autech, hraním her a soukromými e-maily. Když to vedení firmy zjistilo, zaměstnanec dostal na hodinu výpověď. To se mu nelíbilo a šel se soudit.

"Argumentujeme tím, že důkaz, který zaměstnavatel použil, tedy výsledky tajné kontroly počítače, je nepřípustný. Jde totiž o skryté sledování, které zákoník práce nepovoluje," tvrdí advokát zaměstnance Ivo Jahelka.

Jenže soud byl jiného názoru. Řekl, že pokud firma sledovala jen adresy a typologii navštěvovaných stránek, a ne například obsah osobních e-mailů a hesla k bankovním účtům, je skryté sledování počítače v pořádku. A výpověď tudíž také. Rozsudek ještě není pravomocný. Zaměstnanec se odvolal a je připraven spor dostat až k Nejvyššímu soudu.