Policie se již zabývá prvním podezřelým obchodem, na který upozornil audit, zadaný ministrem Radkem Johnem. „Bylo podáno trestní oznámení pro podezření z trestného činu pletichy při veřejné soutěži a nekalé soutěže,“ potvrdil ministr vnitra Radek John, který výsledky auditu dnes zveřejnil.

Další trestní oznámení pak úřad podle Johna chystá. "V této chvíli bychom asi neměli prozrazovat konkrétní jména, ale budou veřejně dostupná hned, jak podáme trestní oznámení," uvedl na dotaz serveru iHNed.cz John.

Již dříve ale prohlásil, že jedním z chystaných trestních oznámení bude pronájem areálu kolínských prádelen firmě Dočista, které navíc resort dal bez výběrového řízení zakázku na praní prádla a zaplatil jí za to 54 milionů korun. Firmu přitom vlastní známý a podnájemník tehdejšího ministra Ivana Langra.

Jak se serveru HN podařilo zjistit, uvedeným obchodem, který již zkoumá policie, je nákup 33 tisíc ochranných oděvů pro hasiče. Zakázku jako jediná firma v soutěži získala od Generálního ředitelství hasičského záchranného sboru v srpnu 2008 firma Deva F-M s nabídnutou cenou 199,98 milionu korun. „My nemůžeme ovlivnit, kolik firem se nám do soutěže přihlásí,“ hájí hasiče jejich mluvčí Radek Kislinger, který výsledky auditu zpochybňuje.

Zruším a znovu zadám

Pohled na centrální adresu veřejných zakázek ale ukazuje, že nešlo o standardní postup. Původní veřejnou zakázku totiž ředitelství hasičů zrušilo, když vyřadilo jedinou doručenou nabídku. A vzápětí v nové „soutěži“ oslovilo již pouze firmu Deva F-M a zakázku jí zadalo. „Vysoutěžená“ cena je přitom takřka stejná jako předběžný odhad samotných hasičů - lišila se jen o setinu procenta, tedy dvacet tisíc korun.

Tyto rozpory již Kislinger nebyl schopen vysvětlit. „Nebudeme to komentovat, protože věc je v šetření policie,“ uvedl. Policie se podle informací HN začala zajímat o zakázku již loni - ještě předtím, než na ni upozornil audit. Stanovisko firmy DEVA F-M se nepodařilo získat, v sídle firmy včera odpoledne nikdo nebral telefon.

Auditoři poukázali i na dodávku videokonferenčního systému pro hasiče, kdy měl být nejlepší nabídka vybrána podle cen na internetu. „Vítězná společnost přitom nemá ani webové stránky. Ceny videokonferenčních systémů nejsou dohledatelné ani na stránkách dalších oslovených společností,“ stojí v auditu.

Proti výsledkům auditu, který upozornil i na další problematické zakázky v jejich resortu, se ale hasiči ohrazují. Podle jejich mluvčího byly všechny zakázky v pořádku. A šedesátistránkový materiál hasičů připomínek k auditu ministerstvo vůbec nevzalo na vědomí. Poskytnout je ale nemůže. „Jsme ochotni jej zveřejnit, ale příslušníci, kteří na tom pracovali, musí být předtím ministrem vnitra zbaveni mlčenlivosti,“ řekl Kislinger.

Adresy nedáme!

Spory mezi hasiči a ministerstvem kvůli auditu přitom trvají již delší dobu. Ředitel hasičského záchranného sboru Miroslav Štěpán, k němuž se připojil i policejní prezident Oldřich Martinů, se totiž vzepřel požadavku auditorů, aby dostali k dispozici adresy zaměstnanců. Ti si chtěli prověřit, zda někteří zaměstnanci resortu či jejich rodinní příslušníci nezískávají od resortu zakázky.

Martinů i Štěpán argumentovali ochranou osobních údajů. Nakonec ale data poskytli - a podezření auditorů se potvrdilo. Řadu zakázek získaly podle auditorů firmy, které měly stejné adresy jako někteří zaměstnanci resortu.

ZSMV s výsledky souhlasí

Naopak vedení Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra (ZSMV), kde auditoři našli nejvíce nedostatků, s výsledky auditu víceméně souhlasí. „Korespondují s našimi dosavadními zjištěními,“ uvedl nový ředitel ZSMV Tomáš Homola.

Právě na řadu nestandardních obchodů především ZSMV již v uplynulých týdnech poukázaly HN a server iHNed.cz. Například na to, že obchodní ředitel ZSMV Ladislav Renč v pracovní době a na náklady úřadu místo práce pro resort soukromě podnikal - svoj iporadenskou kancelář na organizování veřejných zakázerk provozoval přímo v úřadu.

A server iHNed.cz popsal i zakázku na praní resortního prádla, kterou získala bez soutěže firma Dočista - tu přitom vlastní dobrý známý a nájemník tehdejšího ministra vnitra Ivana Langera Tomáš Paclík.

O kolik resort nevýhodnými obchody přišel přitom zatím nelze říct. „Budeme to teprve dopočítávat,“ uvedl John. Škoda však půjde nejméně do desítek milionů - jen u firmy Dočista tratil resort podhodnoceným pronájmem prádelen nejméně 200 tisíc korun měsíčně.