Ministerstvo vnitra si slibuje, že stabilizuje svoji skandály zmítanou příspěvkovou organizaci Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra. Od pondělí do ní totiž oficiálně přichází nový šéf - dosavadní advokát Tomáš Homola. „Moje mise je časově omezená, já ji odhaduji na rok a půl až dva roky,“ říká Homola, který působí současně i jako rozhodce a dříve byl i konkursním správcem a má tak zkušenosti z krizového managementu.

Tomáš Homola je spolumajitel uznávané advokátní kanceláře Uhlíř, Homola & společníci, do které se chce poté, co úřad spravující majetek resortu v řádu mnoha miliard korun stabilizuje, vrátit.

Kromě toho je aktivní i v politice. V minulém volebním období byl za SNK-ED členem pražského zastupitelstva, nyní je zastupitel Věcí Veřejných na Praze 5 a předsedou jejich zastupitelského klubu – a tedy i paradoxně šéfem svého nadřízeného v resortu a partaji, ministra vnitra Radka Johna, který je na Praze 5 řadovým zastupitelem.

„Nepředpokládám, že bych přesedlal z privátního byznysu, který dělám dvacet let, do státních služeb,“ říká Homola v rozhovoru pro server iHNed.cz.

HN: Zařízení služeb je jednou z nejbohatších státních organizací, která spravuje majetek v řádu mnoha miliard korun. Co bude váš úkol?

Zřizovatel – ministerstvo vnitra - by si měl jasně říct, jaké činnosti pro všechny své složky potřebuje. Podle toho má být strukturovaná ta firma. Ne tak, že ji někdo historicky vytvořil a teď vykonávejte – a přitom se ukazuje že moc nevykonávají.

Můj úkol je provést restrukturalizaci a vyrobit z toho podniku efektivně fungující státní organizaci. Počítám, že mým úkolem bude vybrat lidi, kteří to potom po mém odchodu povedou.

HN: Jak dlouho tam tedy budete?

Ta moje mise je časově limitovaná, já ji odhaduji na rok a půl až dva.

HN: Když mluvíte o restrukturalizaci – vždyť ministerstvo během půl roku vypsalo kvůli ní již třetí zakázku. Není to příliš?

Vím o tom málo, četl jsem audit - no ona je to spíše analýza situace v podniku - od společnosti FM solutions. Musím se s tím ještě seznámit.

HN: Já vás seznámím. Kromě prvního auditu, který zpracovala FM solutions, tato firma vyhrála soutěž i na samotnou restrukturalizaci úřadu. Ale práce na ní začala dokonce nejen předtím, než byla vyhlášena vítězem, ale i předtím, než byl termín odevzdání nabídek.

Vůbec nevím nic o tom, jak došlo k druhému výběru té firmy.

HN: A budete si to zjišťovat?

Určitě.

HN: Když firma pracuje na zakázce ještě než se otevřely obálky s nabídkami, je to zvláštní.

Určitě, na druhou stranu je otázka, jestli je to to stěžejní, co je v tom podniku problém.

HN: Upozornil audit FM solution na ty problémy, které server iHNed.cz nedávno popsal? Tedy například to, že obchodní ředitel Ladislav Renč i se svými kolegy na náklady úřadu soukromě podniká?

Na to se nezaměřoval. To bude otázka forenzního auditu, který nyní zadalo ministerstvo. Mým úkolem bude umožnit těm auditorům, aby se na ty problémové věci zaměřili.

Absurdní, absurdní, absurdní

HN: Co vůbec říkáte na to, že obchodní ředitel si ve firmě na státní náklady dělal soukromý byznys? A i nadále zůstává ve funkci?

Asi pana Renče neměl kdo odvolat z funkce. I když byl odvolán ředitel ZSMV Milan Kocík (toho ministr Radek John zbavil funkce poté, co na poměry v organizaci upozornil server iHNed.cz – pozn. red.), je tam stále pan náměstek Peška. Já se ho na to ptát budu. Každopádně jen to zjištění, které jste zveřejnil, a to že lze vše na internetu ověřit, tak je pro mě naprosto nepřijatelné a je to důvod aby okamžitě skončil.

HN: Tam jsou i jiné problémy. Například bývalý šéf autoprovozu, který byl pravomocně odsouzen, že zařízení rozkrádal prodejem vyřazených aut za zlomek jejich skutečné hodnoty, tam zůstává a byl pouze převeden n jinou řídící funkci.

To je pro mě nepřijatelné. Pro mě by ten člověk skončil první den poté, co bych se dozvěděl, že byl odsouzen. V tu chvíli by s ním byl ukončen pracovní poměr.

HN: Jak je možné, že tam zůstal?

No protože je kamarád někoho, někoho kryje, na někoho něco ví.

HN: Tedy například proto, že ti, co z jeho trestné činnosti měli výhody a auta od něj kupovali pod cenou, jsou stále jeho nadřízení? Například současný náměstek Milan Peška?

Pravděpodobně. Ale já to považuji za absurdní, pro mě je to nepřijatelné. I kdyby tam nebyly ty vazby, tak člověk, který se dopustil trestného činu v rámci svého pracovního zařazení v organizaci, tak tam má druhý den skončit bez ohledu na to jaké jsou jeho vztahy.

HN: Takže jej propustíte?

To už bohužel nepůjde. Můj problém je, že v momentě, kdy se toto nestalo a ten člověk byl jen přeřazen na jinou práci, tak mi zákoník práce už neumožňuje ten pracovní poměr ze stejných důvodů ukončit. To, že přijde nové koště, neznamená že může zamést to svinstvo, které tam bylo. Máte zákonné lhůty, můžete propustit zaměstnance do třiceti dnů od zjištění dané skutečnosti. Dnes už je to mimo tyto časové limity.

HN: Tedy pokud propustit, tak jedině s odstupným?

Je to smutné, ale je to tak. A navíc je otázka zda to vůbec půjde. Nepochybně nastanou organizační změny, které budou znamenat odchod určitého procenta zaměstnanců. Ale zatím neznám přesně situaci podniku.
Problém té organizace je, že sloužila z velké části jako odkládací prostor pro lidi z činné služby policie ČR a z různých jiných sfér.

HN: Odkladiště pro kamarády?

Může to tak být, i pro kamarády. Pro různé rodinné příslušníky, a podobně. Vím že jdu do velmi bojového prostředí.

Finančně si pohorším

HN: Jak to vůbec vzniklo, že jste z advokacie – byť jak říkáte dočasně – zamířil do státní správy?

Oslovil mě náměstek ministra Michal Moroz. Ministerstvo si dělalo předvýběr, byl jsem osloven abych předložil reference. Na ministerstvu pak prováděli výběr více oslovených. A pak mi oznámili, že na mně padla karta a ptali se, zda jsem do toho ochoten opravdu jít.

HN: Máte už tým, který s vámi přijde?

Bude mým úkolem ho postavit. Vím že na základě auditu firmy FM solutions byly zahájeny kroky k hledání adeptů na nejvyšší pozice. Ale nemohu se dostat do situace, kdy nebudu moci ovlivnit složení toho týmu, který tam bude.

HN: Mluvil jste o tom předtím i s vaším stranickým kolegou. ministrem Radkem Johnem?

S Johnem jsem hovořil jen z titulu, že jsem předseda zastupitelského klubu na Praze 5 a on je členem klubu.

HN: Vy máte zavedenou právní kancelář… a těžko budete moci provozovat dál svoji praxi.

Ano, budu mít přerušen výkon advokacie. Pro mě to znamená se tady zvednout, vyřešit problémy s klienty, kteří jsou vázáni na mě, a domluvit se, jakým způsobem si kancelář přerozdělí moji práci.
Mám řadu případů ex-offo, které musím vyřešit se soudy, které mne jmenovaly. Ten proces bude složitý.

HN: Ale jste i rozhodcem, to už nebude tak jednoduché…

Ta rozhodčí řízení dojedu. Ale to není v kolizi a ani to nezabírá tolik času. Já mám jednu velkou výhodu: nemám problém se vrátit zpátky. Já si tam nejdu za výdělkem, že bych chtěl zůstat ve státní správě a vydělat a zbohatnout.

HN: Myslíte, že si finančně pohoršíte?

Určitě.

HN: Jak vám to budou kompenzovat?

Pro mě je to zkušenost, znamená to poznat nějaké prostředí, lidi.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist