Poslanec a expředseda ČSSD Jiří Paroubek se opět dere na scénu. V úterý se přidal ke svému spolustraníkovi Petru Bendovi a podal na ministra dopravy Víta Bártu (Věci veřejné) trestní oznámení. Paroubek shledal v Bártově jednání údajnou pomluvu. Dopustit se jí měl nepodloženým obviněním právě šéfa severočeské ČSSD Petra Bendy, který je kmotrem paroubkovy dcery Margarity.

Bártu však Paroubkova iniciativa neděsí. "Pokračující gurmánskou terminologií mohu s nadsázkou říci, že platí heslo: potrefená husa se ozve jako první," zaslal v sms zprávě ministr, který už v pondělí podobně reagoval na trestní oznámení Petra Bendy. "Dám si ho k večeři a těším se," vzkázal.

Bárta: Benda a Oulický řídí vedení ŘSD na Ústecku

Bárta Bendu v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce označil za člověka, který spolu s vlivným podnikatelem Patrikem Oulickým, označovaným za takzvaného kmotra ODS, řídí vedení Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v Ústeckém kraji.

Benda Bártova obvinění označil za lživá a nepravdivá a spolu s Paroubkem ho vyzval, aby své výroky dokázal. V pondělí pak na ministra podal trestní oznámení.

Benda chce navíc Bártu žalovat v občanskoprávním řízení o milion korun. Pokud mu soud náhradu přizná, slíbil, že peníze věnuje Ředitelství silnic a dálnic na dostavbu dálnice D8, silnice R7 nebo opravu komunikací.

Paroubek chce prověřit, zda Bárta neošidil stát

Paroubek již dříve oznámil, že dal pokyn svým právníkům, aby trestní oznámení na Bártu připravili. Mělo to být ale pro podezření ze spáchání trestného činu krácení daní. Jako doklad pro toto podezření uvedl, že "například za rok 2009, kdy Bárta vedl firmu ABL, jejíž politickou odnoží jsou Věci veřejné, byl obrat této firmy více než 800 milionů korun a zisk pouze 2,1 milionu korun".

Bárta v neděli uvedl, že kvůli podezřením na řízení managementu ŘSD podá během několika dnů trestní oznámení, přestože, jak připustil, bude obtížné obvinění prokázat. Zdá se však podle něj, že ODS a ČSSD mohou mít od ŘSD ekonomické výhody.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist