V souvislosti s veřejným nařčením ministra dopravy Víta Bárty, že ústečtí šéfové jsou propojení s podnikateli, vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) výběrové řízení na nové vedení krajských poboček, včetně pobočky v Ústí nad Labem. Informovala o tom v pondělí Česká televize.

Šéf ČSSD v Ústeckém kraji Petr Benda odpověděl podáním trestního oznámení pro trestné činy pomluvy a křivého obvinění na ministra dopravy Víta Bártu.

Konkrétně ministr Bendu v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce označil za člověka, který spolu s vlivným podnikatelem Patrikem Oulickým, označovaným za takzvaného kmotra ODS, řídí vedení Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v Ústeckém kraji. Benda v pondělí  novinářům v Ústí nad Labem řekl, že do konce týdne chce na ministra podat i občanskoprávní žalobu.

Bárta: ŘSD v Ústeckém kraji řídí "slavní kmotři" Oulický a Benda - čtěte ZDE

Bártova obvinění dále označil za lživá a nepravdivá a vyzval ho, aby své výroky dokázal. "Byl jsme zvyklý snášet ledaco, ale toto je za hranicí jakéhokoli chování," prohlásil Benda. Dodal, že ministrova slova se prý nedotýkají již jen jeho, ale i jeho rodiny. "Že si ho dám k večeři a těším se," reagoval Bárta sms zprávou na dotaz ČTK, co říká Bendovu rozhodnutí.

Trestní oznámení hodlá podat i Bárta

Benda i Oulický popírají, že by měli možnost ovlivňovat severočeské zakázky Ředitelství silnic a dálnic. Oulický dosud tvrdil, že žádná z jeho firem pro ŘSD nepracovala. Česká televize v pondělí ale informovala o tom, že má k dispozici dokumenty, z nichž vyplývá, že Oulický je spoluvlastníkem společnosti Energetické a dopravní stavby.

Ta se podílí na stavbách za skoro 2,5 miliardy korun - rozšíření silnice R7 na Chomutovsku a stavby protipovodňové vany v Ústí nad Labem. "My jsme připravovali pouze technické podklady tenkrát s Viamontem. Já jsem nebyl v té době akcionářem, společnost EDS jsem koupil až následně," tvrdí Patrik Oulický.

Bárta v neděli uvedl, že kvůli podezřením na řízení managementu ŘSD podá během několika dnů trestní oznámení. "Bude samozřejmě velmi obtížné prokázat, že pokud určitý manažer Ředitelství silnic a dálnic má určité osobní výhody ve vztahu k těmto pánům a zároveň kryje konkrétní kroky třetího subjektu, to znamená stavební společnosti, tak řekněme, že jsou to indicie, které je zapotřebí vyšetřit," prohlásil v neděli Bárta.

"Bezesporu se zdá, že určité ekonomické výhody tam tímto směrem mohou být," odpověděl ministr na otázku, zda jsou ODS a ČSSD v Ústeckém kraji financovány skrz ŘSD.

V připravované občanskoprávní žalobě prý bude Benda po Bártovi požadovat nejen veřejnou omluvu, ale i odškodnění jeden milion korun. Pokud mu soud náhradu přizná, slíbil, že peníze věnuje Ředitelství silnic a dálnic na dostavbu dálnice D8, silnice R7 nebo opravu komunikací.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist