Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů (LOK-SČL) v pátek ohlásil druhou fázi kampaně Děkujeme, odcházíme. Během ledna a února očekává, že se k akci připojí a výpověď podají další stovky nemocničních lékařů. Řekl to předseda LOK-SČL Martin Engel. Výpovědi chtějí prý podat i lékaři, kteří nejsou členy odborů.
Podle Engela se přes 3800 nemocničních lékařů, kteří podali ke konci roku výpověď, zatím nedočkalo od ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) jediného konstruktivního návrhu řešení současné mimořádné situace. Na místo toho prý jen představuje různé "krizové plány", jejichž cílem je podle Engela zajistit lékařskou péči bez lékařů.
Podle Engela přesáhlo řešení možnosti resortu. Chce využít jako mediátora předsedu Senátu a bývalého odborového předáka Milana Štěcha (ČSSD). "Nemám ambice být prostředníkem vyjednávání, ale spíše zprostředkovatelem prostoru pro diskusi," sdělil Štěch. Na 18. ledna chystá v Senátu setkání zdravotníků s politiky, Heger účast už potvrdil, přijdou také někteří hejtmani.
Hegera podpořil Klaus
Hegera v jeho úsilí podpořil na společné schůzce na Hradě Václav Klaus. Chování lékařů, kteří se ke kampani připojili, prezident označil za nezodpovědné.
"Chci podpořit pana ministra jak v jeho úsilí o ozdravení našeho zdravotnictví, tak v tom konkrétním případu velmi nezodpovědného chování části našich lékařů," řekl Klaus. Ten už v novoročním projevu vyčinil nemocničním lékařům, že hromadnými výpověďmi kvůli nespokojenosti s výší platů vydírají vládu.
Podle Hegera také prezident oceňuje, že ministerstvo představilo reformu zdravotnictví. "Také si myslí, že změny, které je potřeba činit, jsou změny, které musí být naplánovány dlouhodobě, nesmí býti zbrklé a ti, kteří na ně čekají, musí mít určitou trpělivost," řekl ministr po setkání s prezidentem.
Fakultní nemocnice slíbily, že zajistí péči i po 1. březnu
Jistou dávku uklidnění Hegerovi přineslo i páteční jednání s řediteli fakultních nemocnic, tedy zdravotnických zařízení přímo řízených státem. Fakultní nemocnice jsou podle ředitelů připraveny zajistit péči o pacienty i po 1. březnu, kdy by v odborové akci "Děkujeme, odcházíme" mohlo skončit několik tisíc lékařů.
Ve většině fakultních nemocnic je výpovědí minimum, horší je to na pražské Bulovce. V některých nejsou hlášeny výpovědi vůbec, například ostravské.
Heger ve středu oznámil, že větší počet lékařů hodlá odejít z 59 nemocnic. Kdyby všichni naplnili své hrozby, spadne počet lékařů na stav před deseti lety a akutní péče nebude ohrožena. V případě nutnosti se ministr dohodl na pomoci ambulantních specialistů. Lékařům z nemocnic slibuje přidat v budoucnu z peněz, které hodlá ušetřit uvážlivým nákupem techniky. Podle vedení nemocnic někteří lékaři své výpovědi stáhli.
BBC: čeští lékaři a vláda hrají vysokou hru s nejistým výsledkem
Situaci kolem odchodů necelých čtyř tisícovek lékařů se věnují i v zahraničí. Nejnověji server britské stanice BBC, která ve své obsáhlé reportáži uvedla, že čeští lékaři a vláda hrají vysokou hru s nejistým výsledkem.
Vávra: Nemocnice na lékaře tlačí a zastrašují je
Rozhořčení lékařů a nespokojenost s vývojem situace potvrdil Pavel Vávra, který je jednou z tváří kampaně. Podle něj se lékaři v řadě nemocnic místo snahy o nalezení řešení setkali pouze s nátlakem, zastrašováním a uplácením. Proto zvažují, že kromě pracovní smlouvy vypovědí i dohody o pracovní činnosti. Na základě těchto dohod mohou sloužit přesčasové hodiny. Tyto dohody mají výpovědní lhůtu dva týdny. Zaměstnavatelé tak ztratí možnost, jak donutit lékaře k práci přesčas. "Reálně tak hrozí, že péče v nemocnicích, kde lékaři dohody vypoví, zkolabuje již na začátku února," upozornil Vávra.
S růstem počtu výpovědí a s tím, jak se blíží 1. březen, kdy vyprší lékařům výpovědní lhůta a přestanou chodit do práce, přestávají obyvatelé nemocniční lékaře podporovat. Aktuálně je podle internetového průzkumu SANEP podporuje jen třetina obyvatel, ačkoli na počátku jejich protestu před devíti měsíci to bylo 74 procent.
Odbory chtějí pro lékaře 1,5 až trojnásobek průměrného platu v zemi. Teď mají lékaři v nemocnicích v průměru kolem 50.000 korun i se službami a přesčasy, chtějí zhruba 70.000 korun základního platu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist